Pozor na podvodné emaily! Jak se chránit před phishingem?

podvodné emaily

[obsahova-navigace]

Útočníci často využívají emaily k získání osobních údajů a tahání peněz od lidí. Jeden z nejrozšířenějších triků, který používají, je posílání emailů z adres, které se zdají být důvěryhodné, jako jsou např. banky nebo jiné renomované společnosti. To může vést k tomu, že se oběti dostanou do finančních problémů nebo jim budou ukradeny citlivé informace.

Co dělat, když dostanete podezřelý email?

Především je důležité, aby jste jako uživatelé byli obezřetní, když dostanete email od neznámého odesílatele. Zejména pokud se v něm žádá o citlivé informace či o poslání peněz. Pokud takový email obdržíte, měli byste se pokusit ověřit totožnost odesílatele z jiného zdroje.

Jak se chránit před podvodnými emaily?

Existují některá opatření, která lze přijmout, aby jste minimalizovali riziko zneužití emailu útočníky. Mezi tyto opatření patří:

  1. Nikdy neklikejte na odkazy v emailech, které neznáte nebo vám přijdou podezřelé.
  2. Neodpovídejte na emaily, pokud si nejste zcela jistí, kdo je jejich odesílatel.
  3. Používejte silná hesla a mějte je bezpečně uložené.
  4. Pravidelně aktualizujte svůj antivirus či jiný software na detekci phishingových útoků.
  5. Používejte dvoufaktorové ověření při přihlašování, které umožňuje ověření identity uživatele prostřednictvím dvou různých faktorů.
  6. Používejte emailové služby, které jsou navrženy s ohledem na bezpečnost a mají vysokou úroveň ochrany před phishingem.
  7. Používejte firewally, které chrání vaše zařízení před malwarem a jinými útoky.
  8. Sledujte zprávy o bezpečnosti na internetu a udržujte si povědomí o aktuálních hrozbách.

Kromě těchto opatření mohou uživatelé také podniknout kroky, jako jsou například: používání virtuálních soukromých sítí (VPN) pro zabezpečení svého internetového připojení.

Dostali jste od nás podezřelý email?

Stalo se vám, že jste obdrželi podvodný email z našeho srovnávače Porovnej24? Co v takovém případě dělat? Platí vše uvedené výše v článku: na podezřelé emaily rozhodně neklikejte. Vaše podezření na phishing nám můžete sdělit na media@porovnej24.cz a my celou situaci co nejdříve prověříme. Předem děkujeme za opatrnost a obezřetnost.

ukázka phishingu Příklad podvodného emailu z emailové schránky: info@porovnej24.cz.