Energie – rozhovor: Změny v tarifní soustavě? Panika zatím není na místě

Zastaralý systém potřebuje oživit. To tvrdí Energetický regulační úřad (ERÚ), který novinky připravil. Jaké ale mají být důsledky, pokud jde o ceny pro spotřebitele? Obecně lze podle dostupných informací říci, že méně zaplatí zákazníci, kterým je v distribuční soustavě rezervován určitý příkon a jejich spotřeba elektřiny je přiměřená rezervovanému příkonu a přiznané distribuční sazbě. Toto platí hlavně pro velkoodběratele, u nichž se individuálně projeví přechod na objektivnější účtování dle příkonu. Více ale zaplatí zákazníci, kterým je rezervován příkon nebo mají poměrně velký hlavní jistič před elektroměrem a jejich spotřeba elektřiny je velmi nízká. A dále zákazníci, kteří užívají některý z topných tarifů a elektřinou již netopí. A to se nejspíš týká celé řady domácností, ale třeba i chalupářů. Zeptali jste se odbornice na energie Veroniky Balšanové z online srovnávače Porovnej24.cz, jak revoluční změny vnímá a zda je pro domácnosti situace v tuto chvíli skutečně tak špatná.

Vyplývá z uvedených informací tedy fakt, že běžní zákazníci skutečně zaplatí většinou více? I ti, kteří nepotřebují tolik spotřebovávat nebo se snaží šetřit?

Na první pohled to takto chápat můžeme a na dost lidí to takto působí. Změna tarifní struktury se týká ceny v regulované části, a to spravedlivějším rozdělením částí této složky. To, zda by někdo měl snad platit více nebo méně, je nyní možné posoudit na webových stránkách ERÚ, kde je kalkulace, jak to vychází nyní s jakoukoliv danou distribuční sazbou a jak by to vycházelo dle nové tarifní struktury. Teď není nic schváleno a pevně dáno, že to takto bude. A sama paní Alena Vitásková (předsedkyně ERÚ) řekla, že odmítla schválit tuto změnu bez úprav a posouzení či diskuse.

Pokud by ale většina domácností měla po případném schválení v této podobně platit víc, než teď, jak vidíte vy snahy o úspory za elektřinu do budoucna, budou mít ještě smysl?

Ať se systém nastaví jakkoliv, tak vždy bude potřeba mít přehled o tom, co platíme, zda to je v pořádku a zda nemůžeme platit méně. Jediné, co vždy budeme moci sami ovlivnit jednoduše, je dodavatel čili neregulovaná část ceny energií. Vždy budeme chtít platit co nejméně a šetřit, a když nemůžeme ovlivnit celou cenu, tak alespoň její část.

Jak vidíte řešení pro lidi, kterých by se týkalo například možné zdražení? Vyměnit jistič? Lze to vždy, nebo u některých odběratelů elektřiny to nejde? Co pro to udělat? A je to drahé?

Pokud by klient chtěl měnit jistič, tak si musí pozvat odborníka – elektrikáře, aby posoudil správné nastavení velikosti jističe. Po posouzení a správném určení vhodné velikosti je potřeba kontaktovat svého dodavatele a ten dále řekne postup, jaký formulář vyplnit. Celá změna jističe zpravidla trvá 14 dnů. Co se týče ceny za změnu, tak to je dle ceníku uvedeného v příloze č. 6 Vyhlášky Energetického regulačního úřadu č. 51/2006 o podmínkách připojení k elektrizační soustavě. (V praxi výměna jističe vychází na několik tisíc korun; pozn. r.)

Doporučujete například lidem překontrolovat distribuční sazbu, tarif a případně změnit dle situace?

Pokud mají klienti nastavenou nějakou distribuční sazbu a již takto elektřinu nevyužívají, určitě je ideální kontaktovat svého dodavatele, případně distributora a překontrolovat současné nastavení. Například klient má nyní sazbu D45d (což je sazba s používáním přímotopu). Klient používá pouze bojler na ohřev vody. Tím pádem by mohl mít sazbu D25d. Pokud tedy klient měnil využití elektřiny doma, je lepší kontaktovat dodavatele, popřípadě rovnou distributora. Co se týče změny ohledně úpravy sazeb dle ERÚ, tak to se mohou klienti podívat orientačně do kalkulace na jejich webových stránkách, ale změny zatím není potřeba uskutečňovat.

Napadají vás nějaké jiné kroky, co dělat, aby lidé, kteří by měli začít platit víc, víc neplatili?

Tím, že celá změna tarifní struktury se tento rok má ještě probírat, možná měnit, upravovat, a pak teprve schvalovat a nastavovat, není možné v tuto chvíli radit. Ke konci roku 2016 již bude známo, zda bude změna již na rok 2017 aktuální anebo zda se změna tarifu posune například o další rok. Proto doporučujeme sledovat kalkulace dodavatelů, kde nyní mohou klienti ušetřit.

Spočítejte si, jak jste na tom

Jak by se právě vás a vašich účtů za elektřinu mohl dotknout tarifní systém v navržené podobě? Jak už bylo uvedeno v rozhovoru, měli byste vše zjistit v kalkulátoru, který připravil ERÚ na svém webu. Můžete si vypočítat, jak by měl vypadat účet podle nových podmínek od roku 2017, v porovnání s tím, co platíte teď. A umožní vám modelovat si změnu plateb za distribuci elektřiny při změně distribučního tarifu nebo velikosti hlavního jističe. Kalkulačka je dostupná zde.

Převzato z: prima-radce.cz

výpočet

Kalkulátor ERÚ, Foto: web ERÚ
Vzhledem k tomu, že změny jsou podle ERÚ zatím jen v konzultační fázi a navržený tarifní systém je teď připraven jako čistý matematický model, který nezahrnuje všechny aspekty trhu, včetně individuální spotřeby domácností, mají všichni možnost zapojit se do konzultačního procesu, po kterém chce ERÚ vyhodnotit celou situaci. Své názory můžete vyjádřit například v kontaktním formuláři ERÚ.