Půjčky s odpuštěním splátek: Příjemný benefit nebo marketingový tah?

peněženka

[obsahova-navigace]

Pokud jde o benefity (jako je například odpuštění splátek), které banky nabízejí ke svým produktům, vyplácí se řídit pravidlem důvěřuj, ale prověřuj. Nemusíte být paranoidní a podezřívaví za každou cenu, ale pokud jde o několikaletý finanční závazek, ostražitost je vždy na místě. A navíc – na supervýhodné podmínky, kterými se banky chlubí v televizních reklamách a na stránkách lesklých časopisů, nedosáhne zdaleka každý. Jak je to možné?

půjčka s odpuštěním splátek

Na koho čeká odpuštění splátek a další benefity?

Banky a úvěrové společnosti posuzují každého žadatele o půjčku individuálně. Zkoumají výši jeho příjmů a výdajů, ostatní finanční závazky, platební morálku, pracovní i rodinné zázemí a celou řadu dalších faktorů.

Potenciální klienti, kteří by podle parametrů banky do budoucna mohli mít se splácením potíže, banka vyhodnotí jako rizikovější. Zpravidla se dočkají méně lákavé nabídky než žadatelé, které banka posoudí jako bezproblémové. Získání nejrůznějších bonusů proto, i když banka naoko slibuje opak, není automatické.

kasička

Vyplatí se vám odpuštění splátek?

Zdá se vám podezřelé, že je vám banka ochotna odpustit třeba i 10 splátek? Za podobným bonusem není vždy třeba hned vidět zádrhel, odpuštění splátek ostatně nabízejí i velcí hráči na trhu, jako jsou Komerční banka, Česká spořitelna nebo třeba i mladá a dravá Air Bank.

Než si ale s bankéřem plácnete a podepíšete smlouvu, dobře si spočítejte, jestli u konkurenčního poskytovatele nezískáte lepší podmínky splácení i bez podobných výhod. Posvítili jsme si na některé finanční společnosti, které nabízejí odpuštění splátek a další bonusy. Podívejte se do přehledné tabulky a sami posuďte, která z nich je nejvýhodnější. V modelovém příkladu pracujeme s tím, že si chceme půjčit 250.000 Kč:

Název půjčky Finanční instituce Úroková sazba RPSN Měsíční splátka Počet odpuštěných splátek Celkem zaplatíte
Půjčka s odměnou Česká spořitelna 4,17 % 4,44 % 3.151 Kč 15 293.043 Kč
Půjčka Air Bank 4,9 % 5,02 % 3.151 Kč 0 302.494 Kč
Půjčka od lidí Zonky.cz 2,99 % 3,59 % 3.165 Kč 0 284.791 Kč
Minutová půjčka Equa Bank 5,8 % 6 % 3.159 Kč 0 315.900 Kč
Presto půjčka Unicredit Bank 6,39 % 6,58 % 3.137 Kč 0 326.248 Kč

Z výpočtu je zřejmé, že odpuštění splátek za včasné splácení se může vyplatit. Nutné je však nabídku důkladně propočítat. Podmínky z modelového příkladu ovšem banka automaticky nenabízí každému, konkrétnější čísla se vždy dozvíte až ve chvíli, kdy si vás poskytovatel úvěru důkladně „proklepne“ a vytvoří vám nabídku na míru. V každém případě ale spíše počítejte s tím, že případného škrtu splátek se dočkáte až na konci splácení úvěru, případně zpětně za každý rok splácení bez zpoždění.

Tip! Pokud nechcete nabídky bank studovat jednu po druhé, se zmonitorováním trhu vám pomůže náš internetový srovnávač půjček, s nímž budete během chvilky vědět, na čem jste. Pojďte se s námi podívat, jak snadno a rychle zjistíte, jestli se vám vyplatí spíše produkt, který se pyšní nízkou úrokovou sazbou, nebo spotřebitelský úvěr slibující právě odpuštění splátek:

Porovnej půjčky

Banka

Vyplatí se odpuštění splátek bance?

Říkáte si, jak se bance může vyplatit, když některým klientům odpustí splátky často i ve výši několika desítek tisíc korun? Odpověď není nijak složitá. Banky na svých „ovečkách“ vydělávají i díky úrokové sazbě a dalším poplatkům spojeným s úvěrem. A především: spolehlivý klient s dostatečnou motivací splácet = dobrý klient. Ukázněné dlužníky mají poskytovatelé úvěru ze všech nejraději.

Naopak neplatiči pro banky a úvěrové společnosti představují zbytečné náklady navíc, ať už kvůli nákladům upomínání, či kvůli zpožděným splátkám peněz. Pár tisíc odměny proto žádnou z nich banku nezruinuje. Ten, kdo bez práce dostane příjemnou odměnu, se navíc do banky vždy rád vrátí nebo ji doporučí rodině a známým. A osobní doporučení je ve finále mnohem účinnější, než obří billboard nebo inzerce v médiích.

online platba

Na co si dát pozor?

Jestliže chcete z možnosti vrácení části splátek profitovat na maximum, položte si před uzavřením smlouvy otázku, jak jste na tom s důsledností a platební morálkou. Pokud se totiž při splácení zpozdíte, můžete o tuto výhodu snadno přijít. Banky jsou zpravidla ochotné tolerovat mimořádně zpoždění v řádu jednotek dnů, ale delší zdržení vám jen tak neodpustí. Přečtěte si proto dobře pravidla, která odpuštění splátek ošetřují, a řiďte se jimi. Nebo si pravidelnost pojistěte zřízením trvalého příkazu, abyste termín splatnosti mohli vypustit z hlavy.

Pozor si dejte také v případě, že se vám naskytne možnost předčasného splacení úvěru. Tím totiž banku připravíte o úroky, s nimiž počítala, a tak se vám může „odvděčit“ tím, že do podmínek odpuštění splátek ukotví pravidlo, že při nečekaném uhrazení zbývající dlužné částky o bonus ve formě škrtu splátek přijdete.

Ještě by vás mohly zajímat… naše další články ze světa půjček:

* Půjčka bez nahlížení do registru: Jak ji získat?
* 6 rad, jak si půjčit peníze a nezbláznit se z toho
* Půjčky pro cizince: Velký přehled podmínek a možností