RPSN

Ačkoliv vypadá zkratka RPSN krkolomně, je z českých slov “roční procentní sazba nákladů”. RPSN je vhodné sledovat při zřizování jakéhokoliv úvěru, protože žadateli o úvěr pomůže vidět celkové náklady na úvěr a jednoduše si srovná výhodnost, ale také nevýhodnost jednotlivých úvěrů.

Od 1. ledna 2002 mají všechny společnosti poskytující úvěry povinnost uvádět u úvěru i RPSN. Tato podmínka platí napříč Evropskou unií, což vyplývá ze směrnice 98/7/ES. Pokud úvěrová společnost tuto podmínku nesplní, je poskytnutý úvěr úročen repo sazbou ČNB, což bývá výhodnější pro klienta.

Co to je RPSN?

RPSN tedy představuje celkové náklady úvěru. Tyto náklady jsou vyjádřeny v procentech – jedná se o roční procento celkové výše úvěru. Ještě jinak se dá říci, že vyjadřuje, jak velkou část úvěru společně se všemi dalšími poplatky musí klient zaplatit během jednoho roku. Jde nejen o splátky, ale i úhrada správy úvěru a další výdaje spojené s čerpáním úvěru.

Co je do RPSN zahrnuto?

V úrokové sazbě nejsou zahrnuty mimo jiné tyto platby, které naopak podchycuje RPSN:

  • poplatek za správu úvěru
  • poplatek za vedení účtu, na který je úvěr vyplácen
  • administrativní poplatek za poskytnutí úvěru např. za uzavření smlouvy
  • pojištění schopnosti splácet
  • poplatek za převod peněžních prostředků, tedy např. za každou jednotlivou transakci

RPSN vzniklo z toho důvodu, že srovnání úvěrů jen na základě úrokových sazeb nebylo dostatečné a především nevyjadřovalo celkovou cenu úvěru. Různé úvěry od různých společností byly spojeny s rozdílnými podmínkami a poplatky. I úrokové sazby nebývají vždy uváděny jako roční, ale u některých společností jako měsíční či týdenní.

Nejnižší úrok tak nemusí znamenat nejvýhodnější úvěr. I přesto, že úvěrová společnost nabízí výhodnou úrokovou sazbu, její úvěr se může právě z důvodu poplatků o poznání prodražit. A na druhou stranu třeba ne tak atraktivní nabídky mohou vyjí v tomto srovnání poměrně lépe. V rámci tohoto srovnání tedy platí, že čím je RPSN nižší, tím je úvěr výhodnější.