Lyžování na Slovensku, aneb tipy na 6 nejlepších ski areálů

Slovensko představuje ideální lyžařskou lokalitu hned z několika důvodů. Prvním z nich je vysokohorský terén této země, díky kterému jsou zde delší zimy, trvající od prosince až do dubna. Tudíž pokud u vás nespadne ani vločka, je velká šance, že na Slovensku se dočkáte pohádkově zasněžené krajiny.

Tato země má rozhodně co nabídnout nejen zkušeným lyžařům, ale i úplným začátečníkům. Na území Slovenska se totiž nachází více než 90 lyžařských areálů.

Dalším důvodem pro lyžování v této zemi je kulturní a jazyková blízkost, díky které si můžou čeští lyžaři zalyžovat v cizině i bez znalosti cizího jazyka. Díky slovenské pohostinnosti si můžou zpříjemnit čas po náročné lyžovačce posezením v hospůdce u výtečných halušek či jiné slovenské speciality. Kombinace skvělého lyžování, chutné gastronomie a slovenské kultury udělá vaši zimní dovolenou nezapomenutelnou.

 Které ski areály jsou u lyžařů nejoblíbenější?

Lyžování na Slovensku – tipy na konkrétní ski areály

Jasná v Nízkých Tatrách

Jedná se o největší lyžařský areál na Slovensku, který každoročně přitahuje množství milovníků zimních sportů. Kvalitou svých svahů se totiž vyrovná kdejaké alpské destinaci. Zalyžovat si tu můžete na 50 kilometrech sjezdovek, které uspokojí potřeby adrenalinových jezdců, začátečníků i rodin s dětmi. Díky své vyvýšené poloze má areál příznivé klima, umožňující lyžování minimálně 5 měsíců v roce.

Lyžaři si zde můžou vybrat z různé obtížnosti sjezdovek. Největší zastoupení zde mají červené sjezdovky, z nichž mnohé jsou v úctyhodné délce 1 – 3 kilometry. Nejdelší sjezdovka v celém areálu měří 3450 metrů a má převýšení 460 metrů. Na své si přijdou i dobrodružné povahy. V areálu se totiž nachází i 5 černých sjezdovek, z nichž ta nejprudší má převýšení 553 metrů. 

Tato oblast nabízí pestré možnosti zábavy i pro chvíle, kdy si budete chtít od lyžování odpočinout. Můžete si vyjet lanovkou na vrchol Chopok, který se tyčí do výšky 2024 metrů nad mořem. V areálu si můžete po večerech užít i řadu zajímavých kulturních akcí a navštívit místní bary. A nebylo by to Slovensko, kdyby nepotěšilo vaše chuťové buňky. V řadě místních restaurací si můžete vychutnat speciální tatranské menu, nebo dokonce zažít nebeský piknik. Na 40 minut si můžete pronajmout kabinu lanovky, vybavenou stolem plným lahodného jídla. Vyvezou vás do výšin, kde si můžete naplno vychutnávat jídla i skvostných výhledů na okolní velehory.

Tatranská Lomnica

Tento areál v oblasti Vysokých Tater potěší hlavně zkušené lyžaře. Nachází se zde nejdelší sjezdovka na Slovensku v úctyhodné délce 5500 metrů. Vrcholek sjezdovky se nachází v nadmořské výšce 2190 a prvních 700 metrů si na ní užijete pořádně prudký sešup. Poté trať přechází do střední (červené) obtížnosti. 

Pokud si na tento adrenalinový zážitek netroufáte, v Tatranské Lomnici ani tak nepřijdete zkrátka. Areál je rozdělen do tří výškových oblastí podle náročnosti sjezdovek, přičemž ty nejsnadnější se nacházejí v nejnižším patře. 

Lyžařský areál garantuje lyžování 5 měsíců v roce. Všechny sjezdovky jsou obsluhovány nejmodernějšími sedačkovými lanovkami, které zajistí váš komfort při jízdě i časovou úsporu při přepravě na vrchol.

Fascinující je i samotná oblast, ve které se lyžařské středisko nachází. Vysoké Tatry jsou mohutné velehory, které vám připraví nezapomenutelnou podívanou. Nad areálem se tyčí Lomnický štít, který je druhou nejvyšší horou na Slovensku. Lanovka vás vyveze až do výšky 2634 metrů nad mořem, kde si můžete užít ohromující výhled a pocit, že se téměř dotýkáte nebe.

Zdroj: www.vt.sk

Tip! Pro tuto zimní sezonu jsme pro vás u pojišťoven vyjednali zajímavé slevy na cestovním pojištění. Na našem portále můžete využít rodinných slev i podpultových cenových nabídek. Při cestě na Slovensko se můžete pojistit už od 7 Kč na den. Porovnat ceny a ušetřit

Štrbské pleso

Ve Vysokých Tatrách ještě chvíli zůstaneme a podíváme se do nejvýše položeného střediska na Slovensku. Nachází se v nadmořské výšce mezi 1360 až 1825 metry. Čeká vás tu 9 kilometrů sjezdovek, které se řadí do lehké až středně těžké úrovně obtížnosti.

Lyžařský areál nabízí celkem 8 sjezdovek, 6 lanovek a celkové převýšení 465 metrů. Nejdelší sjezdovka měří 2, 5 kilometru a má převýšení 279 metrů.

Areál pro své návštěvníky připravil zajímavé slalomové tratě i možnost nočního lyžování. Pokud se chcete ve vaší lyžařské technice zdokonalit, nebo na lyžích stojíte poprvé, využijte místní vyhlášenou školu Tatry Motion. Tuto oblast si oblíbí rovněž běžkaři, pro které jsou tu připraveny běžkařské trati v délce až 26, 5 kilometrů.

Zajímavá je i místní nabídka mimolyžařských aktivit. Po náročném dni můžete posedět v některé z tradičních horských hospod a proniknout do tajů slovenské gastronomie, nebo si odpočinout v sauně či vířivce. V oblasti působí 15 hotelů, které poskytují wellness služby.

Donovaly

Lyžařský areál Donovaly je synonymem pro kvalitní rodinnou zábavu. V nadmořské výšce 915 až 1381 metrů najdete celkem 11 sjezdovek. Hlavním lákadlem je velký dětský funpark, rozkládající se na ploše 12 500 m2. Tento park svým dětským návštěvníkům nabízí maximální komfort při lyžování. Děti zde můžou využít 9 pojízdných koberců, lyžařský kolotoč i sáňkařskou dráhu. Každé poledne se zde koná zábavná rodinná show, kde hlavní roli hrají maskoti, kteří děti i jejich rodiče doprovázejí při jízdě v zábavném vláčku.

Tento areál nabízí především lehké (modré) sjezdovky. Pro náročnější lyžaře jsou zde i 4 červené trati, z nichž nejdelší je v délce 2200 metrů a má převýšení 447 metrů. K dispozici je i jedna černá sjezdovka.

V této oblasti si kromě lyžování užijete i další nezapomenutelné zimní aktivity. Vyzkoušet můžete například jízdu s psím spřežením, běžkování na téměř 30 kilometrech tratí, nebo si užít výhledy na zimní krajinu při projížďce na saních, tažených koňmi. Až se budete chtít trochu ohřát, využijte nabídky místních wellness center.

Zdroj: www.parksnow.sk

Snowparadise Veľká Rača

Přestože se nejedná o ski areál s nejdelšími sjezdovkami, návštěvníky zaujme svým komplexním servisem, který je velmi přívětivý k rodinám s dětmi.

Nabízí ideální mix modrých, červených a černých sjezdovek. Nejdelší z nich měří 1300 metrů a má převýšení 314 metrů. Nejstrmější sjezdovka má délku přesně kilometr a nabízí převýšení 200 metrů.

Pobyt si můžete zpříjemnit návštěvou panoramatického baru Marguška, který se nachází ve výšce 1000 metrů nad mořem. Posedět zde můžete na prosklené terase a pokochat se výhledem na nádhernou krajinu Kysuc.

Spočítejte si cestovní pojištění a ušetřete za online sjednání. Porovnat cestovní pojištění 

Vrátna Malá Fatra 

Tento areál se nachází ve snadno dostupné oblasti nedaleko českých hranic. Představuje ideální destinaci hlavně pro obyvatele Moravskoslezského kraje, kteří mají tuto lyžovačku doslova za humny. Tento areál má velmi dlouhou tradici a patří k nejstarším lyžařským střediskům na Slovensku.

Užijete si zde zimní radovánky na celkem 14 kilometrech sjezdovek. Areál nabízí ideální mix lehkých, středně těžkých a nejobtížnějších sjezdovek – 45 % tratí tvoří červené sjezdovky, 27 % modré a zbytek černé. Nejdelší sjezdovka má délku 3100 metrů a převýšení 776 metrů.

Kromě lyžování si zde můžete vychutnat kulinářské pochoutky v celkem 5 restauracích, zajít si na rozhlednu Terchovské srdce, nebo zrelaxovat v některém wellness centru.