Klimatizace do domu: Cena, typy a možnosti instalace

klimatizace do domu

[obsahova-navigace]

I velmi dobře izolovaný dům bývá v letních parnech přehřátý. A zkuste usnout v ložnici, kde je večer 27 °C nebo i víc. Navíc v dnešní době má mnoho z nás doma kancelář, ve které se nedá pracovat, pokud je rozpálená. Řešení je vlastně jednoduché – klimatizace do domu. Co ale vybrat? Jednoduchou mobilní klimatizaci nebo si nechat nainstalovat centrální klimatizaci? Co je výhodnější, a na co si dát při výběru klimatizace do domu pozor? Prozkoumali jsme za vás nabídku na trhu.

nástěnná klimatizace

Klimatizace do domu – varianty řešení

Dům můžete ochladit různým způsobem. Pokud chcete snížit teplotu pouze ve vybraných místnostech, může na to stačit mobilní klimatizace. Čistším a výkonnějším řešením jsou pak nástěnné klimatizace nebo rovnou centrální klimatizace do domu.

1.) Klimatizace nástěnné

Nástěnné klimatizace do domu mohou být jednodílné (tzv. parapetní) nebo dvoudílné (s venkovní jednotkou). Centrální klimatizace pak umí ochladit i velmi velký objekt. Multisplitová klimatizace do domu má jednu venkovní jednotku, ke které můžete připojit až 5 vnitřních jednotek. Splitová klimatizace je jedna vnitřní a jedna vnější jednotka. Záleží tedy na tom, kolik místností potřebujete ochladit. Systémy lze mezi sebou kombinovat.

Věděli jste, že… pokud máte dům, kde potřebujete ochladit maximálně pět místností, měli byste se ptát na multisplitovou klimatizaci? Vyjde vás levněji než několik samostatných splitových klimatizací.

2.) Centrální klimatizace do domu

Centrální klimatizace do domu není úplně řešením pro klasický rodinný dům. Může být zajímavá pro velkou rodinnou vilu, nebo spíše pro kancelářskou budovu, penzion či školu. Na jednu venkovní jednotku lze napojit až 64 vnitřních jednotek.

3.) Mobilní klimatizace

Jednoduchá klimatizace, která není k ničemu připevněná a dá se volně přesouvat po domě. Je vhodná, pokud máte jen jednu dvě místnosti, které potřebujte nárazově ochladit. Výhodou je nízká pořizovací cena a jednoduchá instalace. Nevýhodou vyšší hlučnost a nižší výkon.

Tip! Mobilní klimatizace i jednoduché splitové jednotky lze zakoupit v eshopech. V těchto dostanete i zajímavou slevu:

* Baumax.cz – sleva 4,4 %
* Klarstein.cz – sleva 3 %
* Dek.cz – sleva až 6 %

klimatizace do domu

Na co si dát pozor při výběru klimatizace

Při výběru klimatizace do domu je dobré přizvat odborníky. Je to náročnější investice, na kterou můžete použít finance z úspor, ale třeba i z hypotéky, úvěru ze stavebního spoření nebo bankovní půjčku. V úvahu je potřeba vzít jak faktory, které mají vliv na výkon klimatizace, tak i parametry, které budou mít vliv na komfort užívání.

 1. Velikost a počet místností, které potřebujete ochladit.
 2. Zda se jedná o místnosti na jižní či severní straně domu.
 3. Zateplení domu, ale také třeba velikost oken.
 4. Množství spotřebičů, které svým provozem místnosti zahřívají, ale také počet rodinných členů, který se zde vyskytuje zároveň.
 5. Hlučnost klimatizace.
 6. Energetickou náročnost klimatizace. Při současných rostoucích cenách elektrické energie, je to velice důležitý parametr.
 7. Design zařízení.

Tip! Potřebný výkon klimatizace jako komplexního řešení pro rodinný dům vám nejlépe spočítá odborník. Obecný vzorec je ale následující. Výsledek je udáván v britských tepelných jednotkách.

                                       Velikost místnosti v m3*30 W
Výkon klimatizace=   __________________________________ x 3400
                                                      1000

termostat

Klimatizace do domu – cena

Cena klimatizace do domu je závislá na tom, kolik jednotek budete potřebovat, na typu klimatizace, potřebných stavebních úpravách i celkové délce propojovacího potrubí. Velký vliv na velikost investice má také značka a typ zvolené klimatizace. Na růst cen klimatizací má také vliv velká poptávka v posledních měsících a nedostatek některých komponentů. Ceny, které uvádíme, jsou tak pouze orientační.

Klimatizovaný objekt Typ klimatizace Orientační cena
Rodinný dům – 3 místnosti Multisplitová klimatizace 80 – 100 000 Kč
Rodinný dům – ložnice Splitová klimatizace 30 – 40 000 Kč
Rodinný dům – občasné chlazení místností Úsporná mobilní klimatizace 12 – 17 000 Kč

Tip! S klimatizací včetně vytápění většinou získáváte nárok na úspornější distribuční tarif elektřiny. Podívejte se na aktuální nabídku dodavatelů elektrické energie na trhu a zkontrolujte si, zda nepřeplácíte.

Porovnej dodavatel elektřiny

chytrá klimatizace

Funkce navíc

Když už jsme se rozhodli pro investici do klimatizace do domu, je dobré vybrat si takovou, která bude vyhovovat našemu životnímu stylu. A třeba nám i poslouží v zimních měsících. Jednotlivé značky nabízí nejrůznější funkce navíc, které mohou zpříjemnit i zefektivnit používání klimatizace.

 • Klimatizaci lze využít k vytápění v chladných měsících roku. Překvapivě je to ekonomicky zajímavé vytápění.
 • Odvlhčování a čištění vzduchu v domě. Skvělá funkce pro alergiky a astmatiky.
 • Funkce sleep, která umí automaticky snížit teplotu v místnosti během noci. Nebo ji naopak zvýšit v režimu vytápění.
 • Intenzivní ochlazení místnosti funkcí turbo oceníte po návratu z práce.
 • Skvělou funkcí je také časovač. Klimatizaci tak nebudete využívat v době, kdy ji nepotřebujete.
 • Pohodlí užívání zajišťuje dálkové ovládání.
 • Směrování proudícího vzduchu pomocí lamel nebo rovnou klimatizace bez nepříjemného průvanu.
 • Přehledný displej ideálně v českém jazyce.

Když už budete uvažovat o pořízení klimatizace, nezapomeňte, že je to systém, který potřebuje údržbu a čistění. Servis zajistí odborná firma. O čištění klimatizace se můžete postarat sami. Údržbu a čistění je potřeba provádět alespoň jednou ročně, aby se nezměnily zdravotní parametry a nevzrostla spotřeba energie.