Spořicí účty 2021: Co si pro vás letos banky připravily?

spořicí účet

[obsahova-navigace]

Chcete-li aby vám úspory vydělávaly, je dobré je rozložit. Část úspor je vhodné investovat a zajistit si tak lepší budoucnost. Nicméně je také nezbytné mít pohotovostní rezervu. Tou jsou úspory, které jsou uložené tak, aby neztrácely na hodnotě, ale zároveň jsou velmi snadno dosažitelné. Ideální je, pokud na ně dosáhnete maximálně v řádu dní. Jen tak mohou pokrýt nenadálé výdaje.

spoření

Proč využívat spořicí účet pro volné finance?

I když se u nás inflace stále drží v přijatelných mezích, je tady. Její současná hodnota je kolem 3 %. Pro peníze, které máme na běžných účtech je to však špatná zpráva. Tyto peníze nejsou obvykle nijak úročeny, a proto díky inflaci ztrácejí na hodnotě. Spořicí účet, na rozdíl od běžného, je úročen. Sazby nejsou nijak veliké, ale částečně vyrovnají inflaci. Pokud tedy chcete mít část úspor rychle dostupných, převeďte je z běžného účtu na spořicí.

Věděli jste, proč… nemít všechny úspory na termínovaných vkladech? Protože jejich dostupnost je v horizontu měsíců až let. V momentě, kdy budete peníze potřebovat, se k nim nedostanete. Nebo s velkou ztrátou.

spoření

Spořicí účty 2021 a nejčastější sazby

Současné úrokové sazby se na spořicích účtech pohybují do 3 %. I když ne vždy se povede na 3 % dosáhnout. Než si vyberete spořicí účet, podívejte se na jejich srovnání.

Instituce Název spořicího účtu Úroková sazba
Equa bank, a.s. Spořicí účet HIT až 1 %
Oberbank Spořicí účet Speciál až 1 %
Poštovní spořitelna, a.s. Duo Profit až 1 %
Artesa, spořitelní družstvo Spořicí účet Artesa JISTOTA až 2,4 %
Peněžní dům, spořitelní družstvo Spořicí účet s výpovědní lhůtou až 0,9 %
Artesa, spořitelní družstvo Spořicí účet Artesa UNIVERSAL až 1,7 %

Na běžných spořicích účtech se sazby pohybují níže, je to obvykle do 1 %. Výhodou je, že nemají tolik omezení, jako spořicí účty s vyššími sazbami. Sazby na spořicích účtech navíc v posledních obdobích klesají a tento trend asi hned tak neopustí.

Tip! Více nabídek bank a spořitelních družstev porovnáte jedním klikem zde:
Porovnej spořicí účty

zhodnocení peněz

Vyšší úrok, ale má to háček

Některé banky čas od času nabízí spořicí účet se zajímavým úrokem. Většinou to ale mívá pár pověstných háčků. Může jít o časově limitovanou akci, která je však pouze pro nové klienty. Nebo spolu se spořicím účtem musíte založit i běžný účet, na který vám budou pravidelně přicházet peníze v bankou stanové minimální výši.

Vidíte-li zajímavý úrok, zajímejte se i o poplatky. Nejčastěji jsou to poplatky za založení, vedení či zrušení účtu. Platit ale můžete i za převod peněz nebo za výpis. A podmínkou může být i minimální výše vkladu či výpovědní lhůta.

notebook

Pozor na úroková pásma!

Některé spořicí účty využívají tzv. úroková pásma. Ty stanovují jinou úrokovou sazbu pro rozdílné výpovědní lhůty. Čím delší je výpovědní lhůta (časový úsek, počíná běžet výpovědí a určuje počet dní, za které vám budou peníze vyplaceny), tím vyšší je úroková míra. Ta se může navíc lišit i podle výše úložky – peněz, které na účet složíte. Úroková pásma s oblibou využívá:

  • Komerční banka
  • Česká spořitelna
  • Moneta
  • Raiffeisenbank

úspory

Kam jinam vložit peníze?

Nejnutnější rodinnou rezervu ponechte na spořicím účtu, ale s další částkou zkuste naložit zajímavěji. Podívejte se na termínované vklady, které mohou mít zajímavější úrok, ale stále být v dosahu v horizontu měsíců. Skvělou volbou je stále také stavební spoření. V dlouhodobějším horizontu je to pak penzijní spoření.

Tip! Ideální variantou je začít investovat. Získáte tak zázemí pro velké výdaje v budoucnosti nebo klid na stáří.
Najděte nejvýhodnější investice