Přeprava dětí v autě: 5 tipů, jak zvýšit bezpečnost vašich potomků

děti v autě

[obsahova-navigace]

Česká legislativa má odlišné podmínky pro přepravu dospělých a dětských pasažérů. Nejdůležitější předpisy, pravidla a užitečné tipy jsme sepsali v následujícím textu. Zjistíte zde, jestli může sedět dítě v autosedačce na předním sedadle, kdy musíte mít vajíčko pro děti a jak má vůbec správně fungovat přeprava dětí v autě. Zapněte si pásy! Jedeme!

autosedačka

Přeprava dětí v autě a povinnost autosedačky

Dětské tělo je křehčí než tělo dospěláka, a může jej zranit i mírný náraz (třeba i v rychlosti 15 km/h). Z toho důvodu česká legislativa předepisuje používání autosedaček.

Povinnost autosedačky se neodvíjí od věku dítěte, ale jeho výšky a váhy. Dětskou autosedačku musí používat děti, které jsou menší než 150 centimetrů a jejichž váha je nižší než 36 kilogramů.

Přeprava dětí v autě se vám zjednoduší, pokud porozumíte různým druhům autosedaček. Existují celkem 4 typy, ze kterých si můžete vybrat:

Typ autosedačky Pro koho je autosedačka vhodná?
Vajíčko Je určené pro nejmenší děti (do zhruba 10 měsíců věku, což odpovídá váze 0 – 13 kg). Tento typ sedačky je nasměrován proti směru jízdy. Dítě je otočeno proti směru jízdy z toho důvodu, že v prvních měsících života ještě nemá zafixovaný krk a prudké škubnutí by mu mohlo zlomit vaz, a obrácené otočení má za cíl škubnutí zmírnit.
Dětská autosedačka kategorie 1 Pro děti do zhruba 4 let je vhodná sedačka typu kategorie 1, která (stejně jako vajíčko) má vlastní popruhový systém. Znamená to, že je přivázána běžnými pásy k sedadlu, ale uvnitř sedačky jsou ještě pohodlné pásy k upoutání dítěte.
Dětská autosedačka kategorie 2
Pro děti zhruba do 6 let věku. Na rozdíl od předchozích dvou typů tato sedačka nemá vlastní popruhový systém a dítě je tudíž zajištěno běžnými bezpečnostními pásy.
Podsedák
Pro děti zhruba od 6 do 11 let věku, tzn. do té doby, než dosáhnout výšky 150 cm. Zvýšená pozice dítěti zaručí, aby v případě nárazu nepodklouzlo pod popruhem.

Tip! Věděli jste, že si autosedačku můžete pořídit i přes cashback a dostat část peněz za nákup zpět? Cashbacky na autosedačky teď najdete třeba na:

* Pilulka.cz – až 10 % z nákupu zpět
* Feedo.cz – až 5 % z nákupu zpět
* Funbaby.cz – 4,9 % z nákupu zpět

děti v autě

Kdy nemusí mít dítě autosedačku?

V jakých případech mohou jet děti v autě bez sedačky? Ve výjimečných případech ji nemusí mít, pokud to neumožňuje zdravotní stav dítěte (tzn. mělo by problémy být umístěno do zádržného pásového systému).

Dalším případem je převoz více dětí v autě. Pokud jsou na zadním sedadle již 2 autosedačky a pro třetí tam není místo, může být dítě starší 3 let přepravováno pouze s použitím bezpečnostního pásu. Přeprava dětí v autě bez sedačky je také možná při přepravě taxislužbou.

autosedačka

Dítě na předním sedadle

Možná máte pevně zažito, že dospělí vždy sedí vepředu a děti vzadu. Dříve skutečně bylo povoleno jezdit na předním sedadle až od 12 let věku. Od novelizace zákona v roce 2006 už toto neplatí. Dítě na předním sedadle může jet v jakémkoliv věku, pokud má odpovídající typ sedačky.

Ohrozit jej však může airbag. Nejmenší děti (které jsou převáženy v autosedačce typu vajíčko) můžou jet na předním sedadle pouze tehdy, je-li airbag deaktivovaný. V opačném případě jeho vystřelení může miminku způsobit smrtelná zranění hlavy a krku.

U starších dětí na předním sedadle airbag tak nebezpečný není, ale je potřeba mít od něj dostatečný odstup, tzn. posunout autosedačku co nejvíc dozadu.

Tip! Zranění způsobená autonehodami se bohužel řadí k těm nejzávažnějším. Z některých z nich se vy či vaše děti můžete léčit i několik měsíců či let. Věděli jste, že v rámci povinného ručení si můžete připojistit úrazové pojištění, a dostat zaplaceno za dobu, za kterou by případně probíhalo vaše léčení? Povinné ručení u nás navíc můžete získat s velkou slevou.

Povinné ručení se slevou až 59 %

autosedačka

5 tipů, jak rapidně zvýšit bezpečnost dětí při přepravě autem

Přeprava dětí autem může být hazard, anebo naprosto bezpečná aktivita. Záleží na tom, jaký přístup zvolíte. Jakými opatřeními může rizika při jízdě úspěšně eliminovat?

1.) Zvolte správnou velikost autosedačky

Používejte správnou velikost autosedačky! Řada rodičů raději zakoupí větší sedačku s tím, že do ní dítě postupem času doroste. Větší velikost sedačky však dítě nechrání dostatečně a tato volba se může dítěti stát při autonehodě osudnou.

2.) Usaďte je na nejbezpečnější místo v autě

Podle statistik nehodovosti je nejbezpečnějším místem v automobilu místo vpravo vzadu. Proto byste vaši dceru nebo syna měli posadit právě tam, tedy za spolujezdce.

3.) Odstraňte zbytečné věci z auta

Při nárazu se všechny neupevněné věci vymrští a můžou znásobenou silou udeřit pasažéry do hlavy. Proto vždy zatahujte víko v zavazadlovém prostoru a nenechávejte v interiéru automobilu položené věci (například telefon, těžké láhve s vodou, atd.)

4.) Vyhněte se péřovým bundám

I když venku mrzne, až praští, raději dítě v autě svlékněte z péřové bundy. Nehodové testy totiž prokázaly, že kvůli hladkému materiálu může dítě při nárazu vyklouznout z bezpečnostních pásů.

5.) Pozor na jídlo v autě

Někteří rodiče se snaží děti zabavit po cestě tím, že je vybaví pořádnou dávkou pamlsků – piškotů, sušenek a ovoce. Při prudším zabrždění však může sousto dítěti snadno zaskočit, a řešení takové situace může být o to komplikovanější, pokud potomek sedí na zadním sedadle. Svačinu tudíž raději odložte až na dobu po příjezdu.

Ještě by vás mohly zajímat… další praktické typy pro ty nejmenší:

* Spoření pro děti: Kalkulačka pomůže se srovnáním nabídek na trhu
* Bankovní účty pro děti: Velký přehled
* 15 tipů na prodloužený víkend s dětmi