Věřitel

Význam pojmu věřitel se dá odvodit ze skutečnosti, že v sobě zahrnuje důvěru, v tomto případě důvěru ve vrácení půjčených peněz. Věřitel tedy věří, že mu dlužník vrátí zpět celou dlužnou částku.

Dlužník má vůči věřiteli dluh. Věřitel má vůči dlužníkovi pohledávku. Jejich vzájemný vztah je upravený smlouvou. Věřitel má ze závazkového právního vztahu právo požadovat po dlužníkovi plnění. Věřitel má právo pohledávku vymáhat a dlužník má povinnost dluh narovnat.

Ve smlouvě je i informace o splatnosti a sankce vůči dlužníkovi v případě, kdy neplní závazky řádně a včas. Jako sankce se může využít např. navýšení dlužné částky. V případě neuhrazení pohledávky dlužníkem se věřitel může obrátit na soud a požadovat vyplacení dlužné částky (např. exekučně, návrhem na konkurz).

Kdo je věřitel?

Věřitel může být jak fyzická, tak také právnická osoba a nemusí se jednat jen o zapůjčení finanční částky. Může jít i o hmotné či nehmotné majetky, případně práva na užívání nějaké věci.

Věřitel může mít svou pohledávku zajištěnu, jedná se pak o zajištěného věřitele. Zajištění posiluje postavení věřitele. Pohledávka může být zajištěna věcí nebo právem na majetku dlužníka (např. jako zástava se dává nemovitost, nebo se dojednává právo zadržovací – nevydání cizí věci dokud není dluh uhrazen). Druhou možností je nezajištěný věřitel, jehož pohledávka není vůči dlužníkovi nijak zajištěna.

Co je věřitelský orgán?

Pokud dojde až na insolvenční řízení, bývá u něj zpravidla více věřitelů. Věřitelé musí postupovat a rozhodovat společně, k tomuto kroku vzniká věřitelský orgán s názvem schůze věřitelů. Při vyhlášení konkursu nebo reorganizaci se schůze věřitelů koná povinně. Pokud jde o oddlužení, povinnost svolávat schůzi není dána zákonem.

Kdo je zástupce věřitelů?

Dalším voleným orgánem je zástupce věřitelů, které je u řízení s méně než 50 věřiteli. Volený orgán schůze věřitelů je věřitelský výbor – je povinný pokud je více než 50 věřitelů.