Finanční injekce pro váš byznys: Jak získat peníze na podnikání?

půjčka na podnikání

[obsahova-navigace]

Zaměřili jsme se na způsoby získání peněz pro rozjezd podnikání. Přestože existuje možnost získání peněz vlastním přičiněním (spořením, investováním, výdělkem v zahraničí), uvádíme pouze nejčastější případy, a těmi je finanční injekce od třetí strany (banky, nebankovní společnosti, soukromí investoři). Porovnali jsme specifika jednotlivých variant.

malá firma

Jak získat peníze na podnikání – přehled možností

Pokud začínající podnikatel nevlastní dostatek úspor, nenabude pohádkového dědictví nebo nevyhraje v loterii, finanční injekce z venčí pro něj bude nutností. V podstatě má tři možnosti – půjčka na podnikání, pomoc od investora a grant. Každá z těchto variant má jiné vlastnosti:

Půjčka Investor Grant
Je zde nutnost vrátit celou částku i s úroky Poskytnutou částku podnikatel vracet nemusí, ale investorovi odevzdává určité procento ze zisku Není zde nutnost vrátit částku, žadatel o grant musí splnit určité podmínky

kavárna

1.) Půjčka na podnikání u banky nebo nebankovní společnosti

Výhody půjčky na podnikání

Půjčka pro podnikatele je nejběžnější způsob jak získat peníze na podnikání. Představuje levnější variantu, než financování od investora. Nemusíte tudíž po dobu svého podnikání bance odevzdávat část zisku – postačí zaplatit úrok z úvěru. Příjemným benefitem je i transparentnost smluv bez záludných kliček a háčků.

Nevýhody půjčky na podnikání

Nevýhodou je těžší získání takového úvěru. Banky většinou požadují ručení (formou nemovitosti nebo třetí osoby). Proto je půjčka na podnikání od banky vhodná pro žadatele, kteří takovou záruku mají. Naproti tomu financování u investora je více nakloněno těm podnikatelům, kteří mají zatím pouhý nápad a naprosto žádné finanční prostředky ani nemovitost.

Co je potřeba vzít si na jednání s bankou?

  • Potvrzení o bezdlužnosti
  • Ručení (buď nemovitostí, nebo ručitelem) – Ručení bývá vyžadováno zvláště u těch žadatelů, kteří v minulosti zatím žádný projekt nerealizovali.
  • Podnikatelský záměr – V tomto záměru by neměla chybět finanční rozvaha, přesně stanovený předmět podnikání a cíle do budoucích let. Abyste banku přesvědčili, že to s podnikáním skutečně myslíte vážně, nastiňte realistickou, optimistickou i pesimistickou variantu vašeho podnikání.  V záměru rovněž nastiňte způsoby propagace produktů/služeb, udělejte průzkum konkurenčních firem a zmiňte i případná rizika.
    Čím promyšlenější a realističtější plán bude, tím je větší šance na úspěch. Cílem není ohromit tím, že váš nápad je ten nejúžasnější na celém světě,“ ale pravdivě poreferovat o potenciálu a možných úskalích. Ideální je, pokud vás banka bude vnímat jako člověka, který ve svůj projekt plně věří, ale zároveň si uvědomuje možná úskalí a rizika (a je na ně připraven).

Tip! Získejte přehled o úvěrovém trhu! Díky tomu na půjčce zbytečně nepřeplatíte. Do našeho online porovnání cen zadáte vámi preferovanou částku a zjistíte, jaké firmy a za jakých podmínek vám ji půjčí.

Najděte nejvýhodnější půjčku

investor

2.) Finanční injekce od investora

Výhody finanční podpory investora

Dalším způsobem, jak získat peníze na podnikání, je nalezení vhodného investora. Využití peněz investora má výhodu v tom, že získat financování nemusí být tak obtížné, jako u banky (není zde potřeba ručení nemovitostí nebo třetí osobou). Rovněž mnoho investorů je ochotno jít do většího rizika a nadchnout se pro nápady, nad kterými by banka odmítavě zavrtěla hlavou.

Nevýhody finanční podpory investora

Tento typ financování však zpravidla bývá dražší, než úvěr u banky. Investor většinou požaduje určité procento ze zisku firmy. Existují sice i takoví, kteří poskytují dluhové splácení (tzn. poskytnou půjčku a po splacení částky a úroků už nechtějí další peníze), ovšem je jich menšina.

Jak najít investora?

Někteří začínající podnikatelé rozešlou prezentaci svého podnikání velkému množství investorů, aby zvýšili své šance na úspěch. Toto je však velmi špatná strategie, protože někteří investoři jsou naprosto nevhodní pro jejich typ podnikání.

Pokud jste začínající podnikatel a zajímá vás, jak najít investora, začněte pečlivým výběrem. Například na základě příbuznosti činností – tzn. investor podniká ve stejném oboru, nebo v oblasti, ve kterém se začínající podnikatel příliš nevyzná a mohl by v budoucnu potřebovat pomoc (marketing a propagace).

Kde najít investora?

Nejlepším způsobem je osobní kontakt, díky kterému se můžete investorovi vepsat více do paměti, než přes nicneříkající email. Investory můžete potkat na různých startupových a investičních konferencích. Další možností je jejich vyhledání přes internet.

Co je crowdfunding?

V poslední době začíná být populární i kolektivní investování, tzv. crowdfunding. Jedná se o situaci, kdy podnikatel svůj nápad na internetu představí široké veřejnosti, která se pak skládá na jeho zrealizování. Jaké platformy na českém trhu figurují? Jsou to například:

  • Hithit – Na této platformě se vyskytuje řada zajímavých projektů od lidí, kteří chtějí zafinancovat svou vlastní knihu až po vizionáře, toužící rozjet velkovýrobu bio potravin.
    Začínající podnikatel představí svůj projekt (většinou ve formě videa) a finanční částku, kterou chce shromáždit. V případě, že se mu ji podaří získat, platforma Hithit mu ji vyplatí, poníženou o provizi (u projektů do 200 000 Kč je to 9 % + DPH provize a bankovní poplatky (1,5 – 2,5 %). V případě, že se nepodaří vybrat celou částku, peníze se vrátí zpět investorům.
  • Fundlift – Jedná se o platformu, zaměřenou na větší objem investic (v rámci milionů). Na projekt se podnikateli skládá více investorů, kterým se platí prostřednictvím dluhopisů a úroků.

Tip! V případě, že toužíte po výdělku z vlastních investic, doporučujeme s nimi začít ve srovnávači investičních možností zde:
Porovnej investice

grant od evropské unie

3.) Finanční injekce pomocí grantu

Využití grantu má výhodu v tom, že jej nemusíte vracet. S žádostí o grant se můžete obrátit například na nadace, banky nebo kraje. Dotační program v současné době poskytuje například hlavní město Praha, Mladá Boleslav nebo Ministerstvo kultury. Většinou se jedná o fondy, určené malým a středním podnikatelům. Příklady naleznete v tabulce níže:

Název Obor Odkaz
Programové dotace 2022 Kultura hl. m. Praha
Grantový program na podporu využití volného času v roce 2022 Kultura a vzdělávání Mladá Boleslav
Vyhlášení výběrových dotačních řízení na rok 2022 Kultura Ministerstvo kultury
Dotace od Evropské unie Vše Zastřešující portál Evropských strukturálních a investičních fondů v ČR
Granty a dotace 2022 Kultura a cestovní ruch Středočeský kraj

Ať už se vám podaří získat finanční injekci pomocí investora, grantů, půjčky nebo třeba kombinace všech tří variant, přejeme hodně štěstí při vyřizování a ke startu nového podniku!

Ještě by vás mohly zajímat… naše další články pro podnikatele, zaměstnavatele i zaměstnance:

* Souboj zaměstnaneckých benefitů
* Firmy, pro které je radost pracovat
* Jak vyplnit daňové přiznání zdarma online?