Bydlení v podkroví: Výhody a nevýhody podkrovních bytů + Originální tipy, jak je zútulnit

podkrovní byt

[obsahova-navigace]

Objevili jste zajímavý podkrovní byt a uvažujete o nastěhování? Nebo bydlíte v domě, ve kterém byste rádi renovovali půdní prostory a rozšířili si tak obytný prostor? Čtěte, jaké výhody a úskalí má život ve výšinách a inspirujte se nápady, jak tento prostor dovést k dokonalosti.

podkrovní byt

Podkrovní byt a jeho světlé a stinné stránky

Výhody bydlení v podkroví

  • Originální prvky, dodávající interiéru atraktivní vzhled (dřevěné trámy, cihlové stěny, prkenné podlahy, atd.)
  • Více světla než v nižších patrech se dočkáte, pokud je váš podkrovní byt vybaven dostatečným počtem oken. To je výhodou hlavně v krátkých zimních dnech, ve kterých byty v přízemí pozdě odpoledne musí svítit, ale v podkroví si ještě můžete užívat denního světla.
  • Větší soukromí, které je dáno nejvyšším patrem a zešikmenou střechou, tudíž vám nikdo z ulice ani z protilehlého domu nebude hledět do oken.
  • Možnost snadnějšího rozdělení prostoru na více místností díky trámům. Zatímco v klasických bytech se případná zástěna nemá za co uchytit, u podkrovních prostor můžete díky trámům snadno nainstalovat závěsy nebo posuvné dveře.

Tip! Přemýšlíte nad koupí podkrovního bytu? Nejdříve se podívejte, kde právě teď dostanete nejvýhodnější hypotéku. Hypoteční kalkulačka vám během minuty srovná nabídky 11 bank:

Porovnej hypotéky

Nevýhody bydlení v podkroví

  • Horko v létě. Kvůli tomu, že je podkrovní byt přímo pod střechou, se v něm můžete v letních měsících potýkat s vyššími teplotami.
  • Hlučnost při dešti. Připravte se na to, že žádný déšť rozhodně nepřeslechnete a zatímco v nižších patrech si lijáku lidé nemusí ani všimnout, vy přes něj neuslyšíte váš oblíbený seriál na obrazovce.
  • Výraznější náklady na pořízení nábytku. Bydlení v podkroví většinou neumožňuje nakoupit levný sériový nábytek, ale vyžaduje vybavení navržené na zakázku, které bude svým tvarem do tohoto atypického prostoru zapadat.
  • Nutnost častější rekonstrukce. Podkrovní byty jsou více vystavovány teplotním rozdílům a působením klimatických vlivů. Proto se dá očekávat, že například okna budete muset vyměnit po kratší době, než u klasického bytu.

Výčet výhod a nevýhod vás od bydlení pod střechou neodradil? Zjistěte, jak se dá s podkrovními prostory čarovat.

podkrovní byt

Inspirace pro bydlení v podkroví

Podkrovní byt může být jedním z nejkrásnějších způsobů bydlení. Nechte se inspirovat chytrými řešeními ze zahraničí:

JtGFor20fQU

1) Využijte původní povrchy

V půdním prostoru (zvláště pokud je nezrenovovaný) můžete narazit na spoustu původních prvků, se kterými se dá skvěle pracovat. Může jimi být i neomítnutá cihlová zeď.

DD6PsdPG08Y

2) Vsaďte na romantiku

Vše, co vám kdy v běžném bytě přišlo příliš přeslazené až kýčovité (světelné řetězy, svíčky, nadýchané závěsy) se bude v podkroví skvěle vyjímat.

Tip! Boho a romantické dekorace si můžete pořídit přes cashback – službu, která vám za každý nákup vrátí část peněz zpět. Cashbacky na bytové doplňky teď najdete na:

* 4home.cz – 4 % z nákupu zpět
* Vivre.cz – 8 % z nákupu zpět
* Butlers.cz – 7 % z nákupu zpět

SE72rnZdoYY

3) Buďte rustikální

Pozvat rustikální styl do běžného bytu je obtížnější, než v podkrovním bydlení. Díky dřevěným trámům podkroví přímo vybízí k obložení stěn dřevem nebo pořízení autentických dekorací.

h9B-w8vMi5s

4) Využijte každý prostor

V textu výše jsme psali o tom, že podkrovní byt vyžaduje nábytek navržený na míru. Když si jej pořídíte, můžete si celý prostor přehledně zorganizovat a využít na maximum i stropní části pokojů.

_T_kCRXXZt8

5) Pořiďte si houpací síť

Co může být víc uklidňující, než po návratu z práce zrelaxovat v houpací síti? Bydlení v podkroví umožňuje houpací sítě snadno navázat na trámy nebo sítí rovnou nahradit část klasické podlahy.

20etAnDeG8s

6) Kombinujte barvy

Díky členitosti podkroví můžete v bytě natřít stěny různými barvami, aniž by to působilo přeplácaně.

Tip! Bydlíte už v podkroví nebo jiném bytě? Nezapomeňte na pojištění domácnosti. U nás snadno porovnáte nabídky trhu a najdete o 30 % výhodnější pojištění pro každého:

Spočítejte si pojištění domácnosti