Jak na mikrospánek? Tipy, jak vyzrát na tichého zabijáka

mikrospánek

[obsahova-navigace]

Při mikrospánku usnete na pár sekund. Pak se buď probudíte, nebo ne. Po takto krátkodobém spánku následuje zmatenost, člověk se lekne, zpanikaří a strhne volant, kvůli čemuž může dojít k autonehodě. Nepodceňujte nebezpečí a vnímejte příznaky.

mikrospánek

Co je mikrospánek?

Mezinárodní klasifikace spánkových poruch definuje mikrospánek jako krátkou epizodu spánku, která trvá od několika desetin sekundy až po 30 sekund. Během této doby můžete mít buď zavřené nebo otevřené oči, ale nevnímáte žádné vnější podněty jako jsou zvuky nebo vizuální vjemy.

spánek v náklaďáku

Jak poznat, že přichází mikrospánek?

Vaše tělo vám dává znamení předem, že potřebuje odpočinek. Ovšem ne každý těmto znamením naslouchá. Vyzrajte na tichého zabijáka a poznejte včas, že potřebujete pauzu. Únava se projevuje těmito způsoby:

 • snížení postřehu
 • menší soustředěnost
 • zpomalené reakce
 • ospalost
 • pálí oči
 • zívání
 • nemůžete sedět klidně
 • pohybujete hlavou do stran nebo naopak sedíte takřka nehybně
 • cítíte bolest v zádech
 • denní snění
 • nesouvislé myšlenky
 • vyjíždíte ze svého jízdního pruhu
 • jedete těsně za vozem před vámi
 • přehlížíte dopravní značky, signály apod.

Jakmile se tyto příznaky objeví, zastavte na nejbližším odpočívadle, vystupte z auta, jděte se projít, zacvičte si. V ideálním případě si dopřejte chvilku spánku. Napijte se málo slazeného čaje nebo vody. Únavu nezahánějte kouřením nebo medikamenty. Velmi nebezpečná je stereotypní jízda v létě v horku po dálnici, ale i v noci mezi druhou a čtvrtou hodinou ranní. Jděte na to chytře a předejděte havárii.

Tip! Před dlouhou cestou autem do zahraničí se vám budou hodit naši průvodci:

* Autem do Chorvatska v roce 2021: Na co si dát pozor a co nepodcenit?
* Cesta na Slovensko autem 2021: Kolik zaplatíte a na co si dát pozor?

mikrospánek

Prevence proti mikrospánku

Co můžete udělat, abyste minimalizovali riziko, že se u vás mikrospánek projeví? Připravili jsme si pro vás pár tipů, protože jak je známo, je vždy lepší problémům předcházet než později řešit následky.

1.) Dobrý spánek jako základ

Dobře odpočinutý řidič za volantem neusíná. Proto před jízdou neponocujte, ale jděte včas spát. Klidně se uložte i o hodinu dříve než obvykle. Naplánujte si také přestávky. Zastavit byste měli asi každé dvě hodiny.

Je zajímavé, že nejohroženější skupinou jsou mladí muži do 26 let. Často riskují, předvádějí se a spánek odsouvají až na poslední místo.

2.) Jezděte raději přes den

Pokud máte alespoň trochu možnost, jezděte raději přes den než v noci. Hlavně delší trasy. Jakmile se setmí, začne lidské tělo produkovat hormon melatonin, který způsobuje ospalost. Tím se zvyšuje riziko, že vás přepadne mikrospánek.

3.) Pořiďte si hlídač mikrospánku

Hlídač mikrospánku vypadá trochu jako bluetooth sluchátko, které si připnete na ucho. Jakmile hlídač zaregistruje, že vám během jízdy poklesává hlava, ozve se alarm, který stoprocentně probudí i toho nejunavenějšího řidiče.

Tip! Hlídače mikrospánku si můžete pořídit i přes cashback – službu, která vám za každý nákup vrátí část peněz zpět. Cashback na hlídače teď najdete například na:

* AliExpress.com – až 15 % z nákupu zpět

4.) Vynechte řízky a dejte si lehké jídlo

Na cestě se klidně najezte, když vás přepadne hlad, ale odolejte na benzínce knedlíkům a svíčkové nebo smaženému řízku. K psychické a fyzické pohodě přispívá i stabilní hladina cukru. Před cestou se raději nepřejídejte a volte lehčí stravu. Připravte si ovoce, oříšky nebo rozinky. Z těžkých jídel byste byli jen unaveni, protože tělo by spotřebovalo příliš energie na trávení.

5.) Zapněte si rádio

Jak se vám spí v teple a tichu? Určitě skvěle. To se hodí doma v posteli, ale v autě si takovou pohodu raději nedopřávejte. Raději si pusťte hlasitou a taneční hudbu. Otevřete trochu okénko nebo zapněte klimatizaci.

6.) Výběr oblečení je důležitý

Před delší cestou myslete i na vhodné oblečení. Volte takové, které je pohodlné, prodyšné a dobře odvádí pot. V těsném oděvu se nebudete cítit dobře, škodí pokožce i vašim cévám.

7.) Delší pauzy u nemocných

Lidé s problémy se žílami nebo ti, u kterých hrozí riziko onemocnění srdce a cév, by měli stavět častěji, ideálně každou hodinu a vystoupit z auta, napít se hodně vody apod.

8.) Svou únavu nikdy nepodceňujte

Jakmile cítíte, že se vám chce hodně spát, raději nepodceňujte situaci a zastavte i kdybyste byli od doma jen kousek. Usnout můžete během vteřiny. Ospalost je úplně stejně nebezpečná jako opilost a opilí také neřídíte. Raději nechte řídit svého spolujezdce nebo se na odpočívadle chvilku pospěte. Přemáhat mikrospánek není dobré řešení. Mnohem lepší je mu předcházet.

Tip! Hledáte způsob, jak se chránit nejen před škodami na svém zdraví, ale i před finančními škodami, které neopatrným stylem řízení způsobíte ostatním vozidlům na silnici? Vyberte si vhodné povinné ručení. U nás na něm navíc můžete výrazně ušetřit.

Najděte nejvýhodnější povinné ručení