Kdo je pojistitel?

Pojistník, pojistitel, pojištěný, účastník nebo třeba oprávněný jsou pojmy, se kterými se při sjednávání pojištění a poté v pojistných podmínkách určitě setkáte. Ne vždy ale na první pohled rozlišíte, co je obsahem každého z nich. Podívejme se na ně blíže. Kdo je pojistitel?

Pokud se stane dopravní nehoda, nezeptá se vás nejspíš nikdo, kdo je pojistitel, ale spíše padne otázka, u koho máte auto pojištěné. Smysl otázky je však stejný. Pod pojmem “kdo je pojistitel” se rozumí pojišťovna, u které máte uzavřené povinné ručení. Pojistitelem může tedy být např. Allianz pojišťovna, Česká pojišťovna, nebo třeba Kooperativa.

Pojistitel je tedy zpravidla pojišťovna, finanční instituce, která se řídí zákonem č. 277/2009 Sb., o pojišťovnictví. Pro povinné ručení, které se sjednává s pojistitelem, platí ustanovení zákona číslo 168/1999 Sb., zákon o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, dále pak např. také prováděcí vyhláška Ministerstva financí.

Co musí pojistitel zajistit?

S pojistitelem uzavírá pojistník pojistnou smlouvu. Pojištěný je pak ten, na koho se sjednané pojištění vztahuje. Přitom to může a nemusí být stejná osoba jako pojistník. Poškozený má právo u pojistitele uplatnit svůj nárok na plnění ve formě náhrady škody. Pojistitel při vzniku pojistné události (např. dopravní nehoda), poskytne na základě sjednané pojistné smlouvy a podle sjednaných podmínek finanční náhradu. Finanční náhrada je v rozsahu a ve výši uplatněných nároků, maximálně ale jen do výše limitů dohodnutých v pojistné smlouvě.

Na co má pojistitel nárok?

Pojistitel má na druhou stranu nárok na náhradu toho, co za pojištěného plnil, pokud se prokáže, že pojištěný způsobil škodu úmyslně, nebo vozidlo použil neoprávněně, nebo dopravní nehodu neohlásil, nesepsal ihned na místě záznam o dopravní nehodě, nebo požil psychotropní látky, případně odmítl policii podrobit se zkoušce na alkohol či drogy.