11 odpovědí na nejčastější dotazy na téma penzijní připojištění

penzijní spoření

[obsahova-navigace]

Chcete se finančně připravit na stáří a neponechat tak nic náhodě? Zároveň nejste jeden z těch, co šijí věci horkou jehlou? Potom jste na správné adrese! Zodpovíme zde všechny časté dotazy ohledně penzijního připojištění. To vše přehledně a s užitečnými odkazy, které vám pomohou v rozhodování.

důchod

1.) Vyplatí se uzavřít penzijní připojištění?

Vzhledem k stárnutí populace stát nebude mít za několik let dostatek peněz na výplatu důchodů. Lidem bez vlastního spoření tak budou důchody sloužit pouze k přežití. Proto stát příspěvky podporuje soukromé spoření na důchod v penzijních fondech.

Tip! Hledáte nejvýhodnější penzijní spoření? Vyzkoušejte náš porovnávač. Do minuty zjistíte, které je pro vás to nejlepší.
Najděte nejvýhodnější penzijní spoření

penzijní připojištění

2.) Co je penzijní připojištění?

Penzijní připojištění je jednou z forem dobrovolného spoření, které jsou podporované státem. Penzijní připojištění je upraveno zákonem č. 42/1994 Sb., v platném znění. Zakládá se na pravidelných měsíčních příspěvcích, které lze na účet penzijního fondu poukazovat i za delší časová období (čtvrtletí, pololetí, rok).

K vašim příspěvkům dostáváte navíc státní příspěvky, podíly na zisku fondu a můžete také využít velmi zajímavých daňových zvýhodnění. Dále vám na vaše penzijní připojištění může přispívat váš zaměstnavatel.

Výše měsíčně vložené částky na penzijní připojištění Roční snížení daňového základu Roční daňová úleva
500 Kč 0 Kč 0 Kč
1 000 Kč 0 Kč 0 Kč
1 200 Kč 2 400 Kč 360 Kč
1 500 Kč 6 000 Kč 900 Kč
2 000 Kč 12 000 Kč 1 800 Kč
2 500 Kč 18 000 Kč 2 700 Kč
3 000 Kč 24 000 Kč 3 600 Kč
3 500 Kč 24 000 Kč 3 600 Kč

penzijní spoření

3.) Kdo může uzavřít penzijní připojištění?

Penzijní připojištění může uzavřít osoba starší 18 let s trvalým pobytem v ČR, nebo v jiném členském státě Evropské unie (pokud se účastní veřejného nebo důchodového pojištění v ČR, nebo pobírá důchod z českého důchodového pojištění nebo veřejného zdravotního pojištění v České republice). Uzavření smlouvy je dobrovolné.

důchod 2021

4.) Proč je penzijní připojištění výhodné?

  • Garance nezáporného zhodnocení vkladů. Máte garanci, že i při špatném hospodaření fondu dostanete zpět všechny vložené peníze.
  • 50 % naspořených peněz si můžete vybrat již po 15 letech. Na smlouvě stačí zatrhnout „typ penze výsluhová“. Toto zaškrtnutí nemá žádné negativní dopad, navíc výběr nemusíte uskutečnit.
  • Maximální státní příspěvek činí 2 760 Kč za rok. Pro získání nejvyššího příspěvku musíte spořit minimálně 1 000 Kč každý měsíc. Do 300 Kč za měsíc nedostanete od státu nic.
  • Použití prostředků není nijak účelově omezeno.
  • Z nutnosti garantovat návratnost vložených peněz vyplývá opatrnost při investování peněz, které penzijní fondy umisťují do bezpečných státních dluhopisů s krátkodobou či dlouhodobou lhůtou splatnosti, na termínované účty u spolehlivých bank. Výnosové procento proto občas nepokryje inflaci, ale zároveň neztrácíte v důsledku velkých výkyvů hodnoty investovaných peněz.
  • Přispívat na penzi vám může také zaměstnavatel nebo jakákoliv třetí osoba.
  • Spoření je daňově zvýhodněné pro fyzické osoby i zaměstnavatele.

penzijní připojištění

5.) Jak vysoká je státní podpora?

Státní podpora penzijního připojištění je kromě daňových zvýhodnění příjemným bonusem. Její výši naleznete v tabulce níže.

Měsíční vklad Výše měsíčního státního příspěvku
100 Kč 0 Kč
200 Kč 0 Kč
300 Kč 90 Kč
400 Kč 110 Kč
500 Kč 130 Kč
600 Kč 150 Kč
700 Kč 170 Kč
800 Kč 190 Kč
900 Kč 210 Kč
1000 Kč 230 Kč

důchodový věk

6.) Jak a kdy mi fond peníze vyplatí?

Podmínkou je vždy dovršení 60 let a zároveň 60 měsíců spoření. Jednou možností je výplata starobní penze (výplata každý měsíc určité částky). Jinou možností, častěji využívanou, je výplata celé částky najednou takzvaným jednorázovým vyrovnáním.

Všechny možnosti vyplácení penze jsme podrobně popsali ve článku: Kdy můžu vybrat penzijní připojištění?

penzijní připojištění

7.) Mohu si nechat peníze vyplatit dříve?

Ano, ale není to výhodné. Pokud smlouvu vypovíte před 60. rokem věku, dostanete takzvané odbytné a ztratíte státní příspěvky. Při spoření kratším než 5 let platíte sankční poplatek 800 Kč. A pokud nenaspoříte alespoň 12 měsíců nedostanete nic.

penzijní připojištění

8.) Co když nebudu moci platit penzijní připojištění?

Pokud nebudete moci zasílat měsíční příspěvky na své penzijní spoření, můžete smlouvu přerušit, nebo můžete placení příspěvků odložit. Přerušení či odložení placení oznamte fondu písemně.

lidé v důchodu

9.) Je možné přejít k jinému fondu?

Ukončení smlouvy k penzijnímu připojištění

Ukončení smlouvy je možné pro ty klienty, kteří už mají nárok na výplatu starobní penze u stávající smlouvy. Podají písemně žádost o ukončení smlouvy a zahájí nové spoření jinde. Úspory z nové smlouvy budou moci vybrat minimálně po 60 měsících spoření a ve věku 60 let.

Převod prostředků z jednoho „penzijka“ do druhého

Veškeré finance bez toho, aby klient přišel o výhody, bylo možné převést jen do února 2012. 

„V současné době pokud účastník transformovaného fondu hodlá přejít k jiné penzijní společnosti, musí nejprve převést naspořené prostředky z transformovaného fondu (dřívější penzijní připojištění) do doplňkového penzijního spoření, tedy do některého z nových účastnických fondů, které penzijní společnost vytvořila. Z účastnického fondu pak náslledně účastník může přejít do účastnického fondu jiné penzijní společnosti,“ uvádí server Finance.cz.

penzijní fond

10.) Jak si vybrat správný penzijní fond?

Hlavními parametry je historická výkonnost, velikost či důvěryhodnost fondu. Potřebné informace naleznete v našem srovnávači penzijních spoření.

Porovnání nabídek spořitelen je zcela zdarma a zabere jen pár kliků. Zkuste to:
Porovnej penzijní spoření

důchod

11.) Proč a jak uzavřít smlouvu na tomto portálu?

Můžete si vybrat nejvýhodnější penzijní fond a smlouvu uzavřít pohodlně online. Po vybrání penzijního fondu vyplňte krátký online formulář. Naši experti zkontrolují správnost všech vložených dat a případně se s Vámi telefonicky spojí.

Vytištěnou smlouvu Vám pošleme poštou na Vaši adresu k podpisu. Smlouvu podepíšete, vložíte do připravené odpovědní obálky a zdarma pošlete zpět na předvyplněnou adresu. My ji za Vás odešleme do fondu, ze kterého vám za několik dní přijde potvrzení, že jste stal účastníkem fondu.