Zkrat elektřiny

Ke zkratu elektřiny dochází v takové chvíli, kdy v elektrickém obvodu neprochází elektrický proud přes spotřebič, ale prochází přímo od jednoho pólu ke druhému, tedy obvod je v danou chvíli zapojený bez spotřebiče. Proto se zkrat elektřiny také nazývá krátké spojení nebo spojení nakrátko. Ve chvíli zkratu elektřiny dochází k nárůstu energie, který může poškodit dané zařízení, případně další zařízení k němu připojená. Kromě toho rostoucí teplota může v kontaktu s hořlavým materiálem způsobit požár. Proto je nutné co nejdříve obvod přerušit a zastavit procházející elektřinu.

Ke zkratu elektřiny může dojít např. při poškození izolace přívodních kabelů, nebo vodičů uvnitř spotřebiče, přičemž dojde k jejich nechtěnému vzájemnému dotyku, nebo při vysoké vlhkosti v obvodu nebo při přítomnosti cizích materiálů ve spotřebiči. Voda je vodivý materiál. Z tohoto důvodu by většina elektrických zařízení měla být chráněna před vlhkostí a neměla by se používat, pokud se navlhčí.

Zkrat elektřiny může poškodit zdroj, vodiče, případně celý spotřebič. Proto nutné zastavit co nejdříve průchod elektřiny. Rozhodně není vhodné dotýkat se poškozených vodivých částí rukou, proud při zkratu ohrožuje zdraví člověka. Většina elektrických systémů je proto vybavena pojistkami, jističi a podobnými bezpečnostními zařízeními. U pojistky se přetaví vlivem tepla tenký drátek, u jističe vzniklé elektromagnetické pole přitáhne kotvu a vypne obvod. V případě přepětí vytvoří tato zařízení otevřený obvod, který vypne elektřinu v celém systému.

Hlavní prevencí zkratu elektřiny je nepoužívat podomácku vyrobené přívodní šňůry, nepoužívat elektrické spotřebiče ve vlhkém prostředí, nevystavovat je nadměrnému teplu a používat jen kvalitní nepoškozené elektrické spotřebiče.

V některých případech se výraz zkrat elektřiny nesprávně používá pro jakoukoliv libovolnou elektrickou poruchu.