Zasklený balkon: 6 tipů, jak jej proměnit v místnost snů

zahrada na balkoně

[obsahova-navigace]

Ruku na srdce – máte ve vašem bytě místnost, která by sloužila jenom pro vaše koníčky? Kde byste měli všechny svoje bylinky, nebo posluchárnu svých oblíbených hudebních desek, meditační místnost, anebo zkrátka jen koutek pro sebe, kam se můžete kdykoliv zašít?

Zasklený balkon je možností, jak si v bytě vytvořit místnost navíc. V tomto článku se zaměříme na praktické informace, související s tímto typem rekonstrukce. A nebyli bychom to my, kdybychom vám neporadili nějaké zajímavé nápady na design této místnosti.

zimní zahrada

Typy zasklení balkonu a cenová náročnost

Zasklení balkonu nebo lodžie může být provedeno těmito způsoby:

1.) Rámové zasklení balkonu

V tomto případě jsou skleněné tabule zasazeny do rámu, který je většinou z hliníku. Skla jsou posuvná a je zde dobře vypracovaný drenážní systém, odvádějící dešťovou vodu. Nevýhodou je horší výhled kvůli jednotlivým rámům. Ovšem dobře zvolený design rámů může naopak interiér lodžie podtrhnout.

2.) Bezrámové zasklení balkonu

Jedná se o vizuálně atraktivnější variantu, která umožňuje dojem ničím nerušené skleněné plochy a rovněž lepší světlené podmínky v lodžii. Výhodou je rovněž možnost posunout všechny skleněné plochy na jednu stranu – tzn. lodžii či balkon otevřete na větší plochu, než u rámového zasklení.

Zasklený balkon: Cena

Na kolik peněz vás zasklení balkonu vyjde? Cena zasklení se liší dle velikosti balkonu či lodžie, a také v závislosti na použitém materiálu. Při zasklení vrchní i spodní části klasické panelákové lodžie cena vychází v rozsahu od 18 000 Kč až 25 000 Kč.

Tip! Chcete si na zasklení půjčit? Nejdříve si porovnejte nabídky bank a různých finančních institucí:

Porovnej půjčky

zasklená lodžie

Energetická úspora a teplota v zasklené lodžii

Dalším důvodem, proč se lidé rozhodují pro zasklení, je snížení tepelných ztrát. Zasklením totiž ochráníte povrch fasády před nárazy větru a chladným prouděním, tudíž v místnosti za lodžií je možné mít o  2 – 4 stupně vyšší teplotu, než v ostatních částech bytu. Zasklením lodžie či balkonu lze snížit tepelné ztráty o 20 – 50 % (v závislosti na velikosti bytu). Mezi další výhody patří ochrana bytu proti hluku, prachu a exhalacím. Pokud použijete bezpečnostní zasklení a uzamčete ho, stane se z něj i ochrana proti zlodějům. Zde můžete získat nezávaznou nabídku na zasklení vašeho balkonu či lodžie od českého dodavatele.

Tip! Chcete ušetřit nejen na topení, ale i celkově na elektrické energii? Porovnáním cen dodavatelů může běžná česká domácnost uspořit až 9157 Kč.

Najděte nejlevnějšího dodavatele elektřiny

Nevýhodou zaskleného prostoru je, že v něm nikdy nedosáhnete stejné teploty, jako v ostatních částech bytu. Kvůli nechráněnosti zděnou bariérou bude v zimě v lodžii jen o pár stupňů více, než venku. Tzn. pokud nemáte na balkoně vytápění, v zimních měsících se tato místnost nedá používat jako obytná.

I přes tento nedostatek zasklený balkon umožňuje realizovat spoustu aktivit, které byste si s nezaskleným prostorem nemohli dovolit. Jedná se například o pěstování rostlin a zeleniny po velku část roku, nebo využívání balkonu jako obytné místnosti v měsících, ve kterých je na sezení venku zatím zima (jaro a podzim).

společenská místnost v lodžii

Jak přeměnit zasklený balkon nebo lodžii na pokoj?

Při procházce mnohými českými sídlišti lze vidět zasklené lodžie, které jejich majitelé používají maximálně na věšení prádla nebo uskladnění věcí. Možností, jak využít zasklený balkon, však existuje mnohem víc. Inspirujte se těmito nápady.

CfDofG5QBBc

1.) Zahrada na balkoně

Litujete, že nemáte vlastní zahradu? Díky zasklené lodžii můžete pěstovat rostliny po velkou část roku. Pokud zelený porost vkusně zkombinujete s ostatním nábytkem, můžete si vybudovat svůj kousek přírody, do kterého si můžete chodit po náročném dni odpočinout.

[youtube FLnBlnO34c8]

2.) Home office v zasklené lodžii

Málokdo má ve svém panelákovém bytě tolik prostoru, aby si mohl dovolit svoji vlastní pracovnu. V teplejší části roku může tento problém vyřešit zasklená lodžie. Při použití vhodného nábytku se může vaše lodžie stát místem, kde se můžete věnovat své práci nebo koníčkům, a navíc si užívat bezprostřední výhled.

[youtube M9o2nkyvzbg]

3.) Místnost pro návštěvy

Znáte ten pocit, když k vám přijde návštěva a zabere na celý večer obývací pokoj? To může být problém zvláště tehdy, pokud nechcete vaše děti při usínání rušit hlukem, nebo pokud návštěva přišla jen za určitým členem rodiny. Pokud máte větší balkon, můžete z něj udělat místo pro společenské setkávání.

[youtube PY4g0ZVUSAs]

4.) Ložnice pro hosty na větším balkoně

Pokud máte často různé nocležníky z řad příbuzných a přátel, ale prostoru v bytě málo, můžete v letních měsících udělat z vašeho balkonu útulnou ložnici.

[youtube nJ_IkUFnioY]

5.) Jídelní kout

Kde jinde si v letních měsících vychutnat oběd, než na balkoně?

[youtube JKP5AP-xJaw]

6.) Elegantní úložný prostor na balkoně

Možná netoužíte po rozšíření obytného prostoru a pouze potřebujete místo, kam uložit své věci. V tomto případě se nemusíte děsit toho, že váš zasklený balkon bude působit jako nevzhledné skladiště. Za pomoci vhodného vybavení zde můžete vaše věci uložit elegantně a přehledně. Dokonce i vaše jízdní kolo může do interiéru skvěle zapadnout.

Tip! Inspirovaly vás naše tipy na zvelebení zaskleného balkonu? Pořiďte si nábytek a dekorace chytře přes cashback – službu, která vám za každý nákup vrátí část peněz zpět. Cashbacky na nábytek a bytové dekorace teď najdete na:

* 4home.cz – 4 % z nákupu zpět
* IDEA-nabytek.cz – 10 % z nákupu zpět
* Butlers.cz – 7 % z nákupu zpět