Revize elektřiny

Revize elektřiny nebo také elektrorevize se zabývá komplexní kontrolou zařízení na elektrickou energii. Cílem je předcházet hrozícím nehodám a úrazům v souvislosti s elektrickým proudem. Setkat se můžeme s revizemi vstupními, pravidelnými a mimořádnými. Z pohledu subjektu rozlišujeme revize elektroinstalací, hromosvodů, strojů a ručního nářadí.

Požadavky na vykonávané revize elektřiny jsou specifikovány v normě ČSN 33 1500 a ČSN 33 2000-6. Tato norma stanovuje, kterých zařízení se revize elektřiny týkají, a také upravuje lhůty, v jakých se elektrorevize musí provádět. Důležité je také zohlednit prostředí, ve kterém se elektrozařízení nachází. Další normou je ČSN 62305-3, která je zaměřena přímo na hromosvody.

Pravidelná revize elektroinstalace není povinná v objektech určených k bydlení, v bytech a bytových prostorech. Výjimku tvoří revize pro účely kolaudačního řízení. Při provozování firmy jsou však již revize elektroinstalace povinné. Stejně tak je povinná pravidelná revize elektroinstalace ve společných prostorách, lhůta je v těchto případech stanovena na 5 let. V místech, která jsou vlhká, studená, nebo naopak hodně horká, musí být provedena revize každé 3 roky. V domácnostech je vhodné provést revizi v případě, že chcete mít jistotu, že je elektroinstalace v domácnosti v pořádku. Po provádění rekonstrukce nebo složitějších oprav je už potřeba revizi provést ještě před samotným uvedením do provozu.

Vstupní revize elektřiny se provádí před zapojením elektroinstalace nebo spotřebičů do sítě. Revizní technik vystaví po provedení revize revizní zprávu, kterou si musí zákazník ponechat. Může se mu hodit v případě pojistné události havárie nebo úrazu elektrickým proudem. Při revizi se provádí na daném zařízení kontrola měřením, zkouškou, nebo např. prohlídkou kontrola technického stavu. Naměřené hodnoty jsou poté také součástí revizní zprávy. Hlavním cílem je však bezpečí osob. Pokud firmy neprovádí pravidelnou revizi elektřiny, hrozí jim pokuty a stíhání v případě vzniklého úrazu.