Distribuční sazby přehledně: Která se hodí na chatu, podlahové vytápění, bojler a další?

distribuční sazby

[obsahova-navigace]

Ceny elektřiny se od minulého roku zdvojnásobily, výběr správné distribuční sazby tedy nebyl nikdy důležitější. Podívejte se s námi, která se sazeb vás letos v zimě nejvíce zahřeje v peněžence. Začněme hned se seznamem sazeb, u kterých můžete získat nízký tarif, tedy levnější cenu elektřiny.

Sazba Nízký tarif
D01D NE
D02D NE
D25D 8 hodin denně
D26D 8 hodin denně
D27D 8 hodin denně
D35D 16 hodin denně
D45D 20 hodin denně
D55D 22 hodin denně
D56D 22 hodin denně
D57D 20 hodin denně
D61D od pátku 12:00 do neděle 22:00 hod.

Detailně si na každou distribuční sazbu posvítíme v řádcích níže. 

rozsvícená chalupa

Sazba D01D – Malá spotřeba elektřiny

D01d je jednotarifní sazba určena především malým domácnostem o jedné až dvou osobách, které mají malou spotřebu energie (nepoužívají žádné energeticky náročné spotřebiče):

 • malé byty
 • chaty
 • zahrady
 • garáže

Jde tedy o domácnosti, které elektřinou netopí a nevyužívají ji ani k ohřevu vody). Pokud má klient odběr větší jak 500 kWh elektřiny za rok, již se vyplatí změnit distribuční sazbu na D02d!

dům v noci

Sazba D02D – Běžná spotřeba elektřiny

Jednotarifní sazba určena domácnostem se středně velkou spotřebou energie, je vhodná především pro taková odběrná místa, která nevyužívají elektřinu k vytápění, ani ohřevu teplé užitkové vody. Mají ji domácnosti vybavené běžnými spotřebiči (lednička, pračka, myčka).

Pokud tedy používáte bojler na ohřev vody, pak neváhejte se změnou distribuční sazby na D25D.

Tip! Chtěli byste si snížit cenu elektřiny? Zkuste porovnat nabídky dodavatelů energií ve vašem kraji. Ušetřit můžete třeba i 10 000 Kč ročně!

Porovnej dodavatele elektřiny

elektrický bojler

Sazba D25D – Elektrický bojler

Dvoutarifní sazba, kde je doba platnosti nízkého tarifu (ve vyúčtování označován jak NT) 8 hodin denně. Aby vám byla tato sazba přidělena, je nutné instalovat elektrický bojler pro ohřev vody v místě odběru.

Následně je zapotřebí přivolat technika, který vám nastaví blokování bojleru v době platnosti vysokého tarifu (ve vyúčtování označován jako VT), aby fungoval jen v době nízkého tarifu, kdy za odebranou elektřinu zaplatíte méně. Technik vám poté dá revizní zprávu, která je nutná pro změnu distribuční sazby.

akumulačky

Sazba D26D – Akumulační topení

Dvoutarifní sazba, kde je doba platnosti nízkého tarifu 8 hodin denně. U této sazby je nutné využívat:

 • akumulační topení
 • ohřev vody elektřinou

Součtový instalovaný příkon akumulačních elektrických spotřebičů (topení a ohřevu teplé užitkové vody) musí být nejméně 55 % příkonu proudové hodnoty hlavního jističe (popř. musí odpovídat tepelným ztrátám vytápěného objektu).

Následně si domácnosti musí zajistit technické blokování akumulačních kamen a bojleru v době platnosti VT (vysoký tarif), aby fungoval jen v době NT (nízký tarif), když za odebranou elektřinu zaplatíte méně. Stejně jako u bajleru, i zde je zapotřebí revizní zpráva.

Tip! Nejvíte, které vytápení domu je pro vás nejvýhodnější? Otázky vám pomohou zodpovědět následující články:

* Vyplatí se vytápění elektřinou?
* Je výhodnější topit elektřinou, plynem nebo dřevem?
* Podlahové vytápění: S jakými typy podlah se snese nejlépe?

elektromobil

Sazba D27D – Elektromobil

Pokud smýšlíte ekologicky a máte auto na elektropohon, i zde můžete 8 hodin denně využít možnosti nízkého tarifu. Stejně jako sazba D25D a D26D je i D27D dvoutarifní.

Tip! Ani váš elektromobil se neobejde bez povinného ručení. Věděli jste, že to nejlevnější získáte jednoduchým porovnáním nabídek trhu? Zkuste to zdarma zde:

Povinné ručení od 1009 Kč

termostat

Sazba D35D – Kombinované vytápění

Dvoutarifní sazba, kde doba platnosti nízkého tarifu je 16 hodin denně (tento časový úsek může distributor elektrické energie rozdělit maximálně do 5 časových úseků, z nich ale žádný nesmí být kratší než 1 hodina). Je nutná instalace hybridního elektrického spotřebiče pro vytápění objektu:

 • akumulační kamna
 • přímotop

Instalovaný příkon hybridních elektrických spotřebičů (včetně příkonu akumulačního ohřevu teplé užitkové vody) musí odpovídat nejméně 50 % příkonu proudové hodnoty hlavního jističe (poř. Součtový instalovaný příkon hybridních elektrických spotřebičů musí odpovídat tepelným ztrátám vytápěného objektu). Je nutné zajistit si technické blokování spotřebiče v době platnosti vysokého tarifu a opět je zapotřebí doložit revizní zprávu.

Poznámka odborníka na energie: Tuto sazbu bylo možné přiznat pouze do 1. 4. 2017.

přímotop

Sazba D45D – Přímotop

Dvoutarifní sazba, kde doba platnosti nízkého tarifu je 20 hodin denně. Distributor může tuto dobu rozdělit do nejvýše 7 samostatných časových úseků, z nich ale žádný nesmí být kratší než 1 hodina. Zároveň ale souvislá délka platnosti vysokého tarifu nesmí být delší než 1 hodina.

U sazby D45D je nutná instalace přímotopného elektrického spotřebiče – přímotop. Instalovaný příkon přímotopných elektrických spotřebičů (včetně příkonu akumulačního ohřevu teplé užitkové vody) odpovídal nejméně 40% příkonu proudové hodnoty hlavního jističe (popř. součtový instalovaný příkon hybridních elektrických spotřebičů musí odpovídat tepelným ztrátám vytápěného objektu). Je nutné zajistit si technické blokování spotřebiče v době platnosti vysokého tarifu a opět je zapotřebí doložit revizní zprávu.

Poznámka odborníka na energie: Tuto sazbu bylo možné přiznat pouze do 1. 4. 2017.

tepelné čerpadlo

Sazba D55D a D56D – Tepelné čerpadlo

D55D je dvoutarifní sazba, kde doba platnosti nízkého tarifu (NT) odpovídá 22 hodinám denně. Distributor může tuto dobu rozdělit do nejvýše 7 samostatných časových úseků, z nich ale žádný nesmí být kratší než 1 hodina. Zároveň ale souvislá délka platnosti vysokého tarifu (VT) nesmí být delší než 1 hodina.

V průběhu dne může distributor dobu platnosti NT operativně měnit. V době platnosti NT může distributor blokovat přímotopný elektrický spotřebič nejvýše na 2 hodiny denně s tím, že jednotlivá vypnutí nesmí být delší než 30 minut a přestávky mezi vypnutím nesmí být kratší než 1 hodina.

Je určená domácnostem, které pro vytápění využívají tepelné čerpadlo uvedené do provozu do 31.3.2005. Příbuzná distribuční sazba D56D je pak určena pro domácnosti s tepelným čerpadlem uvedených do provozu od 1.4.2005. Výkon tepelného čerpadla musí odpovídat tepelným ztrátám domu.

Distribuční sazby D55D a D56D potřebují zajistit technické blokování spotřebiče v době platnosti VT. Dále je nutné doložit revizní zprávu a také protokol o instalaci tepelného čerpadla.

Poznámka odborníka na energie: Tuto sazbu bylo možné přiznat pouze do 1. 4. 2017.

podlahové vytápění

Sazba D57D – Elektrické topení

I sazba D57D je dvoutarifní. Nízký tarif a tedy i nižší cenu si u něj můžete užít 20 hodin denně. Využít tento tarif můžete, pokud v domácnosti využíváte elektřinu k topení:

 • tepelné čerpadlo
 • elektrokotel
 • přímotopy
 • podlahové vytápění

Sazba D25D je jednou z nejlevnějších sazeb a nahrazujte starší distribuční sazby D35D, D45D, D55D a D56D (viz výše). Ty bylo možné přiznat pouze do 1. 4. 2017. Abyste tuto sazbu získaly, musíte v odběrném místě vhodně využívat hybridní spotřebiče na elektřinu, přímotopy nebo tepelné čerpadlo. Příkon těchto forem vytápění musí být nejméně 40 %.

chalupa

Sazba D61D – Víkend

D61D je dvoutarifní sazba výhodná především pro chataře. Celoročně je zde totiž stanovená doba platnosti NT od pátku 12 hodin do neděle 22 hodin.

Pro získání sazby nejdou nutné žádné zvláštní podmínky. Relativní cenová výhodnost elektřiny odebrané v době platnosti NT je vyvážena vysokou cenou elektřiny odebrané v době platnosti VT, je třeba si proto ujasnit, zda odběr elektřiny bude opravdu soustředěn do doby platnosti NT, a to nejen v průběhu roku, ale třeba i o prázdninách.

Sazbu lze měnit nejvýše jednou za 12 měsíců, pokud se s distributorem nedomluvíte jinak.

továrna

Distribuční sazby pro větší spotřebu

Sazba C03D

Jedná se o jednotarifní sazbu, která je určena pro vyšší spotřeby – větší než pro C02D. V odběrném místě také není elektřina není využívána na vytápění nebo ohřev vody.

Sazba C62D

Jedná se o dvoutarifní sazbu, která je určena pro účely osvětlování veřejných prostranství.

Jak si můžete povšimnout ze dvou výše uvedených sazeb, u podnikatelů začínají písmenem C. Toto platí i pro všechny ostatní sazby, např. pokud změníte D27D (elektromobil v domácnosti) na C27D, vznikne sazba platná pro spotřebu elektřiny pro podnikatele s elektromobilem.

Tip! Pokud byste se chtěli podívat na ceny plynu, vyzkoušejte srovnávač dodavatelů zde:

Porovnej ceny plynu