Jak si prodloužit život? Objevte tajemství zemí, ve kterých lidé žijí do 100 let

100 let

[obsahova-navigace]

Zázračný elixír mládí se lidé snažili najít odnepaměti. Bohužel neúspěšně. Jak je tedy možné, že někdo působí staře už v padesáti, zatímco z jiného vyzařuje svěžest a vitalita i v pokročilém seniorském věku? Vodítkem k dlouhověkosti nám můžou být oblasti, ve kterých lidé žijí naprůměrně dlouho. Vědci tyto oblasti označili názvem modré zóny dlouhověkosti. V čem jsou tak specifické? A skutečně je v nich jednodušší nebo pravděpodobnější dožít se 100 let?

ostrov Ikaria, řecko

Jak se dožít 100 let na řecký způsob?

Ikaria je hornatý řecký ostrov, co vás zaujme hned v okamžiku, kdy se zde vylodíte. Na rozdíl od jiných řeckých oblastí není Ikaria příliš navštěvovaná. Poklidná atmosféra je zde cítit na každém kroku a vy máte pocit, jako byste se zastavili v čase a všechny starosti hodili za hlavu.

Lidé tu k sobě mají blízko a když zrovna v létě nepanuje celosvětová pandemie, užívají si folklorní tancovačky pod širým nebem, často se schází se svými přáteli a příbuznými, se kterými si neváhají dát skleničku dobrého vína, nebo místní středomořské pokrmy bohaté na zeleninu a mořské plody. Zní vám toto jako perfektní způsob, jak se dožít 100 let?

Tento ostrov se stal centrem zájmu vědců. Zajímavé je především to, že 60 % lidí ve věku nad 90 let je stále fyzicky aktivních a dokážou se sami o sebe obstarat. Pro porovnání ve zbytku Evropě je to pouhých 20 %.

sardinie

Jak se dožít 100 let podle italské receptury?

Sardinie, druhý největší italský ostrov je rájem na zemi. Nádherné pláže, tyrkysově modré moře a poklidná starobylá městečka ve vás vyvolají příjemné pocity. Místní lidé mezi sebou pěstují blízké vazby a často se scházejí na skleničku výborného místního vína Cannonau.

Zvláště region Ogliastra patří mezi oblasti s věkově nadprůměrným obyvatelstvem. Zdejší lidé zde často pracují manuálně na farmách a každodenně se potýkají s chůzí v horském terénu. Řada lidí je pracovně aktivních do velmi vysokého věku.

okinawa, japonsko

Jak se dožít 100 let díky tradiční východní filozofii?

Na japonském ostrově Okinawa žije pětkrát více stoletých lidí, než je běžné v USA. Tito lidé často tráví čas na čerstvém vzduchu a s radostí se oddávají aktivitám tradiční východní filozofie. Spousta místních obyvatel praktikuje cvičení tai-chi a každý den medituje. Jejich strava je složená převážně ze sóji a zeleniny.

Protože sever Okinawy je hustě zalesněný, velká část tohoto ostrova je neobydlená. Lidé žijí většinou na jihu a mají k sobě blízko nejen geograficky, ale i duševně. Mentalita místních lidí je založena na budování vztahů s okolím, tudíž lidé se aktivně zajímají o své sousedy, kolegy a známé. Býti 100 letou babičkou nebo dědečkem je tu tedy velmi příjemné.

nicoya

Jak se dožít 100 let v jihoamerickém stylu?

V Kostarice existuje poloostrov, který je velmi zajímavý nejen svou nádhernou přírodou, ale i životním stylem místních lidí. Tato oblast je zvláštní v tom, že jen velmi nízké procento lidí ve věku nad 70 let žije v domovech seniorů nebo potřebuje péči příbuzných. Většina místních seniorů je soběstačná až do velmi vysokého věku a jsou schopni práce na poli i v domácnosti.

A jak vypadá každodenní život v tomto tropickém ráji? Lidé často pracují na polích, živí se stravou s vysokým podílem luštěnin a často se mezi sebou navštěvují. Inspiroval vás poloostrov Nicoya ke změně životního stylu nebo raději zůstanete u svého? Dejte nám vědět v komentářích pod článkem.

loma linda

Jak se dožít 100 let po vzoru kaliforňanů?

Pátou modrou zónou je oblast Loma Linda v americké Kalifornii. Místní lidé se dožívají v průměru o 10 let vyššího věku, než je běžné v ostatních státech USA. Zdejší obyvatelé mají v oblibě častý pohyb a procházky po okolí. Večerní procházka před spaním patří ke každodenním zvykům mnoha zdejších obyvatel.

Místní lidé rovněž každodenně konzumují velké množství ovoce, zeleniny a cereálií. Velké procento obyvatel patří k církvi Adventistů sedmého dne, což přispívá ke komunitnímu stylu života a častému setkávání mezi obyvateli tohoto města.

Tip! Inspirovaly vás krásné obrázky z jednotlivých destinací k zahraničním cestám? Kromě preventivních opatření proti koronaviru nezapomeňte ani na vhodné cestovní pojištění. To můžete pořídit už od 7 Kč na den online:

Najděte nejvhodnější pojištění

100 let

Další tipy, jak se dožít 100 let

Co mají výše zmíněné modré zóny společného? Přestože se jedná o pět různých míst na různých místech planety, můžeme vysledovat, že mají společné tyto tři věci.

1.) Společenský styl života

Ve všech výše zmíněných zónách dlouhověkosti k sobě lidé mají blízko a pečují o mezilidské vztahy. Vliv dobrých vztahů na délku života potvrdilo i několik vědeckých studií, mimo jiné i výzkum provedený Torontskou univerzitou. Lidé, kteří mají ve svém životě aspoň tři blízké osoby, se kterými se pravidelně setkávají, se dožívají vyššího věku než ti, kteří žijí osamělým stylem života.

Je to logické člověk, který často tráví čas s příbuznými či přáteli, bude pociťovat větší pocit vnitřní pohody než ten, který každý večer sedí osaměle u televize. V současné době situaci komplikuje koronavirus, zkuste ale se svými blízkými potkávat alespoň online.

2.) Střídmá strava

O tomto není debat téměř všichni lékaři se shodují, že strava bohatá na vlákninu a vitamíny je pro tělo blahodárná a je prevencí proti kardiovaskulárním chorobám.

3.) Pravidelný pohyb

Ať už se jedná o hornaté prostředí Ikarie či Sardinie, zemědělskou práci na Kostarice nebo pravidelný pohyb v Loma Lindě, obyvatelé těchto oblastí rozhodně nezahálí. Pohyb má totiž vliv na celkovou imunitu organismu a rovněž pozitivně ovlivňuje duševní pohodu člověka.

Pokud zařadíte tyto tři věci do svého života, výrazně tak zlepšíte svoji zdravotní situaci a možná se i dožijete vyššího věku.

Tip! Kvalita života ve stáří je dána především zdravím, ale finanční otázka je také důležitá. Nechcete na stará kolena žít v chudobě? Zajistěte se na stáří ještě dnes. Různé typy penzijních fondů vám přinesou různou míru zhodnocení.

Vaše peníze se můžou úročit 7 % ročně, nebo pouhými 0, 6 % ročně. Vše záleží na výběru vhodného penzijního fondu. U nás si můžete přehledně porovnat jednotlivé možnosti penzijního spoření.
Porovnej penzijní spoření