Rekonstrukce koupelny: Kolik stojí? Na co si dát pozor?

renovace koupelny

[obsahova-navigace]

Představa rekonstrukce koupelny může být děsivá. Snažte se proto nemyslet na průběh rekonstrukce, ale soustřeďte se na výsledek. Těšte se na okamžiky, které strávíte ve své nové, krásné koupelně.

rekonstrukce koupelny

Kolik stojí rekonstrukce koupelny?

V případě rekonstrukce koupelny musíme počítat s větší investicí. Záleží samozřejmě na tom, jak velká je vaše koupelna, a kolik jste ochotni do ní vložit financí. Cena rekonstrukce koupelny se skládá ze dvou částí. Těmi jsou materiál a práce. Můžete se snažit ušetřit na materiálu, ale rozhodně se nesnažte ušetřit na řemeslníkovi. Špatně odvedená práce vám ve výsledku může způsobit mnoho potíží. Běžná koupelna bez luxusního vybavení přijde přibližně na 80 000 až 130 000 Kč.

Nezapomeňte na finanční rezervu

Přibližně polovina z toho je cena za práci. Cenu za materiál bude hlavně určovat obložení, dlažba, vana, umyvadlo či sprchový kout. Pro jistotu počítejte ještě s 15 % navíc z celkové částky pro případ, že se během prací objeví nečekané komplikace.

Tip! Plánujete si na rekonstrukci půjčit? Zdarma porovnejte nabídky bank a zjistěte, kde právě teď dostanete nejvýhodnější hypotéku:

Najděte nejvýhodnější hypotéku

rekonstrukce koupelny

Na co si dát pozor při rekonstrukci koupelny?

Potkat vás při rekonstrukci může ledasco. Než se do rekonstrukce pustíte, promyslete si tyto kroky:

1.) Dejte si pozor při najímání řemeslníků

Řemeslník, který je příjemně levný, vás může přijít ironicky pěkně draho. Ovšem příliš drahý řemeslník bez referencí je obdobně nevhodný. Pokud nechcete za pár let řešit utajené nedostatky odbyté rekonstrukce koupelny, spolehněte se na doporučení nebo hledejte firmu s nejlepšími recenzemi.

2.) Smlouva k rekonstrukci koupelny

Legální smlouva dle Občanského zákoníku musí obsahovat hned několik informací. Konkrétně se jedná o následující: informace o stavební firmě, informace o vás, předmětem smlouvy bude rekonstrukce koupelny, cenovou nabídku včetně rozsahu práce, adresu stavby, termín zahájení a ukončení, případné penále a pokuty.

Dále se ujistěte, že smlouva obsahuje informace o celkové ceně rekonstrukce koupelny s DPH, splátkový kalendář, záruky, podmínky provedení díla a podmínky předání hotového díla a v neposlední řadě i možnosti odstoupení od smlouvy.

Ujistěte se, že máte kvalitní smlouvu, budete tak chráněni v případě nepříjemností a neshod s firmou či řemeslníkem, který bude mít vaši koupelnu na starost.

3.) Záloha na materiál

Záloha na materiál je položka, kterou po vás může firma vyžadovat ještě před samotným zahájením prací. V případě, že by chtěla i splátky za práci, pak se domluvte na splátkovém kalendáři a pouze v případě, kdy jste s prací opravdu spokojeni.

4.) Stavební povolení na rekonstrukci koupelny

Stavební povolení není potřeba hned v několika případech. Konkrétně pokud rekonstrukce koupelny nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nezmění vzhled a užívání stavby.

Dále nemusíte řešit povolení, pokud není potřeba posouzení vlivu na životní prostředí či vaše stavební úpravy neovlivní požární bezpečnost stavby. Pokud byste ovšem rekonstruovali kulturní památku, pak byste si stavení povolení museli zajistit.

5.) Myslete na odpad

Kontejner na odpad jistě oceníte ve chvíli, kdy bude samotná přestavba rozsáhlejší.

Až se tedy rozhodnete revitalizovat svou koupelnu, dbejte hlavně na kvalitní výběr řemeslníků.

Ještě by se vám k rekonstrukci koupelny mohlo hodit…

* Vana nebo sprchový kout? Které řešení je nejlepší pro vás?
* S jakými typy podlahových krytin se snese podlahové vytápění?