Pojištění přívěsného vozíku: kdy a proč máte povinnost jej platit?

Pojištění přívěsného vozíku

[obsahova-navigace]

Povinné ručení musí mít uzavřena všechna motorová vozidla, která jsou provozována na veřejných komunikacích. Do této skupiny patří také vozík, i když se neumí pohybovat vlastní silou. Už jen ze samotného faktu, že přívěsný vozík má svou registrační značku a technický průkaz se dá odvodit, že potřebuje svou zelenou kartu. Vyžaduje to zákon o pojištění motorových vozidel.

Tip! Na kolik vás vyjde pojištění přívěsného vozíku si můžete jednoduše spočítat v naší kalkulačce povinného ručení. V kolonce „druh vozidla“ zvolte možnost „ostatní“.

Spočítejte si POV na vozík

Pojištění přívěsného vozíku

Jak se dělí přívěsné vozíky?

Vozíky můžeme rozdělit podle hmotnosti:

  • lehké do 750 kg
  • těžké nad 750 kg
  • nákladní návěsy

Pro účely pojištění přívěsného vozíku se obvykle rozlišují jen dva pojmy – přívěs a návěs. Jaký je rozdíl mezi přívěsem a návěsem? Rozdíl spočívá v rozložení váhy.

Pojištění přívěsu

Přívěs

Nese celou váhu sám. Konstrukce (materiál, rozložení kol) je uzpůsobena k tomu, aby vozidlo zvládlo tíhu nákladu.

Pojištění návěsu

Návěs

Není konstruován k tomu, aby na něm byla váha rovnoměrně rozložena. Je totiž určen k tomu, aby velkou část váhy neslo speciální tažné vozidlo – tahač. Z toho důvodu nejsou kola návěsu umístěna rovnoměrně pod celou plochou, ale bývají spíše v zadní části tohoto vozidla.

Pojištění návěsu

Kdy vzniká povinnost pojištění přívěsného vozíku?

Možná vás poněkud překvapí, že povinnost zaplatit pojištění přívěsného vozíku neplatí vždy. Zákon udává povinnost platit jen za vozíky, přívěsy a návěsy k osobním či užitkovým vozidlům. Když jde o přívěs za motocykl nebo o takový, který nemá přidělenou registrační značku, přistupuje se k přívěsnému vozíku jako k sidecaru.

A ještě jedno upozornění! Samostatné pojištění přívěsného vozíku vás nezachrání, když při jeho připojování odřete svůj vůz. Podle zákona lze z pojištění uhradit jen škody, které byly způsobené mezi vozidly navzájem. Povinné ručení máte jen pro případy, kdy způsobíte škodu ostatním. Přesto ale může být zapotřebí, protože i při těchto nehodách vznikají nehody za miliony, zejména tehdy, když zaviní poškození zdraví někoho jiného nebo dokonce smrt.

Přívěsný vozík a nehody

Přívěsný vozík a nehody

Nehody s přívěsným vozíkem mohou mít několik řešení. Na vině totiž může být auto, vozík nebo oba současně.

  • Tažné vozidlo je viníkem nejčastějším, protože připojením vozíku za auto vzniká souprava, se kterou hýbe automobil. V tom případě je viníkem nehody právě váš vůz a škoda se hradí z povinného ručení auta.
  • Přípojný vozík se stává viníkem nehody ve chvíli, kdy nebyl v pohybu díky automobilu – například při ruční manipulaci.
  • Poslední možnost je ta, při které za nehodu může automobil i vozík současně. To nastává v situacích, kdy byl vozík rozpohybován autem, ale sám byl jediným viníkem nehody (vozík se vychýlí například do protisměru nebo se dokonce odpojí vinou technické závady a způsobí nějakou škodu).

Pojištění přívěsného vozíku

Na kolik vás vyjde pojištění přívěsného vozíku?

Do naší online kalkulačky jsme zadali parametry dvou typů nemotorových vozidel (přívěs a návěs), abychom zjistili, v jakých finančních částkách se pojištění tohoto typu vozidla pohybuje a kolik peněz může řidič ušetřit porovnáním cen.

Tento typ pojištění v naší kalkulačce najdete, když v prvním kroku kalkulačky zakliknete možnost Ostatní. Poté v druhé kolonce vyberete, zda se jedná o přívěs nebo návěs. V tabulce vidíte, jak se pohybují ceny pojištění přívěsu a návěsu.

Vozidlo Nejdražší cena Nejlevnější cena Možná roční úspora
Přívěsný vozík 750 kg 383 Kč 101 Kč 282 Kč
Návěs 22 000 kg 8525 Kč 4616 Kč 3909 Kč

Tip! Sami si spočítejte na kolik vás vyjde pojištění právě vašeho přívěsu nebo návěsu. Porovnejte nabídky 8 pojišťoven – online a zdarma.

Vyzkoušejte kalkulačku povinného ručení

přívěsný vozík

Na čem závisí cena pojištění přívěsného vozíku?

Cena za pojištění se odvíjí od několika parametrů. Jsou to:

  • Hmotnost vozíku
  • Počet měsíců pojištění (čím vyšší, tím levnější pojištění)
  • Výše bonusu (počet měsíců bez nehod)
  • Věk řidiče (starší řidiči mají levnější cenu)
  • Místo bydliště (některé regiony mají statisticky vyšší nehodovost, než jiné, tudíž jejich obyvatelé tak zaplatí více peněz. Například obyvatelé Prahy mají o něco dražší povinné ručení, než obyvatelé Ostravy).