Kontokorent

Co je to kontokorent?

Kontokorent nebo také povolený debet, ale také kontokorentní úvěr. Produktově jde o doplňkovou službu k běžnému účtu.

Jak funguje kontokorent?

Klient se schváleným kontokorentem smí z běžného účtu provádět platby, čerpat peníze, i když na něm nemá už dostatek vlastních finančních prostředků na takové operace. Ve chvíli, kdy na účet se záporným zůstatkem přijdou peněžní prostředky, jsou použity na pokrytí tohoto kontokorentního úvěru.

Jednoznačnou výhodou kontokorentu je to, že klient ho může využívat kdykoliv a opakovaně až do schváleného úvěrového limitu. Jedná se o úvěr, při kterém nemusíte dokládat, na co byly prostředky použity, půjčka je tedy neúčelová. Úvěr je nezajištěný (klient nemusí ručit žádným majetkem pro vyřízení tohoto úvěru). Úroky se platí jen za dobu, kdy klient tento úvěr využívá, nikoliv tedy za období, kdy ho má jen schválený. Obvykle mají úvěrové společnosti podmínku, aby byl úvěr aspoň jednou ročně v plusu, tedy splacený.

Závisí na přístupu banky, jak klient tento kontokorent pozná ve svém zůstatku na účtu. V některých případech se zůstatek na účtu zobrazuje včetně částky schválené pro kontokorent. Jde o tzv. disponibilní zůstatek. Druhou možností je, že stav účtu může jít do mínusu, přitom záporné maximum je schválený kontokorentní úvěr. V tomto případě se jedná o zobrazení běžného zůstatku na účtu.

Co je součástí kontokorentu?

Součástí sjednávání kontokorentu je schválení maximální částky, kterou banka klientovi tímto způsobem půjčí. Běžná bývá hranice ve výši dvojnásobku nebo trojnásobku příjmu. Dále se sjednává úroková sazba, kterou klient platí v případě překročení lhůty na bezúročné splacení kontokorentu. Úroková sazba může být roční, nebo často bývá také vyjádřena jako měsíční. Její výše je dána např. úrokovou sazbou ČNB, výší inflace. Další důležitou složkou, na kterou si klient při sjednávání kontokorentu musí dát pozor, jsou poplatky za vedení a sjednání kontokorentu.