Pojištění psa do zahraničí a další praktické rady pro dovolenou se zvířecím mazlíčkem

pes v autě

[obsahova-navigace]

Než se pustíte do hledání nejlepší dovolené pro svého čtyřnohého mazlíčka a do výběru pojištění psa do zahraničí, nejdříve musíte zařídit jasnou identifikaci svého psa. To je úplně nejdůležitější! Ale čekají vás i další nutnosti, které je potřeba před cestou zajistit.

pes u veterináře

Pojištění psa do zahraničí a další nutnosti 

Před tím, než se vydáte s Azorem nebo Fifi na cesty, podívejte se na:

Čip pro psa

Pes, se kterým chcete cestovat do zahraničí, musí mít čip. Ten je ostatně vhodný i v běžném životě, nejen na cesty. Poté nezapomeňte na registraci v Národním registru zvířat a registrační kartičku vezměte s sebou. Kdyby vám pes na dovolené utekl nebo ho někdo ukradl, podle čipu ho zase najdou.

Tetování pro psa

Kdysi ještě někteří psi měli tetování. To se v zahraničí uznávalo jen v případě, že nebylo vybledlé a prokazatelně provedené do 3. července 2011. Od 1.ledna 2020 se ovšem ze zákona provádí jen očipování v rámci platného očkování psa proti vzteklině.

Cestovní pas pro psa

Váš pejsek také potřebuje pas, ten získáte i u veterináře, pokud má oprávnění od krajské veterinární správy. Cena cestovního pasu pro psa se pohybuje okolo 500 Kč. Pas mějte na cestách vždy u sebe.

Očkovací průkaz

Mimo platného psího pasu musíte mít s sebou platný očkovací průkaz (to neplatí v případě, kdy máte očkování zaznamenáno v pasu). V některých zemích vyžadují stanovení sérologické hladiny protilátek proti vzteklině. Je to zejména tam, kde mají zaznamenaný její zvýšený výskyt. Ve Velké Británii, Irsku, Maltě nebo Finsku požadují odčervení veterinářem 120-24 hodin před odjezdem. I toto musí být zaznamenáno v očkovacím průkazu nebo v pasu pejska.

V EU můžete cestovat se štěňaty, která nemají tři měsíce a nejsou tedy ještě očkována. Musí mít vystaven svůj pas, od narození pobývat na jednom místě, být doprovázena matkou a nepřijít do styku s divokými zvířaty. Mimo Evropskou unii už bude nutné požádat o výjimku.

Psí karanténa

V exotických zemích po vás mohou vyžadovat i další specifická vyšetření, očkování či karanténu. To si raději zjistěte vždy předem. Informace vám sdělí Státní veterinární správa nebo velvyslanectví země, do které se chystáte.

Pojištění psa do zahraničí

Pojištění psa do zahraničí vám zajistí pokrytí nákladů v případě nutnosti návštěvy veterináře mimo ČR. Sami jistě víte, jak nákladné jsou jednotlivé úkony u nás. Představte si, kolik asi musí stát například ve Francii nebo Itálii! Vysoké finanční náklady se tak nevyplácí riskovat. Raději sáhněte po některém z následujících pojištění psa do zahraničí:

Tip! Rozhodně nezapomeňte ani na cestovní pojištění pro sebe – můžete si ho sjednat pár kliky online a připojistit se třeba i na sporty nebo COVID:

Cestovní pojištění od 7 Kč/den

pes v autě

Cestování se psem do zahraničí v autě

Cestování se psem do zahraničí autem je asi nejpohodlnější varianta pro vás oba. I tady ale platí určitá pravidla, která byste měli dodržovat. Pes musí být vždy zabezpečen tak, aby se nestal nebezpečným pro ostatní členy posádky v případě nehody.

Bezpečnostní pás pro psa

Pokud sedí nebo leží na sedačce, dejte mu pevný postroj a vlastní bezpečnostní pás. Na trhu existuje celá řada pásu podle hmotnosti a velikosti psů.

Sítě pro psy

Další možností jsou sítě pro psy, které se dají instalovat za zadní i přední sedadla. Hodí se hlavně na vozy kombi, když majitel nechce investovat do mřížové přepážky.

Přepravní boxy

Psi se také mohou převážet v přepravních boxech. I tady trh nabízí ohromný výběr od velkých cestovních plastových boxů až po malé pevné přepravky. Vkládají se do zavazadlového prostoru a jsou velmi bezpečné.

Tip! Přepravní boxy, sítě a pásy pro psa můžete svému mazlíčku pořídit přes cashback – službu, která vám za každý nákup vrátí část peněz zpět. Cashbacky na tato a další vybavení pro pejsky najdete například na:

* Zoohit.cz – až 5 % z nákupu zpět
* Vsepropejska.cz – 8 % z nákupu zpět

pes v letadle

Letadlem se psem

Psa s sebou můžete vzít i letadlem. Aerolinky mají pro psy zavedena dosti přísná pravidla. Obecně můžeme říct, že máte větší šanci u tradičních leteckých společností než u nízkonákladových.

Na palubě smí velice často cestovat pouze jeden pes, a ještě v přepravní tašce k tomu určené, takže si zarezervujte letenku v dostatečném předstihu, ať vás nikdo nepředběhne.

Pozor! Taška se psem nesmí překročit stanovené rozměry a váhu. Velké plemeno si tedy s sebou nevezmete a musí putovat do nákladového prostoru letadla.

pes ve vlaku

Pohodlí ve vlaku

Jízda vlakem je v tomto případě asi nejpohodlnější a můžete tak cestovat i do zahraničí. Počítejte ale s mnohem dražší jízdenkou. Také nezapomeňte na pojištění psa do zahraničí – to kdyby náhodou nadělal nějakou škodu! Mějte ho také neustále na vodítku a s náhubkem.

pes v autobusu

Autobus a spousta problémů

Cestování autobusem se psem není často vůbec možné. Většina dálkových autobusů psa vůbec nevezme nebo jen jednoho. Co když máte dva? Pak musíte oplývat velmi dobrými přesvědčovacími schopnostmi a potkat řidiče, který miluje psy. I tak existuje mnohem větší pravděpodobnost, že dopravce přes hranice psy vůbec převážet nechce a z přepravních podmínek je vylučuje.

pes pije

Nezapomeňte na časté přestávky a pitný režim

Pejsek potřebuje pravidelně pít, venčit a protáhnout se. To koneckonců neuškodí ani vám. Před cestou si vytipujte zajímavá místa a u nich zastavte. Sice pojedete o něco déle, ale oběma to prospěje, a ještě něco uvidíte.

Na vodu nezapomínejte v žádném dopravním prostředku. Vezměte ji s sebou i do vlaku nebo autobusu. Skvěle poslouží cestovní miska pro psy. Do zavazadla přibalte i oblíbenou hračku pro psa, která ho na cestě zabaví. Pohodlí zajistí deka nebo cestovní pelíšek.

Nespoléhejte jen na štěstí a raději se pořádně připravte. Při cestě do zahraničí se psem to platí obzvlášť. Zjistěte si včas všechny informace o vaší cílové zemi na Státní veterinární správě, ať vám nechybí žádné doklady nebo očkování. Jen tak si užijete příjemný pobyt vy i váš chlupatý kamarád.

Ještě by se vám mohly hodit… naši cestovatelští průvodci do často navštěvovaných destinací:

* Bari, Itálie: Co navštívit? Co dělat? Co ochutnat?
* Co navštívit v Budapešti: 12 tipů na skvělá místa
* Nejlepší termální lázně v Čechách, Maďarsku, Rakousku a…