Povinná výbava do auta 2021

Evropská komise avizovala v oblasti povinné výbavy od roku 2021 změny s cílem snížit smrtelné nehody, ale zatím se je nepodařilo prosadit a předpokládá se jejich posun minimálně o rok. Evropská komise ale spíše než na řidiče cílí na výrobce automobilů, od kterých požaduje zlepšení prvků jízdní asistence.

Povinná výbava do auta 2021 se v České republice řídí vyhláškou 206/2018 Sb. Povinná výbava do auta 2021 tak zůstává stejná jako v roce 2020, a to:

 • výstražný trojúhelník,
 • reflexní vesta,
 • autolékárnička:
  • nůžky zahnuté,
  • izotermická fólie (min. 200 x 140 cm),
  • pryžové rukavice (latexové),
  • obinadlo škrtící pryžové,
  • náplast hladká cívka,
  • 3x obvaz hotový se 2 polštářky,
  • 3x obvaz hotový s 1 polštářkem.

Výbava do auta, která není nutná

Naopak u nás není nutná náhradní pneumatika, klíč, ani zvedák v případě, že je automobil vybaven pneumatikami, které umožňují nouzové dojetí a indikují defekt, ale ani pro vozy vybavené prostředky pro bezmontážní opravu defektu. Stejně tak není náhradní kolo povinné pro vozidla se sjednanou asistenční službou pro výměnu pneumatiky po celé ČR.

Povinná výbava do auta 2021 – zahraničí

Další otázka ale vzniká při cestě do zahraničí. V některých zemích jsou podmínky přísnější než u nás. U služebního automobilu si ale v každém případě zajistěte potvrzení, že automobil máte legálně půjčený.

Povinná výbava auta v Rakousku

Svým striktním přístupem je známé Rakousko. Povinný je výstražný trojúhelník a vybavená lékárnička. Povinná je samozřejmě i reflexní vesta, a to pro řidiče, který ji musí mít uvnitř automobilu. Při vystoupení z auta z důvodu nehody, opravy nebo umístění výstražného trojúhelníku na dálnicích, rychlostních silnicích a mimo obce ji řidič musí mít nasazenou.

Spolujezdci reflexní vestu nepotřebují jen do chvíle, než také v takovou chvíli vystoupí z automobilu. Proto je dobré mít uvnitř auta stejný počet vest jako je pasažérů. Navíc je potřeba ohlídat, že jde o vestu podle normy EN 471. V Rakousku si dejte pozor na kamery. Ty jsou zakázány z důvodu ochrany soukromí ostatních osob. Respektive můžete si natáčet pro vlastní potřebu, záznam ale nesmí být poskytnut třetí straně.

Tip! Před cestou do Rakouska se vám bude ještě hodit:

* Kde koupit rakouskou dálniční známku?
* Cestovní pojištění do Rakouska

Povinná výbava auta v Německu

V Německu na rozdíl od nás nemusíte mít výstražný trojúhelník. Ten musí mít pouze vozy registrované v Německu. Na druhou stranu s sebou raději vezměte sněhové řetězy. Ve vyznačených úsecích je povinnost používat je. Pro řidiče vozidel registrovaných v Německu je povinnost mít reflexní vestu. V případě aut registrovaných v zahraničí platí toto nařízení pouze pro řidiče firemních vozidel.

Tip! Před cestou do Německa ještě často čtete naše průvodce:

* 10 zábavních parků v Německu, ze kterých vám vylezou oči z důlku
* 10 pohádkových hradů a zámků v Německu

Povinná výbava auta v Itálii

Itálie zase překvapí tím, že není povinná autolékárnička. Výstražný trojúhelník je naopak povinnost. Reflexní vesta je povinná pro všechny, kteří v případě mimořádné události vystoupí z automobilu mimo obydlenou zónu, tedy i děti.

Tip! Než vyrazíte na cesty, ještě oceníte tyto průvodce:

* Bude vám na dovolené stačit evropský průkaz zdravotního pojištění?
* Kam vyrazit na jarní prázdniny 2021?