5 tipů jak vyřešit spaní v obýváku

spaní v obýváku

[obsahova-navigace]

Váš obývák nemusí nutně vypadat jako nevzhledný pelech, kde pro samé spací plochy není k hnutí. Tématem spojené ložnice a obýváku už se zabývali mnozí bytoví architekti, kteří přišli hned s několika zajímavými řešeními. Můžete se inspirovat.

[youtube eaKL8Y8pRnY]

Výklopný nábytek do obýváku

Toto řešení je ideální pro pokoje v malých bytech, ve kterých už nezbývá místo na postel. Přes den bude spací plocha sklopena do vertikální podoby, tudíž nebude narušovat tradiční vzhled obýváku. Postel v obývacím pokoji může být zabudována například do výstavní stěny (tzn. z jedné strany je matrace, z druhé poličky) nebo skříně.

 • Výhoda: prostorová nenáročnost
 • Nevýhoda: nutnost každodenní manipulace s nábytkem.

[youtube TbgLp9EpTyI]

Stropní postele v obývacím pokoji

Obývací stěnu už máte vybranou a nechce se vám měnit jen proto, že v sobě nemá zabudovanou postel? V tom případě se nabízí varianta, kdy je lůžko v horizontální poloze zavěšeno pod stropem a nezabírá v pokoji místo. Pomocí promyšleného zařízení si člověk postel v obývacím pokoji večer sroluje dolů, a ráno ji zase může poslat směrem k výšinám.

 • Výhoda: jednoduché a elegantní řešení
 • Nevýhoda: postel pod stropem pokoj opticky zmenšuje

[youtube QKEIlvyo7A8]

Nadstavbová patra pro spaní v obýváku

Když už jsem se dostali k tematice spaní ve výšce, nemůžeme nezmínit nadstavbová patra, která se můžou stát zajímavým oživením prostoru. Zaručují více soukromí, než výklopné nebo stropní postele v obývacím pokoji, tudíž jsou vhodné pro situace, kdy například jeden z partnerů potřebuje ještě pracovat na počítači, zatímco druhý si chce v klidu číst.

 • Výhoda: není nutné postel každý večer sklápět a připravovat na spánek
 • Nevýhoda: nutnost šplhání do výšky, není vhodné pro lidi se zdravotními problémy

Otázka za všechny prachy: kolik to stojí? Cena vestavěného patra se pohybuje mezi 20 000 – 40 000 Kč. Do hry vstupují i další náklady, jako je dokoupení nábytku a dekorací v tomto stylu. Potřebujete si na rekonstrukci obývacího pokoje půjčit peníze? Zjistěte, jaká půjčka je pro vás nejvýhodnější.
Porovnat půjčky

[youtube -3nbOHIylbM]

Spaní na gauči

Řada lidí se nechce zaobírat složitými stavebními úpravami a situaci jednoduše vyřeší spaním na gauči. Avšak spánek přímo na sedačkách pohovky není zdravý pro záda.

Sedací plochy jsou totiž vyrobené z úplně jiného materiálu, než postel. Polyuretanová pěna v sedačkách je mnohem hutnější, aby odolala sezení člověka (tzn. sedačka je konstruována pro to, aby vydržela většímu náporu váhy. Při ležaté poloze je však váha rovnoměrně rozložena, tudíž pro spánek je pohovka příliš tvrdá.

Rovněž není vyrobena pro osmihodinový kontakt s lidskou teplotou, tudíž vám na gauči může být přílišné horko, nebo naopak zima. Když už se rozhodnete nocovat na gauči, pořiďte si rozkládací, na kterém vaše tělo nebude v přímém kontaktu se sedacími plochami.

 • Výhoda: spací místo je nenáročné pro přípravu
 • Nevýhoda: spaní na gauči není zdravé

Tip! Rozkládací gauč si můžete pořídit i přes cashback – službu, která vám za každý nákup vrátí část peněz zpět! Zajímavé cashbacky na gauče právě najdete na:

* OKAY.cz – až 6 % z nákupu zpět
* Sconto.cz – až 10 % z nákupu zpět

[youtube ZN-NMtLTTK4]

Oddělený prostor na spaní v obýváku

Příčí se vám každý večer rozkládat postel v obývacím pokoji, nebo šplhat na postel do výšin? Pokud máte dostatečně velký obývák, jednoduše odddělte společenskou a spací část místnosti. Postačí vám k tomu obyčejný závěs, kus nábytku nebo zídka z dřevěných materiálů (viz poslední obrázek). Získáte tím pocit soukromí a pohodlné místo ke spánku.

 • Výhoda: při promyšleném oddělení postele můžete dosáhnout podobného komfortu, jako v klasické ložnici
 • Nevýhoda: prostorová náročnost

[youtube AvikW0r-hD4]

Jak vyřešit spaní v obýváku – praktické tipy

Aby se vám v noci spalo co nejpohodlněji, dodržujte následující pravidla:

 • Do obývacího pokoje neumisťujte předměty, které ostatní členové rodiny často používají (počítač, tiskárna, pevný telefon, šatní skříň, atd.) Nic nedokáže narušit klidné usínání tak jako váš syn, který si v jedenáct večer nutně potřebuje vytisknout materiály do školy).
 • Postel v obývacím pokoji neumisťujte poblíž průchozích zón (u dveří). Snažte se ji situovat do zastrčenějšího kouta místnosti.
 • Oddělte pracovní a odpočinkový prostor. Máte-li v obýváku stůl s počítačem, umístěte jej co nejdál od postele. Bude se vám lépe usínat, protože si podvědomě oddělíte pracovní a odpočinkovou zónu.
 • Eliminujte modré světlo. Těšíte se na to, až budete sledovat filmy v televizi přímo z pohodlí vaší postele, a až se příjemně unavíte, jednoduše program vypnete a usnete? Tento zvyk může narušit kvalitu vašeho spánku. Modré světlo, které vydává obrazovka a jiná elektronická zařízení (notebooky, tablety, mobilní telefony) totiž potlačuje tvorbu melatoninu (který napomáhá usínání a reguluje jednotlivé fáze spánku). Proto se aspoň hodinu před plánovaným usnutím vyhněte televizi nebo pohledu do smartphonu, a raději se začtěte do knížky.

Tip! Pokud plánujete rozsáhlejší rekonstrukci bytu a berete si na ni hypotéku, doporučujeme si předem porovnat nabídky trhu.

Porovnejte nabídky bank