Refinancování hypotéky: Jak si zajistit výhodnější podmínky u banky?

refinancování hypotéky

[obsahova-navigace]

Pro zájemce o hypotéky je nyní hypoteční trh skutečným rájem. Kvůli přísnějším opatřením ze strany České národní banky a vysokým cenám nemovitostí se sice předpokládalo, že bude ze strany klientů o hypotéky nižší zájem, ale opak je pravdou. Pomohl i nouzový stav, který způsobil výrazné zlevnění hypoték napříč hypotečním trhem a přinesl rekordně nízké úrokové sazby.

vývoj úrokové sazby

Rekordně nízká úroková sazba hypoték

Graf výše ukazuje na vývoj úrokové sazby hypoték. Zatímco v září roku 2019 byla průměrná úroková sazba ve výši 2.47 %, nyní je kolem 2,15 %. Úrokové sazby tudíž zlevňují, což je zajímavou novinkou nejen pro ty, kteří o hypotéce uvažují, ale i pro lidi, kteří již hypotéku sjednanou mají.

refinancování hypotéky

Refinancovat hypotéku se dá i dva roky dopředu

Mnoho lidí, kteří splácejí hypotéku, zvažuje její refinancování. To mohou udělat ve chvíli, kdy jim končí fixace, anebo za předpokladu, že mají sjednanou takzvanou flexibilní hypotéku, kdy se jejich úroková sazba odvíjí od sazby České národní banky. Při refinancování hypotéky se nevyplatí hledět jen na nabízenou úrokovou sazbu, ale i na to, jaké další služby či úlevy nová banka nabízí.

Banky umožňují refinancovat hypotéku již několik měsíců před koncem fixace. Jedná se o takzvanou dobu čerpání, tedy počet měsíců před ukončením fixace, kdy banky umožní vyřídit hypotéku. U některých je to až 24 měsíců. Pokud vám tedy končí fixace například na jaře [aktualni-rok], je už nyní možné si u některých bank vyřídit novou hypotéku za stávajících atraktivních nabídek.

Tip! Zjistěte, kolik můžete ušetřit refinancováním vaší hypotéky – snadno, nezávazně a do pár minut.
Otestujte online porovnávač

refinancování hypotéky

Refinancování hypotéky a jeho výhody

O co se vlastně při refinancování hypotéky jedná a jaké výhody z něj pro klienty plynou?

  • Všechny banky umožňují refinancovat za určitých podmínek bez dokladování příjmu. Tedy pokud se od poslední úpravy rodinná situace nezměnila. To znamená žádný sňatek či rozvod, rodina se nerozrostla o další dítě, nevzala si nový úvěr nebo nedošlo k nějakým významným pracovním změnám. Základem je také čistý registr úvěrů, čili žádná splátka po její splatnosti. Hlavním parametrem pak je minimální počet zaplacených anuitních splátek na stávající hypotéce.
  • Klient si může hypotéku navýšit a získat tak další peníze, které může libovolně využít na jakýkoliv účel – například na rekonstrukci.
  • Změnit se může i délka splácení a tím pádem i výše měsíční splátky. Při prodloužení doby splácení se výše měsíční splátky sníží, díky čemuž může být měsíční rodinný rozpočet volnější.
  • S refinancováním se pojí i možnost získat výhodnější podmínky u hypotéky. Můžete se tak zbavit třeba povinnosti mít drahý bankovní účet k hypotéce, nebo dát sbohem bance, která vám nevyhovuje svým klientským přístupem.

refinancování hypotéky

Benefity, které banky nabízí

Pročesali jsme internet a zjistili, jaké výhody aktuálně nabízí české banky.

  • Česká spořitelna je nyní známá svou nabídkou hypotéky, ve které klientovi postačí mít pouze 10 % vlastních zdrojů. Výhody může nabídnout i těm, kteří už hypotéku mají. Jedná se například o slevu 0,5 % na úrokové sazbě pro klienty, kteří aktivně využívají účet u České spořitelny a možnost zvýšení  nebo snížení měsíční splátky až o 30 % .
  • Raiffeisen bank umožňuje čerpat hypotéku se zápočtem úspor (banka klientovi vypočítává úrok z rozdílu mezi výší úspor na klientově spořicím účtu a nesplacenou jistinou úvěru). Tato banka se rovněž může pochlubit rychkým vyřízením všech záležitostí, spojených s hypotékou. Výši úrokové sazby Raiffeisen bank garantuje na 30 dní, což dává dostatek času k vyřízení hypotéky.
  • Moneta Money Bank – jejich hypotéku si můžete pořídit s úrokem už od 1,85 % a to díky možnosti využívání peněz, které máte na svém účtu. U refinancování hypotéky nabízí ovšem ještě výhodnější úrokovou sazbu a to 1,58 % při sjednání online. Učinit tak můžete i 12 měsíců před koncem fixace u vaší banky. OSVČ pak potěší i zajímavá Živnostenská hypotéka. Ta kombinuje výhody podnikatelského úvěru a hypotéky – doma můžete tedy jak bydlet, tak pracovat.

refinancování hypotéky

Co doporučují hypoteční specialisté?

Experti na hypotéky se shodují v tom, že aktuální nabídka úrokových sazeb a benefitů je velmi lákavá. Byla by škoda toho nevyužít, tudíž refinancování se v dnešní době jeví jako velmi výhodná volba.

Hypoteční specialisté se rovněž shodují v tom, že se lidem vyplatí zafixovat si úrokovou sazbu na co nejdelší období.

Tip! Parametry hypoték od všech bank na tuzemském trhu, včetně výše úroků a dalších poplatků, najdete v našem online srovnávači cen. K dispozici jsou vám i profesionální poradci, kteří dokáží vyhledat tu nejvýhodnější nabídku nejen při refinancování hypotečních úvěrů.

Začněte zde