Alternativní bydlení: Troufnete si i vy na život bez nábytku?

alternativní nábytek

[obsahova-navigace]

Lidé můžou mít od svého domova různá očekávání. Zatímco někteří v něm hodlají strávit zbytek života, jiní v něm plánují žít pouze po dobu prvních let své kariéry, než si najdou partnera a založí rodinu. Jiní už rodinu mají, ale zatím žijí v pronájmu a v dohledné době plánují koupi většího bytu, na který si pravděpodobně vezmou hypotéku.

Tip! Pokud jste jeden z těchto lidí a chcete na vlastní bydlení jít chytře, bude se vám hodit srovnání cen hypoték. Jistě tak klofnete to nejlepší, co úvěrový trh nabízí.

Porovnej hypotéky

Ovšem pro přechodné typy nájmů je alternativní bydlení bez nábytku ideální. Například pro mladou rodinu, která plánuje v pronajatém bytě žít jen do doby, než najde vlastní bydlení, nedává nákup drahého nábytku smysl. Nakoupené nábytkové kusy sice můžou posloužit i v budoucím bytě, ale existuje riziko, že nebudou novému bydlení proporčně vyhovovat, či se nebudou hodit k jeho architektonickému stylu.

V neposlední řadě nebývá klasický nábytek nejlevnější. V tabulce uvádíme orientační ceny jednotlivých typů vybavení.

Sedací souprava do obývacího pokoje 10 000 – 50 000 Kč
Manželská postel 5 000  – 30 000 Kč
Kuchyňská linka 20 000 Kč – 80 000 Kč
Obývací stěna 8 000 Kč – 30 000 Kč
Šatní skříň 3 000 Kč – 12 000 Kč

nový byt

Tipy, jak bydlet bez nábytku

Život bez klasického nábytkového vybavení nemusí nutně znamenat přítomnost čtyř holých stěn a spaní ve spacáku na podlaze. Inspirujte se, jakým zařízením lze nahradit běžné kusy vybavení a přejít tak na alternativní styl bydlení.

skříň z beden

1.) Alternativní skříň

Vaše boty a oděvy není nutné skladovat v rozložitých almarách z masivního dřeva. Pokud se vám nechce investovat do klasických skříní, vyzkoušejte obyčejné dřevěné bedýnky, ze kterých si snadno poskládáte vlastní skříně či dokonce obývací stěnu.

Pokud vám tento styl skladování věcí přijde příliš neobvyklý, vyzkoušejte textilní skříň. Má stejné tvary jako klasický šatník, ale není z pevného materiálu a pořídíte ji už od 500 Kč.

nízká postel

2.) Alternativní postel

Že na matraci položené na zemi spí jen lidé v zemích třetího světa? Není to zcela pravda – spaní na zemi je populární i v tak sofistikované zemi, jako je například Japonsko. Přestože toto „nízké lůžko“ může působit velmi neobvykle, ve skutečnosti je velmi pohodlné a lze jej koncipovat tak, aby do interiéru zapadalo i vzhledově.

Tip! Pokud toužíte po klasické japonské posteli, můžete si ji pořídit i přes cashback – službu, která vám za každý nákup vrátí část peněz zpět. Cashbacky na japonské postele teď najdete v eshopech jako:

* Bonami.cz – 3 % z nákupu zpět
* VidaXL.cz – až 8 % z nákupu zpět
* Vemzu.cz – 8 % z nákupu zpět

závěsné křeslo

3.) Alternativní pohovka

Namísto mohutné sedací soupravy, zabírající polovinu pokoje, můžete místo k sezení vytvořit z několika matrací, podušek či polštářů. Nejen že při tvorbě tohoto posezení ušetříte nemalé peníze, ale pokoj bude působit mnohem vzdušněji.

Pokud hosty příliš často nemíváte a pohovku většinou využíváte k odpočinku po práci, můžete ji nahradit pohodlnými závěsnými křesílky či houpacími sítěmi.

stůl z palet

4.) Stůl z palet

Zvláště studenti či mladí pracující můžou stát před těžkým dilematem – pořídit si drahý pracovní stůl, i když v daném bytě nebudou bydlet víc, než pár měsíců?

Řešením může být levný stůl z palet. Věděli jste, že jednu paletu koupíte už od 200 Kč/ks?

minimalistický byt

Proč bydlet bez nábytku?

Toto alternativní bydlení se může kromě nízkých pořizovacích nákladů pochlubit i řadou dalších výhod.

  • Zdravější prostředí. Řada odborníků upozorňuje na to, že v nábytku z dřevotřísky je obsažen formaldehyd, který se uvolňuje do ovzduší a může mít negativní vliv na zdraví obyvatel bytu. Díky bydlení bez nábytku tento negativní vliv eliminujete.
  • Vzdušnost prostoru. Klasické nábytkové vybavení je většinou náročné na prostor. Díky výše zmíněným vychytávkám bude váš domov působit uvolněně a nepřeplácaně.
  • Bezpečnost. Zvláště rodiny s malými dětmi určitě ocení absenci ostrých rohů či snížené riziko pádů z vysoké postele. 
  • Jednoduché stěhování. Každý ví, že je lepší vyhořet, než se stěhovat.“ Díky tomuto netradičnímu zařízení se vám vyhne náročný přesun těžkých věcí. Manipulace s tímto typem vybavení je mnohem jednodušší, nebo se jí lze zcela vyhnout díky nízké pořizovací ceně těchto předmětů. Tudíž v případě přesunu do nového je můžete snando vyhodit.

Další tipy… pro alternativní bydlení najdete na:

* Řešení pro malé byty: Inspirace, jak čarovat s prostorem
* Bydlení na půdě? Kvalitní izolace je základ!
* Ubytování zdarma: 6 tipů na život bez nájmu