Spoluúčast

Při sjednávání pojištění padne otázka, zda si přejete sjednat i spoluúčast a v jaké výši. V pojistné smlouvě je totiž možné dohodnout výši spoluúčasti, kterou se pojistník v případě pojistné události bude podílet na pojistném plnění. Jinými slovy jde o to, kolik pojistník/pojištěný uhradí z vlastní kapsy, pokud dojde ke škodě.

Modelový příklad spoluúčasti

Pokud pojišťovna v rámci likvidace pojistné události vyčíslí škodu na 15 000 Kč, přitom klient má sjednanou spoluúčast 5 000 Kč, vyplacena bude klientovi (případně uhrazena např. oprava servisu) pouze částka 10 000 Kč.

Jak funguje spoluúčast?

Spoluúčast může být vyjádřena v procentech, nebo konkrétním číslem. Při sjednávání procentuálního vyjádření je potřeba počítat s tím, že pokud dojde k milionovým škodám na majetku (požár a nutná demolice domu), bude dopad na pojištěného finančně vysoký. Proto je dobré zamyslet se, co všechno by mohlo nastat a až podle toho volit spoluúčast.

Čím vyšší budete mít dohodnutou spoluúčast, tím nižší je cena pojištění (pojistné). Kvůli ušetřené stokoruně měsíčně se ale můžete při pojistné události dostat do problémů, pokud budete mít spoluúčast nastavenou neúměrně vysoko.

Pojištění bez spoluúčasti

Některé pojišťovny nabízejí i variantu bez spoluúčasti, obvykle se spoluúčast u havarijního pojištění pohybuje od 0 % do 10 %. Nejčastěji se volí 5 % nebo 5 000 Kč. Zjistěte si u pojišťovny, jestli je možné domluvit horní strop spoluúčasti. Častá bývá také varianta v procentech s uvedením minimální částky, kterou se na pojistné události budete podílet.

Je potřeba si ale uvědomit, že se pak nevyplatí hlásit na pojišťovnu drobné škody, protože se může stát, že byste zaplatili více než pojišťovna. I tak je potřeba brát v úvahu, že každá nahlášená pojistná událost ovlivní do budoucna Vaši novou cenu pojištění, protože za každou škodu budete ztrácet bonusové měsíce bez nehody.