Kolik stojí traktor? Ceny nových i použitých přístrojů

traktor

[obsahova-navigace]

Od traktorů se očekává, že budou naprosto perfektně zvládat práci, na kterou jsou určené. Každý uživatel má ale jinou představu, jak bude traktor používat. Pro někoho je důležitá jízda v náročném terénu, pro jiného zase síla a schopnost zvednout velmi těžký náklad, pro jiné zase snadná manipulace. Často jsou potřeba univerzální stroje pro orbu, tahání i čerpání, ale také pohodlí pro řidiče. Kolik stojí traktor, který by toto splňoval?

žně

Co klasifikujeme jako traktor?

Podmínky pro provoz těchto strojů na silnicích stanovuje vyhláška č. 341/2014 Sb. o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Traktor má obvykle čtyři kola, ale může být také pásový. Obvykle mívá dieselový motor. Na zadní části se obvykle nachází tříbodové hydraulické zařízení, na které se dá upnout další příslušenství. Vzadu a mnohdy i vepředu je hřídel, která předává točivý moment od motoru traktoru k zapřaženým, resp. neseným zařízením.

Traktory můžeme rozdělit do několika kategorií podle toho, jak se používají a jaké mají mít užitné vlastnosti. Kategorie traktorů:

  • zemědělství,
  • zahradní technika,
  • komunální technika,
  • technika pro sportoviště,
  • lesnické stroje.

Tip! Chcete vlastní traktor, ale ještě vám nějaká ta koruna chybí? Více o výhodných půjčkách na trhu získáte na našem chytrém online srovnávači. Stačí jen pár klinutí.

Porovnej nabídky

traktorista

Řidičský průkaz na traktor

Traktor můžete řídit s řidičským průkazem skupiny T, který opravňuje k řízení zemědělských i lesnických traktorů i samojízdných pracovních strojů včetně přípojného vozidla. Řídit traktory a pracovní stroje je možné už od 17 let. Na tento věk spadá hranice, kdy se může v autoškole složit závěrečný test. Nově se řidičský průkaz skupiny T dává automaticky jako součást řidičského průkazu skupiny C.

traktor

Kolik stojí traktor?

Cena traktorů je velmi rozmanitá v závislosti nejen na výrobci, ale i na způsobu použití a vlastnostech, které má traktor mít. Ceny nových strojů se na webu obvykle nezveřejňují. Nabídka bývá individuální na základě toho, co si zákazník přeje, aby traktor měl za vybavení.

Kolik stojí traktor, který už má něco za sebou? U použitých traktorů je kromě standardních vlastností důležitá i informace o najetých motohodinách. Např. použitý traktor John Deere řady 8R s pohonem všech 4 kol, výkonem motoru 298 kW, hydraulickým čerpadlem o výkonu 321 l/min a nosnosti zadního TBZ 8 918 kg stojí 4 500 000 korun. Cena nového traktoru se tak může pohybovat okolo deseti milionů korun.

O něco méně výkonný traktor řady 6 s rokem výroby 2019 a 300 motohodinami, čelním nakladačem je za 3 miliony. Nový v takové výbavě by se dal pořídit kolem 4 milionů korun.

Na otázku, kolik stojí traktor, se nedá jednoduše odpovědět. Obecně je možné říci, že zemědělský traktor s nižším výkonem bez dalšího vybavení je možné koupit okolo 2 milionů korun. Traktor značky Zetor pak okolo 1 milionu korun.

jízda traktorem

Povinné ručení na traktor

Stanete-li se majitelem traktoru, plynou z toho pro vás nejen výhody v podobě kvalitního pomocníka, ale také povinnosti. Zákon č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla jasně říká, že každé motorové vozidlo provozované na veřejných silnicích musí mít sjednané povinné ručení (pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla). Traktory v tomto ohledu nejsou výjimka.

Tip! Ať už vlastníte traktor, motorku či auto, vždy myslete na to kvalitní povinné ručení. Stačí zadat pár údajů o vašem voze nebo traktoru a nejvýhodnější povinné ručení si vybrat:

Najděte nejvýhodnější povinné ručení

Povinné ručení na traktory se dělí do tří kategorií:

  • jednonápravový kultivační traktor,
  • traktor bez přidělené RZ (registrační značky),
  • traktor s RZ (registrační značkou).

Srovnání cen nabízí i náš srovnávač povinného ručení. Stačí jako druh vozidla zadat “ostatní” a subkategorii vybrat podle traktoru, který máte. Cena povinného ručení na traktor se pohybuje okolo 1 000 korun ročně u jednonápravového kultivačního traktoru, resp. nad 1 500 korun u traktoru s RZ a vyšším pojistným krytím až do výše 150 milionů korun.

Kvalitní traktor není žádná levná koupě. Každopádně jde o stroj, který budí respekt a v dětech chuť sedět uvnitř a svézt se v téhle pořádné mašině. Možná i proto se někteří dospělí na léto mění na traktoristy a vypomáhají na poli, i když je jejich hlavní zaměstnání úplně jiné.

Ještě by se vám mohly hodit… naši další průvodci pro řidiče:

* Řidičský průkaz A, B, C, D, T – Co mohu řídit?
* Co zjistí diagnostika auta?
* Co musí mít řidič u sebe?