80 tisíc českých penzistů je v exekuci

Počet důchodů s exekuční srážkou se loni proti předloňsku zvedl o 6 procent. Česká správa sociálního zabezpečení strhávala peníze ze 79 991 penzí. Přibylo i případů, kdy peníze nebylo možné kvůli nízkému důchodu zabavit. Bylo jich zhruba o dva tisíce víc než v roce 2014, tedy kolem 44 tisíc.

„To však neznamená, že dluh zanikl. Pokud ho dlužník penzista neuhradí jiným způsobem, ČSSZ výkon rozhodnutí stále eviduje. V okamžiku, kdy se dlužníkovi důchod zvýší, nebo se u něj změní například počet vyživovaných osob, ČSSZ je povinna srážku zařídit,“ uvedla Renata Provazníková z oddělení komunikace České správy sociálního zabezpečení.

1,84 miliardy korun

Z důchodů se podle ní loni strhlo 1,84 miliardy korun. Celkem i se srážkami z nemocenské se částka dostala na více než dvě miliardy.

Provazníková připomněla, že od ledna se parametry pro stanovení srážek z důchodů změnily, ČSSZ je proto od únorové splátky přepočítá a výsledek klientům oznámí. Vzhledem ke zvýšení nezabavitelné částky a nízké lednové valorizaci důchodů se u většiny případů exekuční srážka mírně sníží. Únorový mimořádný příspěvek k důchodu ve výši 1200 korun exekuci nepodléhá.

Srážky se týkají i nemocenské a mateřské. Česká správa sociálního zabezpečení jich loni vykonala přes 130 tisíc. To dvojnásobný počet exekucí u nemocenské a mateřské než v roce 2013. Přibývá lidí, kteří do penze jdou dokonce s několika exekucemi. Mezi exekuční rekordmany patří penzisté v Ústeckém a Moravskoslezském kraji, kde podle statistik žije vůbec nejvíce zadlužených lidí z celé České republiky. Může za to hlavně vysoká nezaměstnanost.

„Často to bývají lidé z nízkopříjmových skupin, půjčí si peníze a pak nejsou schopni splácet. Jedná se o obrovské sumy,“ uvedla ředitelka Okresní správy sociálního zabezpečení v Ústí nad Labem Dana Hladěnová.

Dluhy jsou dlouhodobé

Kromě nesplácení půjček se lidé nejčastěji dostávají do dluhů, když neplatí účty za telefon či energie, poplatky za komunální odpad, pokuty dopravnímu podniku a nájemné. Proto je lepší hledat nejlevnější ceny elektřiny a dalších produktů tak, aby se předešlo problémům.

Alarmující ovšem je, že důchodci v Ústeckém a Libereckém kraji nemají jen jeden dluh. Většina jich splácí hned několik. V průměru se jedná o deset exekučních příkazů. Není výjimkou, že důchodce má i víc než dvacet exekucí. Vyskytují se ale i důchody s více než padesáti pohledávkami. A tamější rekord čítá 70 exekucí na jednu penzi. Lidé se zadlužují už v produktivním věku. Nestíhají splácet a dluhy je pronásledují i do důchodu. Někteří si dokonce požádají o důchod a už ho mají obstavený srážkami.