Zelená karta [aktualni-rok]: Vše, co nutně potřebujete vědět

zelená karta

[obsahova-navigace]

Zelená karta je důkazem o tom, že máte sjednané a zaplacené povinné ručení. Její oficiální název je „Mezinárodní automobilová pojišťovací karta.“ Svoje jméno získala podle barvy papíru, na kterém je vytištěna. Jako řidič ji máte povinnost vozit v autě, protože pokud ji při silniční kontrole nepředložíte, hrozí vám pokuta od policie ve výši až 3000 Kč.

V tomto článku vám odpovíme na dotazy, na které se nás v souvislosti se zelenou kartou ptáte nejčastěji.

zelená karta

Co musí být na zelené kartě uvedeno?

  • Údaje o vozidle
  • Územní platnost
  • Datum platnosti
  • Informace o asistenční službě

Kde najdu na zelené kartě údaje?
Pro přehled se podívejte na obrázek níže, který popisuje všechny údaje.

Kde najdu číslo zelené karty?
Číslo zelené karty je desetimístné číslo pojistné smlouvy. Najdete ho hned za kódem pojišťovny.

Vydání zelené karty [aktualni-rok]

Kde vlastně zelenou kartu získáte? Po sjednání a zaplacení povinného ručení vám ji vydá pojišťovna, nebo portál, přes který jste si pojištění uzavřeli.

Takovým portálem je například náš portál a naše kalkulačka povinného ručení:

  • Zdarma a do minuty v ní srovnáte nabídky všech 8 pojišťoven.
  • Sami si vyberete to nejvýhodnější pojištění vozu a pár kliky ho kompletně sjednáte online.
  • Dobrou zprávou je, že ani pro zelenou kartu nikam nemusíte chodit – spolu se smlouvou vám totiž přijde její dočasná verze emailem. Tu si vytisknete a používáte tak dlouho, dokud vám nepřijde poštou originální zelená karta (do 3 – 4 týdnů od zaplacení můžete očekávat doručení vaší zelené karty).

Kalkulačka povinného ručení je zcela zdarma a průměrně na povinném ručení ušetří 2 100 Kč ročně:

vyzkoušejte kalkulačku povinného ručení

zelená karta

Jak vytisknout zelenou kartu?

Z předešlého textu už víte, že při sjednání povinného ručení přes internet vám na e-mail obratem přijde dočasná zelená karta, která vám poslouží do doby, než vám pojišťovna nebo srovnávací portál pošlou poštou kartu skutečnou.

Mnoho z vás se ptá na detaily tisku. „Jak vlastně provedu tisk zelené karty? Stačí to na černobílé tiskárně?“ Do nedávna se doporučoval tisk dočasné zelené karty na barevné tiskárně, nebo za použití zeleného papíru.

Od 1. července 2020 se ovšem zelená karta změnila na bílou a tisk v barvách již tedy nemusíte řešit. Pokud se chcete o bílé zelené kartě dozvědět více, přečtěte si náš článek Řidiči pozor! Zelené karty se mění na bílé!

Změna barvy tisku je prvním krokem k úplné digitalizaci potvrzení o platném povinném ručení. Časem by tak měla papírová verze vymizet úplně.

„Naším cílem je situace, kdy řidiči nebudou muset vozit vůbec tištěný dokument a policista si při kontrole najde potřebné údaje v digitální databázi,“ uvedl výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů Jan Matoušek.

zelená karta

Zelená karta [aktualni-rok]: Originál nebo duplikát?

Pojišťovna vám poštou pošle originál a duplikát zelené karty. Který z nich vozit v autě? Zákon to přímo nepředepisuje, tudíž nezáleží na tom, který z těchto dokumentů máte – policista po vás pouze bude vyžadovat potvrzení o tom, že máte sjednané povinné ručení a nezáleží na tom, zda při kontrole předložíte originál nebo duplikát.

My však doporučujeme vozit originál, a duplikát si šetřit na cesty do ciziny. Pokud se vám totiž v zahraničí stane nehoda, budete muset místní policii odevzdat duplikát zelené karty. Z toho plyne povinnost vozit si na cesty autem do ciziny originál i duplikát – případně si udělejte kopii originálu.

zelená karta

Zelená karta a změny

Určitě jste si všimli, že na zelené kartě máte uvedeny mnohé údaje o sobě i vašem automobilu. Pokud se některý u nich změní (například SPZ), dejte o tom vědět pojišťovně. Zdarma vám totiž zašle novou kartu a aktuálními údaji.

zelená karta

Ztráta zelené karty

„Co mám dělat, když jsem ztratil zelenou kartu?“ Ptávají se klienti s panikou v hlase. Ve skutečnosti ztráta zelené karty žádnou tragédií není. Vše, co potřebujete udělat, je nahlásit to pojišťovně, u které máte povinné ručení uzavřené. Pojišťovna vám vystaví novou zelenou kartu.

Pamatujte však na to, že při jízdě bez zelené karty vám hrozí pokuta až 3000 Kč. Proto se raději na pobočku pojišťovny vydejte osobně, aby vám mohli zelenou kartu rovnou předat, a nemuseli jste čekat na její dodání poštou.

zelená karta

Územní platnost zelené karty

Na zelené kartě máte obvykle uvedený seznam zemí, ve kterých je platné vaše povinné ručení. U většiny pojišťoven má zelená karta platnost u velkého množství evropských států (členy i nečleny Evropské unie). Z evropských států bývá nejčastěji ve výlukách Bělorusko, Moldavsko a Rusko, stejně jako země, které součástí Evropy nejsou, ale neleží od ní daleko (Izrael, Maroko, Tunisko). Konkrétní seznam zemí se u jednotlivých zemí liší, proto před sjednáním povinného ručení neváhejte nahlédnout do pojistných podmínek.

zelená karta

Pohodlné sjednání povinného ručení

Chcete za vaše povinné ručení platit mnohem méně peněz než doposud, ale zároveň se vám nechce zdlouhavě zjišťovat ceny u konkurence? Náš portál vám za pár chvil ukáže cenové nabídky mnoha pojišťoven i podrobnosti jednotlivých nabídek (výše pojistného krytí, rozsah připojištění).

Pokud se vám některá nabídka zalíbí, jednoduše si ji můžete sjednat online a my vám veškeré dokumenty (smlouvu, informace o pojistce a dočasnou zelenou kartu) pošleme e-mailem a zelenou kartu poštou.

Tip! Ušetřete s námi i vy. Povinné ručení u nás začíná na ceně už od 1900 Kč.
Najděte nejlevnější povinné ručení