Češi dluží o 76 miliard korun více než před rokem

Češi dlužili koncem třetího čtvrtletí finančním institucím 1,784 bilionu korun, což bylo o 76 miliard korun více než před rokem. Celkem mělo nějakou formu úvěru 3,1 milionu lidí, vyplývá ze statistik Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.

Objem dlouhodobého dluhu činil 1,4 bilionu korun, což představuje meziroční růst o 4,4 procenta. Objem krátkodobého dluhu meziročně vzrostl o 4,5 procenta na 379,9 miliardy korun. Celkem 609 tisíc lidí mělo pouze dluh dlouhodobý a 1,9 milionu dluh jen krátkodobý. Na 505 tisíc Čechů mělo oba druhy úvěrů zároveň.

Největší objem úvěrů měli lidé ve věku 35 až 44 let. Tato věková kategorie se také nejvýrazněji podílí na objemu dluhu ohroženého nesplácením. Koncem třetího čtvrtletí dosáhla celková částka dluhu po splatnosti výše 50,8 miliardy korun, lidé ve věku 35 až 44 let se na ní podíleli 39 procenty. Nejvyšší průměrná částka ohroženého dluhu na klienta připadala na věkovou kategorii 45 až 54 let. U dlouhodobého dluhu to bylo 633 tisíc korun, u krátkodobého 138 tisíc korun.

„Vánoce jsou největšími svátky v roce, ale také obdobím, které nejvíce láká k nákupům na dluh. Bohužel proto v tomto období roku hrozí i největší riziko pádu do dluhové pasti. Spotřebitelům doporučuji, aby si před uzavřením další půjčky vždy prověřili, kolik úvěrů a v jaké výši již splácejí. A aby zvážili, jestli další úvěr ještě unesou,“ upozornil ředitel Nebankovního registru klientských informací Jiří Rajl.

Objem dluhu z úvěrů poskytnutých ve třetím čtvrtletí 2015 dosáhl 120,7 miliardy korun. Na dlouhodobý dluh z toho připadlo 78 miliard korun (65 procent), což je o 14,2 miliardy korun více než v předchozím roce. „Výhodné podmínky úvěrových sazeb na bydlení stále trvají a ovlivňují růst dlouhodobého dluhu. Pokud Česko udrží hospodářský růst, dá se očekávat, že tato situace bude pokračovat,“ dodala ředitelka bankovního registru Zuzana Pečená. Meziročně se zvýšil i nový krátkodobý dluh, a to o 3,1 miliardy korun na 42,7 miliardy korun.