Zajištění

Co je zajištění dluhu?

Zajištění dluhu umožňuje věřiteli získat svou pohledávku z dlužníkova majetku (ale i majetku třetí osoby) zpět, pokud dlužník neplní dohodnuté povinnosti týkající se dluhu. Zajištění dluhu tedy znamená, že třetí osoba, nebo dlužník dá věřiteli ve prospěch jistotu, nebo se zaváže za dlužníkovo plnění.

Zajištění je možné dohledat v Novém občanském zákoníku 89/2012, např. v části zástavní právo § 1309.

Jak zajištění dluhu funguje?

Zajištění dluhu je možné provést věcným právem, a to zástavním právem nebo právem zadržovacím. Předmětem zástavního práva může být každá věc, kterou je možné obchodovat a je možné ji zpeněžit. Jde tedy o předměty hmotné, ale i nehmotné či hromadné. Věřitel se zpeněžením zástavy dočká uspokojení své pohledávky.

Zadržovací právo nebo také retenční právo umožňuje věřiteli zadržet u sebe věc, kterou má např. k opravě od dlužníka, přitom ale dlužník má vůči věřiteli dluh za provedenou opravu. Ten, kdo má movitou věc u sebe, ji může zadržet k zajištění splatného dluhu osoby, jíž by věc měl jinak vydat.

Zajištění je možné provést i prostřednictvím relativního majetkového práva. Jednou z možností je ručení. Ručitel může převzít splnění dluhu dlužníka vůči věřiteli. Ručení je vázané na existenci a platnost dluhu. Při splacení dluhu ručitelem vzniká nová pohledávka ručitele na dlužníkovi.

Možná je také finanční záruka. Finanční záruku je ale možné na rozdíl od ručení od dluhu zcela odtrhnout. Finanční záruka vzniká jednostranným prohlášením, že uspokojí věřitele do určité výše peněžní částky, pokud dluh dlužník nesplní.

Jako preventivní prostředek posilující pozici věřitele funguje také utvrzení dluhu. Jako utvrzení dluhu funguje smluvní pokuta a uznání dluhu. Uznání dluhu představuje písemné prohlášení dlužníka, v němž svůj dluh uzná. Dluh je možné uznat i splácením úroků nebo částečným plněním. Smluvní plnění je oproti tomu sankce, na které se obě strany dohodly a vzniká ve chvíli, kdy došlo k porušení závazku.