Jak správně vybrat mobilní tarif?

chytrý telefon

[obsahova-navigace]

Dnes už bez datových služeb nevíme, co se děje doma a ve světě a někdy ani nenapíšeme kamarádům, nevíme, jak dojet autem do místa, kde jsme ještě nebyli, nebo nezaplatíme v obchodě. Jaký ale vybrat mobilní tarif, abychom měli k dispozici všechny služby, na které jsme zvyklí a přitom zbytečně nepřeplatili? Z nabídky není jednoduché vybrat. Přesto se dá najít cesta, kudy z toho ven, a zároveň ušetřit pár drobných, nebo dokonce několik stokorun.

sim karta

K čemu je mobilní tarif?

Jsou dvě možnosti, jak můžete čerpat služby mobilních operátorů, a to prostřednictvím:

 • předplacené karty
 • mobilního tarifu

Obecně se doporučuje přejít na měsíční paušál už ve chvíli, kdy vám nestačí dobít telefon na 300 korun na jeden měsíc.

vánoční selfie

Jaký mobilní tarif máte nyní?

Vezměte si do rukou několik vašich posledních vyúčtování. Z nich si spočítejte:

 • kolik minut v měsíci provoláte
 • kolik odešlete SMS a MMS zpráv
 • kolik dat měsíčně spotřebujete

Ujasněte si, zda vám takové množství stačí, nebo se schválně omezujte a raději byste psali více SMS zpráv, využili více dat, nebo častěji telefonovali. Tyto informace využijte k vyhledávání a srovnání vašeho současného tarifu s produkty, které jsou nyní na trhu.

Nezapomeňte, že produkty se u firem vyvíjí, stejně jako vaše zvyky při používání mobilního telefonu. Mobilní tarif u operátora, který se vám dříve příliš drahý, najednou může ve vašich očích být ten nejvýhodnější (změnou politiky operátora, nebo i změnou vaší spotřeby dat).

Věděli jste, že… si můžete nový telefon nebo příslušenství k němu pořídit i přes cashback? Je to služba, která vám za každý nákup vrátí část peněz zpět! Nevěříte? Vyzkoušejte například:

* AliExpress.com – až 15 % z nákupu zpět
* Okay.cz – až 5 % z nákupu zpět

O2

Výběr operátora

V České republice působí tři mobilní operátoři:

 • Vodafone Czech Republic
 • T-Mobile Czech Republic
 • O2 Czech Republic

Kromě těchto mobilních operátorů působí na našem trhu také síť virtuálních operátorů. Virtuální operátoři nemají vybudovanou vlastní mobilní síť, ani infrastrukturu (nevlastní vysílače). Virtuální operátoři služby nakupují od některého z hlavních mobilních operátorů a pak je přeprodávají koncovému zákazníkovi, tedy vám. Pokud tedy budete mít smlouvu s virtuálním operátorem, budete i tak na síti jednoho ze tří hlavních mobilních operátorů.

Virtuální operátoři představují konkurenční prostředí pro mobilní operátory. Jejich ceny pro předplacené karty a mobilní tarif bývají obvykle výhodnější, záleží samozřejmě na jejich produktové politice. Virtuální operátoři si pak v některých případech účtují poplatky za využití infolinky, někdy bývá problém vůbec se s nimi spojit. Na druhou stranu při problémech se signálem se stejně musí obracet na mobilního operátora.

Někteří virtuální mobilní operátoři k tarifu nabízí další služby nebo zvýhodnění na své výrobky či služby. Mezi virtuální operátory patří např.:

 • Tesco Mobile
 • Sazkamobil
 • Bleskmobil
 • Mobil.cz
 • Kaktus
 • GoMobil

Tip! Točí se vám ze všech operátorů a možností hlava? Máme pro vás dobrou zprávu! Do našeho srovnávače mobilních tarifů stačí zadat jen pár požadavků. My vám obratem ukážeme relevantní nabídky od 12 firem. Zkuste to zdarma zde:
Porovnej mobilní tarify

mobilní tarif

Jaký mobilní tarif vybrat?

Vyznat se v nabídkách není na první pohled vůbec snadné. Můžete zkusit obejít pobočky mobilních operátorů, naštěstí jsou u nás jen tři, nebo vyzkoušet srovnávač pro mobilní tarif, který vám srovná nabídky i od virtuálních operátorů.

Vašeho stávajícího operátora pak zkuste oslovit s tím, že chcete odejít. Ideálně mu rovnou předložte konkurenční nabídku. Obvykle vás předá retenčnímu oddělení a s velkou pravděpodobností konkurenční nabídku alespoň dorovná. V lepším případě ji ještě vylepší a nabídne vám výhodnější mobilní tarif. Nebo vám za vaši stávající útratu nabídne lepší služby, třeba neomezený tarif.

Aktuálně vyhrává neomezený mobilní tarif, u kterého neřešíte, kolik provoláte a s kým, a máte dostatek dat i na sledování filmů. Než se plně vrhnete do virtuálního světa a začnete vše o vás a rodině sdílet, zvažte také rizika, která sdílení dat nese.