Přepis elektřiny s dluhem: Co dělat, když byl předchozí majitel nebo nájemník neplatič?

zima v domě

[obsahova-navigace]

Čas od času se stává, že předchozí majitel nebo nájemník neplnil své závazky tak, jak by měl. Vznikají tak nedoplatky na elektřině. Do schránky vám potom může přistát dopis od dodavatele elektrické energie, že je na nemovitosti veden nedoplatek. Jak zařídit přepis elektřiny s dluhem? Základem všeho je aktivní komunikace s dodavatelem. Nedoplatek platit nemusíte, situaci ale vyřešit musíte. Poradíme vám jak.

účet za elektřinu

Přepis elektřiny s dluhem neznamená problém!

V případě, že vám do schránky přistane poslední vyúčtování od dodavatele elektrické energie, na kterém je dluh od předchozího majitele, nemusíte se děsit. Za dluhy předchozích nájemníků nebo majitelů nenesete žádnou zodpovědnost.

V případě, že tato situace nastane, měli byste okamžitě začít situaci s dodavatelem řešit. Oznámíte mu, že došlo ke změně odběratele. To prokážete například novou nájemní smlouvou. Dodavatelé tak budou dluh vymáhat po původním majiteli. Vy tak můžete jednoduše a bez obav uzavřít novou smlouvu. Dnes můžete elektřinu odebírat například od:

  • E.on
  • Yello
  • ČEZ
  • Energy Trading
  • Innogy
  • PRE
  • LAMA energy
  • Centropol
  • MND

Tip! Chcete vědět, který dodavatel právě teď nabízí nejlevnější elektřinu ve vašem kraji? Snadno a zdarma to zjistíte v našem nezávislém porovnávači:

Najděte nejlevnějšího dodavatele

rozsvícená lampička

Neoprávněný odběr aneb přepis elektřiny na nového majitele

V případě, že se stěhujete do nového bytu nebo domu, dopředu si zjistěte, na koho je vedená smlouva na odběr energií. V případě, že se nastěhujete, měli byste ihned vyřídit přepis elektřiny na nového majitele. Jestliže energii odebíráte přesto, že smlouvu nemáte, může se jednat o neoprávněný odběr. V takovém případě vás může dodavatel kdykoli odpojit a má na to plné právo. A je jedno, zda se jedná o elektřinu nebo odběr plynu.

Tip! Stejně jako dodavatele elektřiny i dodavatele plynu lze jednoduše porovnat a zjistit, který má nejlepší ceny:

Porovnej dodavatele plynu

panelový dům

Přepis elektřiny s dluhem, když běží požadavek na odpojení

Přepis elektřiny s dluhem se ale může značně zkomplikovat. V případě, že předchozí nájemník nebo majitel byl notorickým neplatičem, může běžet požadavek na odpojení od sítě. To znamená, že dodavatel elektřiny již zahájil proces na odpojení odběratele od sítě.

V tuhle chvíli je opět důležité začít s dodavateli ihned jednat. Jednoduše se pak domluvíte s dodavatelem elektrické energie na nové smlouvě. Následně dojde k napojení zpět do sítě, a to bez větších problémů. Nezapomeňte si pak na svém běžném účtu nastavit trvalý příkaz k platbě, abyste nebyli v prodlení s platbou.

stěhování

Přepis elektřiny na nájemníka

V případě, že se stěhujete do podnájmu, existují prakticky dvě možnosti. Jednou z nich je, že má energie na sebe napsané majitel bytu. V takovém případě platíte vedle nájmu také zálohy na energie. Po skončení nájmu vám majitel předloží vyúčtování, na jehož základě vám vrátí přeplatek nebo bude vyžadovat nedoplatek.

Druhou variantou pak je přepis elektřiny na nájemníka. To znamená, že v době, kdy se do nového bytu nastěhujete, přepíšete si smlouvy s odběrateli na sebe. To ale vždy záleží na dohodě mezi pronajímatelem a nájemcem. Vedle přepisu pak doporučujeme si také zřídit tzv. pojistku na blbost. Ta vás ochrání v případě, že byt větším způsobem poničíte.

Přepis elektřiny s dluhem nepředstavuje žádný problém. Je ale důležité komunikovat s daným dodavatelem, aby se situace co nejdříve vyřešila. Za dluh po původním majiteli nebo nájemci nenesete žádnou odpovědnost.

Na téma elektřina… jsme si pro vás ještě připravili tyto články:

* Jak na přepis energií krok za krokem
* Seznam dodavatelů energií, kteří operují v ČR
* Elektrická energie: Zjistěte, jak na ní maximálně ušetřit!