Jaká je vaše spotřeba dat a 6 tipů, jak ji snížit

selfie se psem

[obsahova-navigace]

V současné době si někteří filozofující moralisté postesknou, jak se společnost stává neosobní a jak při cestě dopravním prostředkem všichni nepřítomně zírají do svých smartphonů. Ruku na srdce: málokdo má tolik času, aby si mohl dovolit při své 40 minutové jízdě do zaměstnání nedělat naprosto nic. Vždyť právě cestování dopravním prostředkem je ideálním způsobem, jak vyřídit emaily, odepsat přátelům na Facebooku či se naučit nový jazyk. Ušetřené minuty pak člověk může investovat například do společného času se svou rodinou či přáteli.

Pokud mobilní telefon využíváte tímto způsobem každodenně, možná vás někdy překvapí vašem spotřeba dat a nutnost jejich dokoupení, či několikadenní čekání na novou várku. 

psaní zpráv

Jak zjistit, jaká je spotřeba dat?

Odhadovaná spotřeba dat

Pokud si vybíráte nový tarif nebo přemýšlíte o změně, spočítejte si nejdříve, jaká je vaše spotřeba mobilních dat. Snadno ji zjistíte například díky jednoduché kalkulačce Vodafone. Zadáte zde vaše běžné úkony na internetu:

 • přibližný počet odesílaných emailů
 • počet shlédnutých online videí
 • počet stažených aplikací

Kalkulačka zjistí, jaká je vaše odhadovaná spotřeba dat za měsíc.

Aktuální spotřeba dat

Ještě před několika lety člověk zjišťoval spotřebu dat poměrně složitou cestou. V dnešní době se ovšem typicky stačí přihlásit do aplikace daného operátora, kde okamžitě vidíte aktuální spotřebu nebo např. zaslat smsku s kódem. Pojďme si představit všechny možnosti našich hlavních mobilních operátorů:

Operátor Aplikace Další způsoby
Vodafone Můj Vodafone v Google Play
Můj Vodafone v App Store
web v sekci Čerpání
smskou s textem KOLIK DAT na číslo 7700
T-Mobile Můj T-Mobile v Google Play
Můj T-Mobile v App Store
telefonátem na číslo *123*523#
telefonátem na číslo 4603 (poté stistnout 523)
O2 Moje O2 v Google Play
Moje O2 v App Store
web s sekci Moje služby

instagram

Které aktivity „ujídají“ nejvíce dat?

Vytvořili jsme žebříček činností, které spotřebovávají nejvíce dat.

 • Online videohovory (Skype, Messenger, Viber)
 • Sledování online videí ve vysoké kvalitě (YouTube, Stream, atd.)
 • Poslouchání hudby přes internet (Spotify, Apple Music, Hudba Google Play)
 • Nahrávání fotografií a videí na sociální sítě
 • Webové stránky a sociální sítě, na kterých se nachází spousta fotografií (například Instagram)
 • Nahrané aplikace typu Facebook či Gmail (je tudíž mnohem úspornější přihlašovat se na sociální sítě přímo přes internet, nikoliv přes aplikaci).

Aplikace, které spotřebovávají nejvíce dat

Věděli jste, že některé aplikace jsou schopné spotřebovat až 30 % vašich dat, i když je aktivně nepoužíváte? Podívejte se na seznam největších žroutů dat podle posledního průzkumu britské společnosti Buymobiles.net, která se zabývá přeprodejem mobilních telefonů.

Aplikace Spotřeba dat za hodinu Průměrné denní používání Velikost aplikace
Tiktok 840 MB 742 MB (53 minut) 244,9 MB
Instagram 720 MB 1,74 GB (145 minut) 175,9 MB
Twitter 360 MB 780 MB (145 minut) 159,2 MB
Snapchat 160 MB 80 MB (30 minut) 218,7 MB
Facebook 100 MB 242 MB (145 minut) 258,7 MB
Netflix 3 GB (HD videa) 4 GB (80 minut) 97,3 MB
YouTube 3 GB (HD videa) 550 MB (11 minut) 238,5 MB
Spotify 40 MB 67 MB (100 minut) 126,9 MB

Tip! Chcete vědět, který operátor právě nabízí nejvýhodnější tarify? Porovnejte jejich nabídky v naší kalkulačce – zdarma a do 1 minuty!
přejděte ke kalkulačce tarifů 

iPhone

Jak šetřit data na iPhonu?

Pokud vlastníte telefon s logem nakousnutého jablka, můžete vaši spotřebu dat snížit těmito způsoby.

 • Vypněte funkci automatického Wi-Fi asistenta. Jedná se sice o užitečnou funkci, která v případě slabého Wi-Fi připojení automaticky přepne na mobilní data, ovšem je datově poněkud náročnější. Vypnete ji přes Nastavení > Mobilní data, kde tuto funkci zneaktivníte.
 • Snižte kvalitu obrázků v iMessage. Obrázky spotřebovávají data vražedným tempem. Chcete-li tomu zabránit, navštivte Nastavení > Zprávy. V nabídce zaklikněte možnost Režim nízké kvality obrázků.
 • Zbavte se automatického přehrávání videí. Jistě jste si všimli, že při brouzdání Facebookem a Instagramem se vám automaticky spouští videa, aniž byste na ně klikli. Jak jsme již zmínili v předchozím textu, tyto mediální soubory spotřebovávají velké množství dat. Přejděte do Nastavení, kde by měla být možnost zakázat automatické přehrávání videí.

Tip! Chcete si pořídit nový repasovaný iPhone? Jděte na to chytře s cashbackem – službou, která vám za každý nákup vrátí část peněz zpět! Například Smarty.cz právě teď nabízí až 8 % zpět a to se při vysokých cenách iPhonů vyplatí!

mobil pro mladé

Jak šetřit data na Androidu?

 • Využijte chytrou aplikaci. Google nabízí aplikaci navrženou speciálně pro Android, která má schopnost zjistit, které aplikace na vašem mobilu vám ubírají nejvíce dat. Jmenuje se Datally a je zcela zdarma.
 • Zapněte kompresi dat v Google Chrome. Jestliže používáte Google Chrome, využijte chytrou funkci, která umí zkomprimovat data na serverech Google, díky čemuž jich tolik nespotřebujete.
 • Dejte šanci OperaMax. Věděli jste, že OperaMax vám nemusí posloužit jen jako prohlížeč, ale být pro vás užitečným manažerem spotřeby dat? Dokáže pohlídat vaše aplikace a celkově váš pohyb na internetu, aby byl co nejvíce datově úsporný (tzn. že například automaticky přehraje videa v nižší a úspornější kvalitě).

Znáte další tipy a triky, jak ušetřit na spotřebě dat? Podějte se s námi dole v komentářích! Ty nejzajímavější a nejužitečnější rádi přidáme do článku.

Ještě by se vám mohly líbit… naše další články ze světa mobilních telefonů:
* 10+ tipů na nejlepší aplikace do mobilu, které vám usnadní život
* Aplikace, se kterými najdete svůj vůz nejen na parkovišti
* Kteří operátoři vám nabídnou neomezená data?