Jaké penzijní spoření vybrat a jak z něho získat co nejvíce? Zeptali jsme se odborníka!

penzijní spoření

[obsahova-navigace]

Na to jaké penzijní spoření si vybrat, na co si dát pozor a čím se zabývat jsme se ptali Michala Koubka, odborníka na spoření od nás z Porovnej24.cz.

penzijní spoření 2021

Rozhovor s odborníkem na penzijní spoření

Jak vnímáte doplňkové penzijní spoření? Je to kvalitní produkt? V čem jsou jeho výhody?

Velkým plusem je státní příspěvek. Pokud například spoříte 1000 Kč měsíčně, získáte příspěvek 230 Kč, což je téměř 1/4. To žádný jiný produkt nenabízí. Když k tomu ještě přičtete zhodnocení v závislosti na strategii + příspěvek zaměstnavatele, můžete si přijít na pěkné peníze.

Nicméně je třeba si uvědomit, že se jedná o nástroj na spoření na penzi. Peníze tedy nelze kdykoliv vybrat. Výplata přijde až po dosažení důchodového věku.

Poznámka redaktora: Detailně jsme proces výběru finančních prostředků popsali v článku: Kdy můžu vybrat penzijní připojištění?

Peníze se mohou zhodnocovat ve čtyřech strategiích. Jaké to jsou a kdy je tu kterou vhodné zvolit?

Každá investiční strategie využívá jiné podkladové aktivum, tudíž jiný očekávaný výnos a jinou očekávanou volatilitu (zhodnocení hodnoty účtu). Záleží na tom, co klient preferuje. Pro nejkonzervativnější (tedy ty, kteří nejsou ochotni akceptovat různé hodnoty účtu) je vhodnější strategie pevného výnosu, která ale nabízí nejnižší zhodnocení.

Výběru té správné strategie se nemusíte příliš obávat. Před uzavřením smlouvy se vyplňuje tzv. investiční dotazník a na základě toho společně se zástupcem dané společnosti vyberete pro vás nejvhodnější strategii.

Je nějaká cesta, jak mohou peníze inflaci u penzijního spoření odolat?

Jednou z možností je využít investiční strategii s vyšším očekávaným výnosem než je inflace. Zároveň je ale třeba počítat s vyšší volatilitou.

Lze kdykoliv navýšit měsíční úložku? Je to složitý proces?

Lze ji kdykoliv navýšit a není to nic složitého. Stačí tuto skutečnost oznámit vaší penzijní společnosti, která vám zašle k podepsání dodatek o navýšení příspěvku. Toto lze sjednat online i u nás na Porovnej24.cz, veškeré papírování vyřídíme za vás.

Tip! Vyzkoušejte porovnávač penzijního spoření a zjistěte, která finanční instituce vám poskytne ty nejvýhodnější podmínky. Porovnání je zdarma a zobrazení výsledků zabere jen minutu:
Najděte nejvýhodnější penzijní spoření

Vadí, když na penzijní spoření peníze nebudou pravidelně chodit nebo přijde nižší částka? 

Lidé nemusí posílat peníze pravidelně. Pokud ale peníze nepošlou, přijdou o státní příspěvek.

Jaké jsou další možnosti spoření na stáří?

Zajímavou alternativou je životní pojištění, u kterého máte možnost daňového zvýhodnění, odvážnější mohou využít podílové fondy, které nabízí opravdu zajímavé zisky, velký výběr strategií a neustálý přístup k penězům. Celkově je v rámci spoření na cokoli důležité nesázet veškeré úspory „na jednoho koně“, ale naopak své finance diverzifikovat.

penzijní pojištění

Státní příspěvky a daňové úlevy u penzijního spoření

V tabulce níže naleznete přehled výše státní podpory a roční slevy na dani v poměru k výši vkladu.

Měsíční úložka (v Kč) Státní podpora (v Kč) Roční sleva na dani (v Kč)
100
200
300 90
400 110
500 130
600 150
700 170
800 190
900 210
1 000 230
1 500 230 900
2 000 230 1 800
3 000 230 3 600

Ještě by vás mohly zajímat… naši další průvodci spořením na důchod:

* Penzijní spoření 2021: Kde vám nejlépe zhodnotí finance na důchod?
* Nejvýhodnější spoření pro seniory: Velké srovnání