Levný tarif elektřiny

Za elektrickou energii platí každý jinou cenu. To je dáno smluvně dohodnutou distribuční sazbou a tarifem. Distribuční sazbu má každý odběratel přiřazenou podle toho, jaké používá spotřebiče a kolik elektrické energie jimi spotřebovává.

Některé distribuční sazby jsou dvoutarifní, což znamená střídání vysokého (dražšího) tarifu a nízkého (levnějšího) tarifu. Aby odběratel mohl mít dvoutarifní sazbu, musí splňovat pravidla stanovená distributorem energie. Levný tarif elektřiny může pak mít odběratel podle zvolené sazby od 8 až do 22 hodin za den. Každá oblast má různé časy aktivace levného tarifu, stejně tak si i tyto časy stanovuje každý distributor zvlášť.

Levný tarif elektřiny, nízký tarif, nebo také dříve používané označení noční proud je zavedený výraz pro sníženou cenovou sazbu za elektrickou energii. Dříve byl nízký tarif (levný tarif) platný v nočních hodinách, proto název noční proud. Dnes je levný tarif elektřiny rozdělen na celý den podle sazby, kterou má odběratel sjednanou. Cílem zavedení levného tarifu je regulace spotřeby elektřiny. Ve chvílích nízkého odběru elektrické energie se aktivuje nízký tarif. Během tohoto tarifu odebírají energii energeticky náročnější spotřebiče, tedy bojlery, tepelná čerpadla.

Majitelé jsou pak povinní blokovat tato energeticky náročná zařízení v době vysokého tarifu. Časy spínání levného a vysokého tarifu elektřiny jsou k dispozici na webových stránkách jednotlivých distributorů.

Nejdelší levný tarif elektřiny je součástí sazby D57d. Pokud odběratel využívá energii pouze ke svícení, vaření a pro napájení běžných elektrospotřebičů jako je televize, počítač, pračka, myčka, sušička bude se mu účtovat vysokým tarifem a jednotarifní sazbou. Odběratelé s přímotopem, bojlerem, tepelným čerpadlem už budou moci vybírat i z nabídky dvoutarifních sazeb, a tedy mít elektřinu za cenu nízkého tarifu.