Finanční nezávislost: Jak uniknout 8 hodinové pracovní době a jít ve 30 do důchodu?

finanční nezávislost

[obsahova-navigace]

V kavárně na Vinohradech je dnes živo. U jednoho stolu sedí asi dvacet lidí a zaníceně diskutují na téma frugalismu a finanční nezávislosti. Vyměňují si zkušenosti s tím, jak šetřit peníze a výhodně je investovat. Každý měsíc tu totiž probíhá setkání vyznavačů životního stylu FIRE. Tento životní směr má řadu příznivců nejen v Česku, ale i všude po světě.

předčasný důchod

Co je to FIRE? A co je finanční nezávislost?

Tato zkratka vychází s anglického názvu „Financial Independence, Retire Early“, neboli finanční nezávislost a předčasný důchod. Toto hnutí má původ v USA a je jakýmsi opakem dnešního konzumního stylu života.

V dnešní době totiž spousta lidí žije ve finanční nesvobodě. Tráví osm hodin denně v práci, aby vydělali peníze. Ty potom utrácí za předražené bydlení, jídlo, oblečení, kosmetiku a další konzumní věci. Na konci měsíce jim zbude jen malá částka, kterou ušetří. Kvůli tomuto koloběhu si nemůžou dovolit vystoupit z pracovního procesu, protože by neměli na živobytí. Na jejich bankovním účtu prakticky dochází jen k přesunu financí – přijde jim výplata, kterou z většiny předají dalším lidem – pronajímatelům, obchodníkům, poskytovatelům služeb, atd.

Hnutí FIRE apeluje na to, že peníze by z velké většiny měly patřit tomu, kdo si je vydělá – tedy vám. Bydlení, služby a zboží si můžete pořídit mnohem levněji, tudíž vám zbyde víc peněz na účely spoření a investic. Ano, FIRE v podstatě stojí na dvou principech – snížení životních nákladů a výhodném zhodnocení peněz prostřednictvím investic.

Tip! Zajímá vás, kde právě teď najdete nejvýhodnější spoření? Podívejte se na porovnání aktuálních nabídek bank a dalších finančních institucí:
Porovnej spořicí účty

finanční plán

Jak vybudovat finanční nezávislost – krok 1

Nejprve je třeba si stanovit, kolik peněz měsíčně potřebujete k vyžití. Dejme tomu, že když nebudete utrácet za luxusní věci a budete žít běžným stylem života, postačí vám 19.000 Kč (částka na jednu osobu, nikoliv na celou rodinu).

Inflace a úspory

Bude vám však taková částka stačit i za třicet let? Vaše životní náklady budou vlivem inflace mnohem vyšší, proto je nutné tuto částku navýšit tak, aby byla odolná vůči inflaci. Počítejme s průměrnou inflací 2 % ročně. Za třicet let je to 60 %. Tzn. abyste vyžili za třicet let, budou vaše náklady o 60 % vyšší, což je zhruba 30.000 Kč měsíčně.

Pravidlo 4 %

Vycházejme tedy z toho, že k finanční svobodě budete potřebovat pasivní příjem ve výši 30.000 Kč, neboli 360.000 ročně. Jak jej dosáhnout? Pravidlo FIRE vychází z toho, že když budete ročně čerpat 4 % z vašich úspor, vaše úspory nepřečerpáte.

Toto pravidlo je sice některými experty kritizováno pro svou nedostatečnost, protože při rychlosti čerpání 4 % ročně by člověku nevystačily úspory do konce života, ale je svým způsobem relevantní. Předpokládá se totiž, že velkou část vašich úspor vložíte do investic, takže se budou stále zhodnocovat a jejich objem narůstat.

Abyste mohli čerpat 4 % ročně z vašich úspor, potřebujete mít objem peněz ve výši 9 milionů Kč. Pokud byste každý měsíc ušetřili 9.000 Kč a investovali je, přičemž roční výnos by byl 10 %, finanční nezávislosti byste dosáhli za 25 let.

Je možné jít ve 30 do důchodu?

Pro řadu lidí je naprosto nereálné našetřit měsíčně 9.000 Kč. Pro řadu lidí je zároveň představa předčasného důchodu děsivá, protože se obávají, že by se bez pracovní náplně nudili. Ovšem ocenili by více osobní svobody, protože se nechtějí dřít celý život při osmihodinové pracovní době až do svých 65 let.

V tom případě můžou měsíčně spořit a investovat mnohem nižší částku a počítat s tím, že v budoucnu budou pracovat na částečný úvazek třeba jen 3 – 4 hodiny denně, protože zbytek finančních výdajů jim pokryje jejich pasivní příjem. Nebo se můžou rozhodnout pracovat jen po určitou část roku. Zbytek času budou využívat na své koníčky, čas s rodinou či cestování. Takového života je možné dosáhnout i mnohem dříve, než za 25 let.

Tip! Zajímá vás, kde nejlépe zhodnotit vaše peníze? Podívejte se na objektivní porovnání investičních příležitostí i s predikcí výnosu a rizika.
Najděte nejvýhodnější investici

šetření

Krok 2: Šetřete

Pro mnohé lidi je představa snížení životních nákladů spojena s odříkáním a chudobným životem. Nemusí to být vůbec pravda. Můžete žít levně, a zároveň mít hojný život. Stačí jen vyměnit drahé věci za levné. Zde je pár tipů, jak na to:

Plaťte méně peněz za povinné výdaje

Málokoho těší platit účty za elektřinu, pojištění a hypotéku. Ať už za tyto položky zaplatíte více či méně peněz, rozdíl příliš nepocítíte. Drahá či levná elektřina vám posvítí stejně. Vyplatí se zjišťovat si informace o cenách na trhu a porovnávat nabídky jednotlivých společností!

Věděli jste, že na našem portálu může průměrná česká domácnost ušetřit přes 35.000 Kč ročně? Navíc u nás máte k dispozici školené poradce na telefonu, kteří vám zdarma pomohou s výběrem jednotlivých produktů. Například vám řeknou, jak sjednat kvalitní pojistný produkt s užitečnými připojištěními, zvolit dostatečný pojistný limit, a přitom příliš nepřeplatit na ceně. Zlevnit si tímto způsobem můžete např.:

Tip! Srovnávač dodavatelů elektřiny můžete zdarma vyzkoušet zde:

Najděte nejlevnějšího dodavatele elektřiny

Zvyšte svůj příjem

Je jasné, že s 18.000 Kč čistého se šetří mnohem hůře, než s 30.000 Kč. Snažte se dosáhnout co nejvyššího příjmu. To se vám může povést hned několika způsoby:

  • Prvním z nich je zvyšováním vaší hodnoty na trhu práce. Nejvíce ceněné jsou na současném trhu IT schopnosti, jazykové dovednosti, manažerské schopnosti či práce s databázemi. Když zdokonalíte svoji angličtinu či jiný světový jazyk, či si osvojíte odborné dovednosti, budete se moct ucházet o lépe placené zaměstnání.
  • Dalším způsobem, jak zvýšit váš příjem, je skrze vyjednávání. Řada zaměstnanců má zkušenost, že lépe se vyšší plat vyjednává při změně zaměstnání. Porozhlédněte se po pracovních nabídkách v okolí. V dnešní době je nízká nezaměstnanost, a firmy se snaží nalákat lidi na vyšší platy.

Tip! Další možnosti, jak a kde ušetřit najdete v našich článcích zde:

* 8 tipů, jak ušetřit na jídle až 20 000 Kč ročně
* Jak začít šetřit peníze na dům?
* Jak ušetřit za energie?

černá hora

Šetřete, ale nestrádejte – dejte se na levné cestování

Levné destinace

Nechcete si upírat zahraniční zážitky, ale dovolená v Dubaji, na Bali nebo i v obyčejném (a stále se zdražujícím) Chorvatsku pokaždé vysaje váš rozpočet? Průměrná česká rodina vyráží do ciziny dvakrát ročně, a za cestování utratí desítky tisíc korun. Cílem k úspoře je zvolit levnější destinace. Namísto do Chorvatska a Bali vyražte například do následujících destinací, ve kterých také najdete krásné pláže:

Cestování v pravý čas

Dalším způsobem, jak výrazně ušetřit na dovolené, je cestování mimo sezonu. Turnusy dovolených v červnu, ke konci srpna nebo v září bývají o více než 30 % levnější.

Peníze za cestovatelské náklady zpět

Jak k rezervaci ubytování, tak nákupu jízdenek, kempingového vybavení nebo i celého zájezdu můžete sáhnout po cashbacku. Tato služba vám za každý nákup vrátí část utracených peněz zpět. Oblíbené cestovatelské cashbacky jsou například:

Bezpečně za nejlepší cenu

Cesta do zahraničí bez řádného cestovního pojištění se nemusí vyplatit. V případě vážného úrazu byste mohli náklady na ošetření splácet do konce života. Pojistit se ale můžete už od 7 Kč za den. Stačí porovnat jednotlivé nabídky pojišťoven.

Tip! Možná jste netušili, že kvalitní pojištění pořídíte pár kliky online. Navíc si k němu můžete jednoduše přidat i připojištění na auto, COVID-19 nebo sporty. Spočítejte si, na kolik by vás cestovní pojištění vyšlo u různých firem zde:

Spočítejte cenu pojištění

Nákupy ve slevách

Na českém trhu existuje několik portálů, které nabízí cestovatelské slevy nebo vyhledávají akce na letenky, zájezdy a ubytování. Mezi nejoblíbenější patří:

Šetřit peníze může být zábava. Nekonečné možnosti úspory peněz najdete na našem blogu, kam pravidelně přidáváme užitečné články o tom, jak ulevit vašemu finančnímu rozpočtu.