Exekuce

Exekuce – co to je?

Exekuce je nucený výkon exekučního titulu (např. soudního rozhodnutí, rozhodnutí státní správy nebo územní správy). Exekuce je státem jasně definovaný proces vymáhání dluhů. Jsou v něm daná práva i povinnosti jednotlivých stran a provádí ji několik subjektů – např. soud, soudní exekutor, obecní či krajský úřad nebo finanční úřad. Výraz pochází z latinského exsecutio tedy vykonání, provedení.

Exekuce v praxi znamená získání peněžní částky od dlužníka pro věřitele. Smyslem je tedy vymožení peněžitého dluhu. K exekuci dochází až ve chvíli, kdy není možné zajistit dobrovolné plnění ze strany dlužníka. Dluh může být jak finanční povahy, tak také může jít např. o nevrácený osobní automobil.

Co předchází exekuci?

Exekuce ale neproběhne jen tak z ničeho nic, nečekaně. Nejprve proběhne soudní řízení, ve kterém se zkoumá, zda dluh existuje, a také určuje, do kdy má být dlužníkem uhrazen. Pokud není tento krok splněn, může se věřitel na soud obrátit podruhé a tentokrát žádat o nařízení exekuce.

Dlužník má tak dostatek času na to, aby se případně pokusil s věřitelem domluvit na splátkách, nebo na řešení tohoto problému. Splacení dluhu před samotnou exekucí je pro dlužníka vhodnější, protože i náklady na exekuci bude muset uhradit. Případně se dá s exekutorským úřadem sjednat splátkový kalendář.

Proti samotnému exekučnímu příkazu už se bránit dlužník nemůže, není možné podat žádný opravný prostředek. Je možné ale podávat návrhy jako např. návrh na vyloučení ze soupisu majetku (jde např. o majetek, který dlužníkovi nepatří), návrh na zastavení exekuce, návrh na odklad exekuce.

Co patří mezi základní způsoby provedení exekuce?

Než k dlužníkovi přijdou exekutoři domů zabavit majetek, v prvním kroku obstaví účet. Mezi způsoby provedení exekuce dále patří:

  • srážky ze mzdy a jiných příjmů
  • přikázání pohledávky (pokud dlužníkovi někdo jiný dluží, je mu přikázáno, aby platil exekutorovi)
  • příkaz k výplatě z bankovního účtu
  • prodej movitých věcí a nemovitostí