Sluneční energie: Způsob, jak zlevnit vaše účty za elektřinu

Sluneční energie

[obsahova-navigace]

Fakta zní jasně – sluneční svit představuje hlavní energetický zdroj na této planetě. Přesto se slunce využívá na poli energetiky jen okrajově. Uvažujete o instalaci solárních panelů, nebo zatím začnete jen s koupí elektrospotřebičů, poháněných sluncem? Tento článek vám odpoví na nejčastější otázky, které si lidé v oblasti sluneční energie kladou.

solární energie

Jak funguje solární energie?

Energii ze slunce můžete využívat přímo nebo nepřímo. Přímé využití spočívá ve výrobě elektřiny ze slunečních paprsků, za nepřímé využití se považuje využití solární energie pro ohřev vody.

Solární energie je založena na fotovoltaickém jevu, při kterém se působením světla uvolňují elektrony. Sluneční články jsou vyrobené z polovodičových materiálů, které mají vodivost typu N s příměsí, dodávající volné elektrony a typu P s příměsí, kvůli kterým v polovidiči zbudou „volná místa.“ Pokud na rozhraní mezi oběma materiály dopadne světlo, předá materiálu svoji energii.

Některé elektrony kvůli tomu přejdou na vyšší energetickou rovinu a zanechají za sebou „volné místo,“ které se chová jako kladný náboj. Oba náboje se tak rozdělí – elektron je přitahován do oblasti typu N, „volné místo“ opačným směrem.

Pokud na článek dopadá přímý proud světla, začne vznikat spousta nábojů, vznikne napětí a při uzavřeném elektrickém obvodu fotovoltaickým zařízením začne protékat proud.

solární energie

Sluneční energie – výhody a nevýhody

Zaměřme se na to, jaké výhody a úskalí má získávání energie ze slunce.

Výhody:

 • Nízké provozní náklady (sluneční svit je zdrama)
 • Ekologický způsob získávání energie
 • Nenáročná obsluha solárních panelů
 • Možnost získat dotaci Nová zelená úsporám ve výši až 150 000 Kč.
 • Dlouhá životnost zařízení (prvotřídní kvalita fungování se odhaduje na 15 – 20 let, poté se sice účinnost snižuje, ale solární panel vydrží funkční až 50 let)

Nevýhody:

 • Vyšší vstupní investice
 • Nepředvídatelnost počasí a tím pádem i množství slunečního svitu
 • Ne všechny stavby jsou vhodné pro instalaci solárních panelů

solární energie

Kolik stojí solární panely a jsou vhodné pro váš typ domácnosti?

Případného zájemce o instalaci solárních panelů bude zřejmě v prvé řadě zajímat pořizovací cena solárních panelů. Ta se pohybuje v závislosti na dané firmě i na typu solárního panelu (například solární panel 80W o rozměrech 84x67x3,5 cm pořídíte zhruba za 2000 Kč).

Cena solárních panelů na střechu

Aby množství vyrobené energie nebo ohřáté vody nebylo zanedbatelné, takových panelů budete potřebovat víc. Celkově se cena solárních panelů (včetně instalace) pohybuje mezi 60 000 Kč – 180 000 Kč (v závislosti na velikosti střechy a typu panelů).

Pro jaký typ domácností se sluneční energie hodí? Musíte myslet nejen na optimální sklon solárních panelů, množství solárních hodin, ale i další parametry:

Světová strana a optimální sklon solárních panelů

Pro maximální využití solární energie je ideální, aby byly solární panely na střechu orientovány na jih. Negativně se na množství vyprodukované elektřiny může projevit i blízkost stromů u budovy a tím pádem i zastínění solárních panelů. Důležitý je i sklon solárního panelu – optimální sklon by měl být 30 – 35°.

Lokace a množství solárních hodin v ČR

Přestože Česká republika je poměrně malý stát, rozdíly v počtu slunečních hodin se v různých regionech liší. A zatažená obloha způsobuje, že sluneční záření na solární panely dopadá 10 krát méně, než za prozářeného dne.

Množství slunečních hodin znázorňuje následující mapa (zdroj Photovoltaic Geographical Information System). Jak vidíme, nejvhodnější oblastí pro instalaci fotovoltaické elektrárny je jižní Morava. Solární panely si naopak budou naříkat na nedostatek slunečních paprsků v severních a západních Čechách a na Třinecku.

solární hodiny v ČR

Sluneční energie a menší elektrospotřebiče

Nadchly vás výhody solární energie, ale zdráháte se vrhnout do toho po hlavě a proměnit povrch vaší střechy ve skleník? Začít můžete s několika drobnostmi, a když se vám tato spolupráce se sluncem bude zamlouvat, můžete zauvažovat o jejím rozšíření.

Jaké věci běžné denní potřeby můžete nabíjet energií od slunce? Je to například:

Solární nabíječka

Jednoduše ji po určitý čas vystavíte slunečnímu svitu, a poté můžete vesele nabíjet  –  mobilní telefon, anebo u výkonnějších nabíječek klidně notebook nebo televizi. Propracovanějším typem nabíječek jsou ty s integrovanou baterií, které dokážou ukládat energii „do zásoby,“ tzn. můžete nabíjet i ve dnech, kdy není slunečno.

Tip! Solární nabíječku si můžete pořídit i přes cashback – službu, která vám za každý nákup vrátí část peněz zpět. Právě teď ji seženete v následujících eshopech:

* Datart.cz – až 5 % z nákupu zpět
* Svetla24.cz – 8 % z nákupu zpět

Solární lampa

Tento typ osvětlovacího zařízení se hodí spíš pro zahradu a prostory teras a balkónů (bylo by totiž obtížné přenášet tuto osvětlovací techniku do venkovních prostor, aby nasosalo sluneční paprsky, a pak je dávat zpět dovnitř). Mnohé z nich v sobě mají zabudované i LED zářivky, tudíž můžete ušetřit hned dvakrát.

Tip! Velký výběr solárních lamp najdete přes cashback v následujících obchodech:

* Svet-svitidel.cz – 2,5 % zpět z nákupu
* Svetla24.cz – 8 % z nákupu zpět

Solární ventilátor

V posledních letech jsou v Česku letní měsíce ve znamení úmorných veder a těžkého vzduchu. Kdekdo si bere na pomoc větrák a neohlíží se na to, kolik tato nezbytná letní pomůcka spotřebuje elektřiny. Pokud patříte k těm, kteří se na tyto výdaje ohlíží, pořiďte si solární ventilátor, jehož provoz vás nebude stát ani korunu.

Tip! Solární větráky a ventilátory přes cashback prodává:

* Banggood.com – až 12 % z nákupu zpět
* LightInTheBox.com – až 10 % z nákupu zpět

Další solární vychytávky

Na trhu seženete i další solární elektrospotřebiče. Mnohé z nich jsou nejen funkční, ale i vizuálně zajímavé. Posuďte sami – všechny jsou k dostání na AliExpress.com.

 • Hračky na solární pohon – vše od solárně poháněných zvířat po autíčka
 • Solární pohybové senzory
 • Solární batohy s vestavěnou nabíječkou
 • Solární čepice nebo kšiltovka – vhodná buď na napájení větráku umístěného na čepici nebo k nabíjení telefonu

solární lampa

Návratnost sluneční energie

„Stojí mi to za to, instalovat si na střechu takové obrovské monstrum?“ To je otázka, kterou si při rozhodování o solární energii položí každý racionálně uvažující člověk. Návratnost sluneční energie je věc, která rozhodne o tom, zda se do takového počinu vyplatí či nevyplatí jít.

Podle portálu Nazeleno.cz se investice vrátí za 8 – 10 let. Výše uspořené částky samozřejmě záleží na ceně, kterou za elektřinu uživatel doposud platil, i na velikosti plochy solárních panelů i množství slunečního svitu (který se odvíjí podle zeměpisné polohy a aktuálního počasí v daném roce).

Vypočítali jsme možnou roční úsporu u tříčlenné domácnosti, která má na střeše solární panely o ploše 20 m2. Doposud odebírala elektřinu v ceně 4 Kč za kWh.

  Domácnost: plocha solárních panelů 20 m2, cena původně odebírané energie 4 kč za kWh
Možná roční úspora při 100 % spotřeby vlastní výroby z FVE  10 448 Kč až 14 210 Kč
Možná roční úspora při 75 % spotřeby vlastní výroby z FVE  7 836 Kč až 9 750 Kč
Možná roční úspora při 20 % spotřeby vlastní výroby z FVE  5224 Kč až 6050 Kč

Oproti předchozím letem se výhodnost solární energie snížila kvůli tomu, že stát už nedotuje výkup energie ze slunce (tzn. když dříve domácnost nespotřebovala veškerou svoji vyprodukovanou elektřinu, mohla ji za výhodné peníze prodat). V dnešní době ji domácnost může vrátit do sítě jen se souhlasem distribuční společnosti a prodat ji za obyčejnou tržní cenu.

Tip! Jaké jsou další způsoby úspory za elektřinu? Nemalé peníze můžete ušetřit i díky tomu, že si porovnáte ceny na trhu a vyberete tu nejvýhodnější. V roce [aktualni-rok] lze porovnáním cen ušetřit až 9 157 Kč.

Porovnej ceny elektřiny