Lyžování v Polsku: Skiareály lepší než v Čechách?

lyžování v polsku

[obsahova-navigace]

Polsko je spoustě lidí známé jako rozlehlá plochá země. Právě ta plochost řadu milovníků zimních sportů odrazuje natolik, že jim pojem lyžování v Polsku připadá jako protimluv.

Tato země sice není oblastí velehor, ale dá se tu celkem obstojně zalyžovat. Místní sjezdovky jsou sice kratší, ale zato prudší. Díky profesionální úpravě jejich povrchu se zavděčí i náročnějším lyžařům. Jaké lyžařské oblasti se tedy v Polsku rozhodně vyplatí navštívit?

dSxuajVphVo

Zakopane a lyžování v Tatrách

Oblast polských Tater bude logicky první možností, která člověka dychtícího po zasněžených svazích napadne. Tato horská oblast lyžařům umožňuje vyřádit se na 30 kilometrech lyžařských svahů, které jsou obsluhovány 29 lanovkami.

Skiareál s přírodním sněhem

Nejvýše položeným skiareálem je Kasprowy Wierch, ve kterém se lyžuje ve výškách od 1014 do 1987 metrů. K dispozici je celkem 15 kilometrů lyžařských tratí. Toto zimní středisko si zakládá na tom, že se zde díky vysoké nadmořské výšce vždy lyžuje na přírodním sněhu.

 • Sjezdovky: modré (3,5 km), červené (11,5 km)
 • Lanovky: 4
 • Celodenní skipass: 130 PLN dospělí / 105 PLN děti
 • Lyžařská sezóna: začátek prosince – začátek května

Skiareál pro zkušené lyžaře

V oblasti se nachází i více ski areálů, například Harenda, která je rájem pro zkušené lyžaře díky četnému zastoupení černých sjezdovek.

 • Sjezdovky: modré (2,1 km), červené (1 km), černé (0,9 km)
 • Lanovky: 4
 • Celodenní skipass: 115 PLN dospělí / 105 PLN děti
 • Lyžařská sezóna: začátek prosince – konec března

Skiareál pro děti a začátečníky

Pokud jste naopak úplní začátečníci nebo máte malé děti, bude se vám líbit ve skiareálu Szymoszkowa, jehož svahy jsou mírné.

 • Sjezdovky: modré (2 km), červené (2 km)
 • Lanovky: 2
 • Celodenní skipass: 115 PLN dospělí / 105 PLN děti
 • Lyžařská sezóna: začátek prosince – začátek dubna

Tip! Na letošní zimní sezonu jsme si pro vás připravili zajímavé slevy na cestovní pojištění. Pojistit do Polska se můžete už od 7 Kč na den. Jedním klikem si ke klasické pojistce také můžete přidat připojištění na zimní sporty nebo COVID-19. Spočítejte si to vaše zde:

Najděte nejvýhodnější pojištění IaJaxsvuMpQ

Szczyrk a lyžování v Beskydech

Tato oblast je ideální hlavně pro obyvatele Moravskoslezského kraje, protože je to doslova „za humny.“ Například obyvatelé Třince se sem dostanou za hodinu jízdy autem. A co vlastně Szczyrk ve Slezském vojvodství nabízí?

Nachází se zde rozlehlý lyžařský areál s celkem 36 kilometry svahů. Zimní sporty se tu provozují ve výšce 524 až 1257 metrů. Na své si přijdou různé typy lyžařů, od začátečníky po pokročilé.

Sjezdovky pro začátečníky

Nejvíce sjezdovek je modrých, tzn. pro začátečníky. 9,8 kilometrů je zasvěceno mírně pokročilým lyžařům.

Sjezdovky pro zkušené lyžaře

Tento areál pamatuje i na milovníky divoké jízdy díky 4,4 kilometrům černých sjezdovek.

 • Sjezdovky: modré (22,4 km), červené (9,8 km), černé (4,4 km)
 • Lanovky: 9
 • Celodenní skipass: 238 PLN dospělí / děti do 6 let zdarma
 • Lyžařská sezóna: začátek prosince – začátek dubna

Tip! Možná jste netušili, že si ubytování na horách můžete mimo jiné zarezervovat přes cashback. Je to služba, která vám za každý nákup vrátí část peněz zpět. Nevěříte? Podívejte se například na:

* Booking.com – 4 % z nákupu zpět
* Hotels.com – až 4 % z nákupu zpět

biQqEt8WwnQ

Sklářská Poruba a lyžování v Krkonoších

Koho by omrzely české Krkonoše, může objevit polskou část tohoto pohoří. Tato oblast je specifická svým neobvykle chladným mikroklimatem, což zaručuje dobré sněhové podmínky. Místní oblast je svými podmínkami srovnatelná s alpskými destinacemi a lyžovat se tu dá až do dubna.

FIS sjezdovka se sklonem 50 %

Zalyžujete si zde na 12 kilometrech svahů, přičemž ten nejdelší z nich měří 4400 metrů a má převýšení 637 metrů. Milovníci adrenalinu budou nadšeni ze sjezdovky FIS, což je prudký kopec, který na některých místech dosahuje sklonu až 50 %. 

Běžkařské trasy

Tato oblast má co nabídnout i běžkařům a těm, kteří mají rádi procházky zimní krajinou. Oblast Krkonoš je protkaná hustou sítí běžkařských tras, na kterých z důvodu místního chladného klimatu leží sníh po většinu zimy.

Turistika a zajímavá místa

Za návštěvu stojí i samotná obec Sklářská Poruba, která vás okouzlí svými romantickými chaloupkami i divokými lesy v okolí, ve kterých můžete navštívit zamrzlé vodopády.

 • Sjezdovky: modré (3,3 km), červené (6,7 km), černé (2 km)
 • Lanovky: 8
 • Celodenní skipass: 114 PLN dospělí / 92 PLN mládež / 68 děti
 • Lyžařská sezóna: začátek prosince – začátek dubna

Tip! Stejně jako ubytování, i lyžařskou výbavu si můžete nakoupit přes cashback a dostat za ni část peněz zpět. Populárními eshopy s vybavením na hory jsou:

BezvaSport.cz – až 8 % z nákupu zpět
Alpinepro.cz – 6 % z nákupu zpět
Lyzelyze.cz – 6 % z nákupu zpět

y777ZxIYjSg

Białka Tatrzańska a lyžování v Polsku kousek od hranic

V této obci se nachází lyžařské středisko Kotelnica Białczańska, která je nejoblíbenějším skiareálem v Polsku. Nachází se poblíž hranice mezi Polskem a Slovenskem, což je oblast, kterou mají co by kamenem dohodil hlavně obyvatelé severní Moravy.

Sjezdovky pro děti a začátečníky

Pokud příliš nefandíte prudkým svahům, nebo se na lyže vydáváte s malými dětmi, tato destinace pro vás bude ideální. Zalyžujete si zde na 14 kilometrech svahů, z nichž více než 70 % je díky mírnému sklonu určeno pro začínající až mírně pokročilé lyžaře. Nejdelší trať měří 1900 metrů a má převýšení 155 metrů.

Jeden z největších snowparků v Polsku

Součástí areálu je rovněž 300 metrů dlouhý snowpark plný dobrodružných překážek, na kterých se dosyta vyřádí snowboardisté. Těšit se zde můžete i na T-bar a noční osvětlení.

Wellness v polských Krkonoších

Tato oblast je unikátní také díky tomu, že se zde nachází termální prameny. Unavený lyžař tak může po návratu ze svahu zrelaxovat v příjemné wellness zóně s výhledem na vrcholy Krkonoš.

 • Sjezdovky: modré (14,4 km), červené (3,9 km)
 • Lanovky: 19
 • Celodenní skipass: 115 PLN dospělí / 105 PLN děti
 • Lyžařská sezóna: začátek prosince – začátek dubna
DKH3fHwmfSo

Czarna Góra a lyžování v Orlických horách

Tato lyžařská destinace se nachází v Dolním Slezsku a nabízí bohaté vyžití pro všechny typy lyžařů, ať už se jedná o začátečníky, pokročilé, anebo snowboardisty.

Lyžování v Polsku na Czarné Góře

Zalyžujete si tu na 14,7 kilometrech sjezdovek, přičemž největší zastoupení mají červené sjezdovky, které tvoří 43 % svahů v této destinaci. Nejdelší sjezdovka měří 1700 metrů.

Ráj pro snowboardisty

Jak už jsme zmínili, tato oblast je hojně vyhledávaná snowboardisty, a to díky rozlehlému snowparku, ve kterém se nachází 4 skoky a 17 nejrůznějších překážek.

 • Sjezdovky: modré (1,5 km), červené (6,2 km), černé (1,6 km)
 • Lanovky: 9
 • Celodenní skipass: 110 PLN dospělí / 95 PLN děti
 • Lyžařská sezóna: leden – začátek dubna

Jak sami vidíte, lyžování v Polsku je poměrně levné, sjezdovky jsou dlouhé a u lanovek se moc dlouho nečeká. Rozhodně se sem tedy vyplatí vyrazit více, než například do přecpaného Špindlu.

Ještě by se vám mohly líbit… naše další články na téma lyžování:

* Levné lyžařské destinace a tipy, jak ušetřit
* Lyžování v létě: 6 tipů na místa, kde si užijete parádní lyžovačku