Co dělat, když nemohu splácet půjčku?

dluhy

[obsahova-navigace]

Většinou se snažíme půjčky nastavit tak, abychom je měli co nejdříve vyřízené a z krku. Vysoké měsíční splátky však někdy neumožňují spořit a připravit se na nečekané výdaje. Netrapte se sami v otázce, co dělat, když nemohu splácet půjčku, a svěřte se do rukou specialistů, kteří dokáží i podle vaší stávající situace najít tu nejvhodnější cestu pro vás. Podívejte se na našich sedm návrhů, které vám ukáží, že řešení vždy existují:

 • oslovte společnost, u které máte úvěr
 • konsolidujte půjčky
 • využijte pojištění
 • prodejte majetek
 • snižte výdaje, zvyšte příjmy
 • půjčte si od rodiny
 • pořiďte si další půjčku

půjčka v bance

Domluvte se přímo s vaší úvěrovou společností na tom, co dělat, když nemohu splácet půjčku

Poskytovatel půjčky bude mít zájem na tom, aby se mu vrátily všechny peníze a bude se snažit najít spolu s vámi řešení. Je vhodné oslovit ho co nejdříve, i kdyby šlo jen o jednu splátku. Poskytovatel půjčky může navrhnout odklad splátky o měsíc nebo i více, nebo snížení splátek a prodloužení délky trvání úvěru.

Ideálně už při zřizování půjčky byste měli zjišťovat, kolik stojí odklad splátek u vybraných úvěrových společností. Po překonání těžkého období se splátky mohou opět navýšit.

konsolidace půjček

Více půjček konsolidujte

Častý problém bývá více půjček najednou. Domlouvat se s každým poskytovatelem půjčky a řešit snížení i odklady splátek zvlášť, může být problém, protože nevíte, co nakonec dohodnete u každého jednotlivého poskytovatele. Proto bývá vhodné vyřešit všechny půjčky najednou pomocí konsolidace. Ta ve výsledku znamená nižší měsíční splátky úvěrů, ale i rozložení na delší časové období.

Výsledkem konsolidace obvykle bývá:

 • celkově nižší měsíční splátka
 • můžete si v rámci konsolidace také navýšit celkovou výši úvěru
 • nové datum splatnosti měsíční splátky
 • jeden poplatek za vedení úvěru
 • delší doba splatnosti

Tip! Před konsolidací neboli sloučením všech půjček do jedné doporučujeme porovnat aktuální nabídky trhu a vybrat si tu nejvýhodnější zde:
Najděte nejvýhodnější konsolidaci

podzim

Máte pojištění?

Pokud máte uzavřené pojištění pro případ ztráty schopnosti splácet, můžete ho zkusit využít. Pojištění ale bývá obvykle nastaveno tak, že se musí jednat o dlouhodobou ztrátu zaměstnání spojenou s aktivním hledáním práce, nebo několikaměsíční nemocenskou. V každém případě je potřeba pojistnou událost nahlásit na pojišťovnu co nejdříve.

stěhování

Prodej majetku

Máte-li hypotéku, která vám přerostla přes hlavu, řešení může být sice nepříjemné, ale účinné – prodání nemovitosti, kterou jste si na hypotéku pořídili. Hypotéku jste přece jen uzavírali s tím, že kdyby bylo nejhůř, budete mít nemovitost, kterou můžete vždycky prodat. Mějte na paměti, že pokud nemovitost prodáte sami, budete z ní mít více peněz, než byste měli po exekuci a prodeji v aukci. Abyste měli problém vyřešený, stačí kupní cena ve výši hypotéky. Tak se zbavíte hypotéky, ale pamatujte také na to, že potřebujete někde bydlet.

S nevhodně nastavenou hypotékou vám může pomoci také refinancování hypotéky. Předčasné splacení stávající hypotéky má svá pravidla a je do určité částky bez sankčních poplatků. I to by mohla v určitou chvíli být cesta z nesnází.

Tip! Chcete vědět, jaké podmínky k refinancování hypotéky teď banky nabízí? Stačí zadat pár údajů a zdarma je porovnat zde:

Srovnejte nabídky bank

domácí kuchyně

Snižte výdaje, zvyště příjmy

Můžete zkusit více pracovat, pokud máte ještě čas na další práci, nebo zkuste hledat práci novou, která by byla lépe finančně ohodnocená. Pokuste se snížit výdaje jen na to nejnutnější – pokud máte finanční problémy, nebývá vhodné utrácet peníze za posezení v restauracích, nebo výlety autem. Restaurace nahraďte za domácí posezení včetně vaření a přesedněte z auta do hromadné dopravy. Podívejte se také na naše tipy, jak uzdravit rodinný rozpočet.

půjčka v rodině

Půjčka v rodině

Možná pro vás bude těžké přiznat finanční problémy rodině, ale přitom to může být poměrně jednoduché řešení situace, co dělat, když nemohu splácet půjčku. S financemi vám vaši blízcí možná i rádi pomohou. Obvykle nechtějí úroky, bude stačit, když jim budete splácet zpět jen do výše půjčené částky. V jiných rodinách mohou být peníze naopak důvodem sporů.

Tip! Před tím, než si od příbuzného půjčíte peníze, doporučujeme si prostudovat tohoto průvodce: Půjčka v rodině: Jak neohrozit vztahy, ani své úspory?

české peníze

Další půjčka?

Samozřejmě se nabízí i možnost uzavřít další půjčku, která by pomohla pokrýt úvěr stávající. Nutno říci, že se jedná o riskantní řešení, které může, a samozřejmě také nemusí vyjít. Skončit pak může vážnými problémy s dluhy a dluhovou pastí.

Tip! Nejste si jistí, jakou půjčku zvolit? Začněte nezávislým porovnáním nabídek trhu:

Porovnej půjčky

V každém případě je lepší, pokud máte starosti s tím, co dělat, když nemohu splácet půjčku, řešit problémy okamžitě. Rozhodně si nepomůžete, když budete jen čekat a doufat. Pozdější řešení už bývá složitější.